Yengeç burcunda Dolunay

  • 21 Aralık 2018
Yengeç burcunda Dolunay

Merhabalar,

Yılın son Dolunayı Yengeç burcunda!

 

Ailemiz, annemiz, anneliğimiz, yuvamız, sevdiklerimiz, güvenliğimiz, geçmiş, ailede büyükler, başkalarını korumak/kendimizin korunmaya dair ihtiyaçları, duygusal hassasiyetlerimiz ön planda. Genel anlamda bu konularla ilgili farkındalıklar öne çıkarken bizi endişeli, hassas kılan duygu durumu içinde olunabilir. Dış etkilere açıklık, duygusal alanda kırılganlıklar, hassasiyetler, başkalarına karşı duyarlılık gerektiren konular bizleri yakından ilgilendirecek. Elbette kendi duygularımızın da göz ardı edilmemesi gereken günler olması sebebi ile onları yok saymaktan imtina etmemiz gerek, Sezgilerimize güvenirken, kendi içimizde esen, biriken her şeyin yarattığı fırtınaları serbest bırakmanın tam zamanı.

Dolunay haritasında kısaca bakarsak Aslan burcu yükseliyor!

Genel anlamda kendimize güveniyor, iyimserlik kazanıyoruz. Ateş elementinin verdiği bir cesaret, öne çıkma arzusu, vizyon ve yaratıcılıktan bahseden (Asc) var karşımızda.

Ancak yükselen yöneticisi Güneş 6. evde!

Bu durumda hayatı hafife almaktan ziyade hayatın yükleri, günlük rutinleri, sorumlulukları, görevleri, iş hayatını öne çıkaran etkiler altındayız. Gerek kişisel insiyatif almak, atağa geçmemiz gereken konular, kafamızda esen düşünceler, gerekse dış dünyadan gelecek şanslara yönelik hazırlıktan söz edilebilir. Kafamızdaki planları elle tutulur hale getirmeye iten şartlar var.

Kendi içimize dönmek, arka plan projelerin devamına yönelik iç muhasebe yapmak, belirsizliklerin taşıdığı riskleri görebilmek önemli olacaktır. Zira dikkatli, genişlemekten ziyade ölçülü hareket etmeye iten koşullar altındayız. Çok daha derin ihtiyaçlara odaklanmak, ruhsal olana sığınmak, arınmak, faydalı olabilmek önceliğimiz. Ancak Oğlak burcundaki Güneş ile var olan koşulların getirdiği yükler çok fazla çalışmanın zorunluluğuna, dengeleri korumaya işaret etmekte.

Günlük hayat, rutinler, profesyonelce kendimizi geliştirmemiz gereken türlü işleri gerçekçi bir zeminde ilerletmek,  çeşitli kısıtlamaları aşmak,  ekonomi yapmak, ayakların yere basma zorunluluğu var. Yapılandırmamız, sağlam kılmamız, kalıcılık sağlamamız gereken her türlü çabanın içinde olmak durumundayız. Çeşitli bağımlıkları, alışkanlıkları, bizi yoran gereksiz yükleri belirlemek, engel teşkil eden türlü şartları aşmaktan, veda etmekten bahsedilebilir. Zira sağlığımızı önemsemek, bir miktar düşük seyreden, bizi yorgun kılan yaşam enerjimizi korumak durumundayız.  Göğüsler, hormonlar, mide rahatsızlıkları önemsenmeli.

Ayrıca elde olmayan nedenlerin, şartların dışında kalmak, özellikle akışa, ilahi olana teslim olma, inanma zamanı. Gizli kapaklı konulara karşı dikkatli olmakta fayda var. Bizden saklananlar olabileceği gibi bizim sakladıklarımız sorunların ana kaynağı haline gelebilir.

Hayata bakışımızı gerçekçi kılmak, uzun soluklu planlara odaklanmak, bize yabancı/uzak kişiler ve konulara olan ön yargılarımızı değiştirmek, uluslararası konular, mesleki planlar, akademik hedefler, ticari ya da yasal uzantıları gündeme gelebilir. Hukukla ilgili temalar yeni arayışlar söz konusu olabilir.  Özellikle hayata baktığımız pencereyi yine/yeniden biraz aralamak, görmediklerimize ulaşmak, farkında olmak,  bizi geliştirecek temalara elimizi uzatmak durumundayız. (Uranüs) Tüm bunların üstesinden gelmek için güvenli alanlarımızdan, kabuğumuzdan çıkmamız gerekiyor. Sığ bir çevrede, sadece duygusal ihtiyaçlarımızı besleyerek yaşamanın yetmediği gerçeği endişeleri büyütürken, uzaklara yol almanın, yeni yöntemler denemenin, kodlanmış kalıpları yerinden oynatmanın bir adım ötesine geçmenin tatmini kazancımız olacaktır. Bizi geçmişten özgürleştiren yeni oluşumların farkında olabilmek, yeni bir kapı aralamak için işi şansa bırakmamak gerek.

Venüs Akrep seyri halen sürerken;  Zevk veren konular, keyifli zamanlar, aşk, uyum,  beğeniler, güzellik yaratma arzumuz bir miktar baskı altında olabilir. Son dönemde yaşanan Retro’un ardından, ilişkiler, sosyal bağlar, maddi konular olmak üzere yuvamız, ailemiz, yerleşik düzenimiz açısından içe dönük süreç bu anlamda. Neptün ile olan bağlantısı merhamet, tolerans geliştirmek konusunda yumuşak etkiler veriyor. Yaratıcı temalara da açıklık var.

Jüpiter 5. ev seyri hayata güvenle, inançla yaklaşmamızı kolaylaştırmakta. Çeşitli yeteneklerimizi, creatif çalışmalarımızı, sanatsal becerilerimizi ön plana çıkarma şansı veriyor. Çok farklı hobiler edinmek, öğrenmek, kendimizi geliştirmek adına şansımızı kullanmamızı, değerlendirmemizi söylüyor. Bir yandan da çocuklarımız, sevgi/aşk bağlarımız, sosyal ilişkilerimiz açısından iyimser, neşelendiren şartlar var. Öncelikle aşk, özel ilişkiler, duygusal mutluluklar, kendi sahnemizi nasıl kullandığımız, performansımız, yeteneklerimize yönelik fırsatlar yaratılabilir. Çocuklarımız, onlarla ilgili planlar/hedefler, babadan gelen finansal kaynaklar/yatırım projeleri ön planda olabilir. Esasında Merkür Yay seyri zihinsel açıdan öğrenmeye ilgi, merak, iletişim, medya, sosyal iletişim araçları üzerinden ilgi alanlarımızı besleyen pek çok konuya işaret ediyor. Reklam, pazarlama, eğitim, haberleşme, iletişim, yolculuk planlarına yer açılabilir.

Ancak çeşitli riskleri, yanlış kararları, aldatıcı, abartılı ve aşırı iyimser tutumlara dair riskli yanları bulunmakta. Mars/Balık (8. ev) seyri işin içinde olunca; gücümüzü yanlış kullanma, insiyatif alma becerimizi ortaya koyamama, cesaret isteyen konularda geri çekilme potansiyeli taşıyor. Yanlış hedeflere odaklanma spekülatif anlamda finansal konular, ödemeler, ortak kazanç/harcama, paraya olan ihtiyaçlar, başkalarının parasal imkanları adına risklere açık olma hali söz konusu. Kendimizi kurban edecek boyutta finansal açıdan abartılı beklenti/ataklardan kaçınmakta fayda var.

22 Aralık 2018/Saat:20:48 (0 drc/ 49 dk) ile gerçekleşecek Dolunay, Oğlak burcunda yaşanacak Güney Düğüm&Güneş tutulması arifesinde ekstra önem taşıyor.

Dolunay enerjileri bizlere önemli bir farkındalık taşırken 2019 yılının rengi hakkında önemli ipuçları barındırmakta olup,

Burçlara göre olası bilgilere bakarsak;

Koç’lar: Aileye ilişkin konular, yuvada gerekli değişikliklere dair kararlar alınabilir. Bu açıdan yeni adımlar atabileceğiniz belki eve, yerleşime ait yeni uğraşları sonuçlandırmak mümkün. Yaşam alanınızı daha düzenli, elverişli hale getirmek, taşınmak için uygun bir dönem. Evde güvenliğinizi ilgilendiren konularda, özel hayatınızda ilişkilerde özenli olmaya çalışmalısınız. Biriken öfke patlamaları iç/dış dünya ile bağları çalkalayabilir. Özel hayatta yine uzun soluklu evliliklerin yaşanacağı dönem olabilir. Ev alım satımı düşünenler adına kararlı hareket edilebilir bir süreç. Kiralama, aileden kaynaklı destekler, mülk satımı düşünenler adına ataklar yapmak için uygun bir süreç. Bu arada mesleki, kariyer, gelecek amaçları hayatınızın merkezinde olacak. Kariyere ilişkin hedefleri sabırla öncelikleriniz arasına alabilirsiniz. Hırslar, amaçlar açısından kendinize yeni hedefler koymakta oldukça aktif bir süreç. Çok daha rahat organize hareket edeceksiniz ancak ast üst ilişkileri açısından yaşanabilecek gerginliklere soğukkanlı yaklaşmakta fayda var.  Kendinizi çok farklı bir şekilde adapte edeceğiniz mesleki seçimler, projeler, gayeler önünüzü açacak etkiler taşımakta. Aile veya anneye ilişkin konular da öncelikler arasında yer alabilir. Bu arada amaçlar, görevler, sorumluluklar, kendi özgürlüğünüz arasında çatışmacı tutumlara dikkat edilmeli. Yurt dışı ilintili konular, yasal boyutu, yaşadığınız yerin dışında bir yerleşim, yolculuk gerektiren durumlar, işten beklenen kazanımlar önemli olabilir. Her açıdan başkalarından maddi/manevi destek almaya açık olunmalı.

Boğa’lar: Yakın çevre ilişkileri yanında, kısa seyahatleriniz hareketleniyor. Çalışma hayatı olanlar adına iş, yolculuklar, anlaşmalar, kariyer planlarınıza yönelik önemli temaslar önemli olacak. Hayatın getirdiği sorumluluklara odaklanmak isterken, ticari faaliyetler, iletişim becerileri, başkalarını ikna etmeniz gereken temalar, anlaşmalar üzerinden ilerleme, uzun vadeli işler kotarma şansınız var. Kalıcılık isteyen her türlü hedefi elle tutulur biçimde değerlendirmek mümkün. Çeşitli işbirliklerinin yapılacağı bu süreçte kardeşleri içine alan konulara destek olmak, sorumluluk almanız gerekebilir. Özellikle içinde finansal konuların olduğu kazanımlar, bütçe, yatırım, toprağa dair bir konu adına harekete geçirici dönem olarak düşünülebilir. Ayrıca yurt dışı ile ilgili planlar, uluslararası ticari faaliyetler, yolculuklar ya da akademik projelerde kalıcılık isteyen adımlar zamanı. Bu konularla ilgili iletişim, seyahatler sıklaşabilir. Çeşitli finansal konuları, burs, ödemeler, kazançlar cephesinde temkinli olmalılar.

İkizler: Parasal konular odak noktanız. Yeni finansal destekler peşinde giderken hırsınızı ölçülü kullanmalı, dışsal koşulların yaratabileceği krizleri dikkate almalısınız. Yatırım planları, kazanç potansiyeli, bütçe ve harcamalar açısından yeni kararların zamanı gelmiş olmalı. Yeni kaynak arayışları, kredi, yatırım, alım satım işleri devrede olabilir. Müşterek kazançlar, eş ya da ortağın parasal durumu yanında bankalarla olan ilişkiler size bir takım sorumluluklar yükleyebilir. Miras, sigorta, vergi, prim, ortaklı bir konu ya da yasal yanına dair ödemeler, geçmişi içine alan hesaplaşmaların içinde olabilirsiniz. Yakın ilişkiler, yasal konular, işbirliği, anlaşma, içinde yabancıların olduğu çeşitli konular dönem itibari ile hareketlilik kazanıyor. Parasal anlamda başkalarına bağlı olduğunuz durumlar, eş ortak ilintili ya da devletle olan resmi boyutu, ödemelere dair kriz yaratan durumların kimilerini yakından ilgilendirmesi olası.

Yengeç’ler: Kişisel konularınız, sizin isniyatif almanız gereken durumlar,  sağlık/beden, duygusal hassasiyetler öne çıkıyor. Yakın ilişkiler, arkadaşlıklar, ortaklıklar alanında son derece akılcı manevralar zamanı. Bu dönem özellikle sizlere duygularla/mantık arasında oldukça çekişmeli zamanlar  taşımakta.  Olası gerginlikler sağduyulu yönetildiğinde yeni işbirlikleri, evlilikler/kararlar gündeme gelebilir. Kariyeri içine alan uzun soluklu kararlar, kontratlar bağlayıcı olabilir. Bir yandan da duygusal alanda kırılgan yanlar kontrol edilerek gereksiz çatışmalardan kaçınmaya gayret edilmeli. Yeni ilişkilerin başlama olasılığı kimilerini tutarlı, ciddi kararlar almaya iterken, eşin, ortağın hayatında başlayan önemli değişimlerin kimilerini yakından ilgilendirme olasılığı var. Eş, iş bağlantılı kazanç, işte farklı pozisyonlar, finansal ölçekli konular işin içinde olabilir. Aşk, hayatın keyifleri, çocuklarla alakalı konular gündemdeki önemini korurken aşırı tutku, hırs, saplantılı tutumlardan kaçınmalısınız.

Aslan’lar: Rutinler size nefes aldırmayacak gibi görünse de iç dünyanızı, ruh durumunuzu ihmal etmemeniz gereken zamanlar. Süregelen işlerin temposu yükseliyor, organizasyonel konular, düzen, tertip günlük hayatın yeniden düzenlenmesi adına kararlılık gerekiyor. Bürokratik konuları, kendinizin ve aile büyüklerinin sağlığına yönelik yükleri dikkate almakta fayda var. Her türlü uğraşı toparlamak adına temponuz artıyor. Fayda yaratmak isteyeceğiniz bu süreçte çok verimli işler çıkarma şansınızı zorlamak yerine, eldeki işlerin önem sırasına göre ele alınmasında fayda var. Lütfen artan stresin sağlığınızı zorlayacağını unutmayın. Yeni iş projeleri, çalışma teknikleri, yöntemleri anlamında değişim ise hızlanıyor. Bu dönem önemli yapılanmaların eşiğindesiniz. Özellikle son dönemde emek verdiğiniz her türlü işi profesyonel boyuta taşıma, ustalık kazanma, tecrübeleri kullanma süreci olarak değerli görünse de iç dünyanızı korumak, oldukça yorucu şartları zaman zaman akışa bırakmak, farkındalık içinde hareket etmek gerek. Geçmiş, aile, yuva, sınırlandığınızı hissettiğiniz durumlara dikkatli yaklaşmalı, özellikle duygu durumunuza, sağlığınıza özen göstermelisiniz. Günlük hayatın rutinleri, yükleri, çalışanlar için artan sorumlulukla yüklü gündemlere işaret ediyor. Sizi tüketen koşulları elimine ederek yeni yıla girmenizi önerebilirim. Yaratıcı eylemler, hobiler, işinizle ilgili yanını keyif alınan bir noktaya taşımak, hayatın pozitif yönlerine zaman ayırmak, gevşemeye, öncelikle kendinizi mutlu etmeye gayret etmelisiniz.

Başak’lar: İş ve aşk bir arada yaşanacak gibi görünüyor olsa da sizler için  daha ziyade sorumluluk duygusu ile hareket edeceğiniz zamanlar. İşle ilgili kazançlar, ekip çalışmaları, sorumluluklar getiren boyutuna öncelik verme potansiyeli güçlenmekte. Performansınız yükselişte. Zira işte yaratıcı yetenekler profesyonelce görünür olacak etkiler barındırmakta. İşlere, hobilerinize hırsla sarılabilir somut işler üretecek konular üzerinden ilerleyebilirsiniz. Aşk ve çocuklarla olan bağlarınızda ise aşırı disiplin, kontrol zorlayıcı olabilir. Yaşanan bazı sorunları akıl süzgecinden geçirmek, gereksiz bağları sorgulamak, sorumluluk duygusu içinde davranma gereği doğabilir. İçinde yatırım, aileden gelebilecek finansal destekler yanında spekülatif ya da çocukları ilgilendiren harcamaları kontrollü ele almak gerekecek. Eve, ailede, özel hayatta daha ılımlı, sarıp sarmalayan, keyif getiren iyimser havanın nimetlerinden yararlanmaya gayret edilmeli.

Terazi’ler: İş hayatı, amaçlar, kariyerde yapmak istedikleriniz netleşmekte, yön arayışına gitmektesiniz. Yeni bir iş projesi, kararı, iş girişimi öncelikleriniz arasında yer edebilir. Ancak ev/iş/aile arasında bocalamanız yorucu, yıpratıcı zamanları gösteriyor. Gerek iş gerekse ailenizin, yerleşik düzenin taşıdığı zorunlu işleri organize etmeye itecektir. Aile veya anneye ilişkin konular da öncelikler arasında yer alabilir. Kimileri yerleşimle ilgili çeşitli kararlara yönelebilir. Belki eve, yerleşime ait yeni uğraşlar ve aile büyükleriyle ilgili konuların taşıdığı sorumlulukları artık ötelemekten vazgeçmenin zamanı gelmiş olabilir. Yaşam alanınızı daha düzenli, elverişli hale getirmek yanında kariyere ilişkin hedefleri sabırla ilerletme zamanı. Güvenliğinizi ilgilendiren konularda, özel hayatınızda ilişkilerde sakin olmaya çalışmalısınız. Duygusal yükler iç/dış dünya ile bağları yorabilir. Ev alım, satım işleri, yerleşim değişiklikleri düşünenler adına kararlı hareket edilebilir bir süreç. Kiralama, aileden kaynaklı destekler adına için uygun bir süreç. İşinizin iletişim, zihinsel, reklam ve prezantasyon bağlantısına yönelik çalışmalar, yolculuklar öne çıkabilir.

Akrep’ler:  İş, yolculuklar, anlaşmalar, kariyer planlarınıza yönelik önemli temaslar dönemi olacak. Hayatın getirdiği sorumluluklara odaklanmak isterken, ticari faaliyetler, iletişim, başkalarını ikna etmeniz gereken temalar üzerinden ilerleme şansınız var. Özellikle yurt dışı temaslarınız, yabancılarla ilintili konular, eğitim alanında işlerinizi kotarma şansınız bulunmakta. Kalıcılık isteyen her türlü hedefi elle tutulur biçimde değerlendirmek mümkün. Çeşitli işbirliklerinin yapılacağı bu süreçte kardeşleri içine alan konulara destek olmak, sorumluluk almanız gerekebilir. Özellikle içinde finansal konuların olduğu kazanımlar, bütçe, yatırımlara, işe dair konular adına harekete geçirici dönem olarak değerlendirilebilir. Yakın çevre ilişkileri yanında, kısa, uzun yolculuk planları hızlanabilir.

Yay’lar: Kazançlarınızı, finansal durumunuzu etkileyen durumlara yönelik güven, istikrar aradığınız zamanlar içindesiniz.  Eşin para durumu, ortak bütçe, ödemeler, kredi, banka bağlantılı işler gündeminizi meşgul ediyor olabilir. Maddi durumunuza, iş hayatınıza dair yeni girişimlere odaklanmaktan yana kararlı zamanlar çeşitli fırsatların öne çıkabileceğini gösteriyor. Yeni kaynaklar bulma, borçları düzenleme ihtiyacının huzursuzluğunu aşmak için desteklere açıksınız. Son derece istikrarlı, uzun soluklu hedefler şeklinde ortaya koyma vakti bir yandan da. İş odaklı projelerin hayata geçirmek için disiplin sağlamak zor olmayacak. Ancak giderler, harcamalar anlamında daha temkinli olunmalı.  İşte yeteneklere güvenmek, bütçe planlaması yapmak, yatırımlar, ödemeler dengesini toparlamak için kalıcı işler çıkarmak çaba istemekte. Sadece kendinize güvenerek önemli atılımların içinden geçmek, kazanç yolları yaratmak için gereken cesareti kendinizde bulurken sağlıkla alakalı zayıflıklara göz atmakta fayda var.

Oğlak’lar: İlişkiler hayatınızın odak noktası. Aile kurmak, evlenmek, özel hayata dair kararlar alarak yeni bir yön bulmaktan yana hızlanan şartlar var. İlişkilerde oldukça hızlı gelişmeler beklenebilir olumlu/olumsuz açıdan. Bu günlerde yeni adımlar, kararlar, insiyatif alınması gereken her türlü atak artan yüklere işaret etmekte. Eş, iş ve ortaklı konular vasıtası ile yeni iş birlikleri kurulabilir. Özellikle sağlığınıza yönelik hassasiyetleri dikkate almalısınız. Bu dönemde çok daha bilinçli, istikrarlı adımlar atarken, yeni girişimler iş hayatınızı ilgilendiren projeler üzerinden ilerleyecek.  Amaç merkezli olunacak bu dönemde iş, finansal alanda kişisel çabanızla kalıcı projeler üretecek kararlılığı göstermeniz gerekecek. Daha seçici olmak, profesyonel beklentilerle hareket etmek, yetenekler, kazançlar üzerinden yapılanmalar ise önemli. Bir parça geri planda kalmak, sorumlulukları ele almak, sağlıkla alakalı zayıflıkları, yorgunlukları minimize etmek zorunluluk olabilir. Aileye, yuvaya dair konularda artan bir sorumluluk, çeşitli gerginliklerin hareket alanınızı kısıtlaması mümkün. İç dünyanıza yönelik huzur arayışı size güç verecektir.

Kova’lar: Sizler bu dönemi biraz geri planda kalarak geçirmeli, risk almaktan kaçınmalısınız. Elde olmayan gelişmeleri sakin karşılamak, kişisel planlara odaklanmak en sağlıklı yol olabilir. Bu süreçte daha ziyade bir hazırlık evresi olarak değerlendirmek, işte dayanışma gerektiren çalışmalarda neler yapılabileceğine yönelik planları kafanızda netleştirmeniz mümkün. Özellikle çalışma hayatı, rutin hayatın sorumlulukları, iş hazırlıkları yanında günlük hayat düzeni, rutinler, sağlık, beslenme alışkanlıklarınızı yenilemek adına tutarlı olmanız gerekecek. Geçmişe dair öfkenizi, ya da korkularınızı biriktirmekten ziyade hayatı biraz da akışına bırakmalısınız.  Genel sağlığınız, alışkanlıklarınız adına çeşitli destekler alınabilir. Artan yüklerin yaşam enerjinizi tüketmesine izin vermeden dinlenmeye gayret edebilirsiniz. Yalnızlık, kişisel adımları tasarlamak için bu günler  size ilaç gibi gelecektir. Arkadaşlık, dostluk, ortak eylem planlarından alacağınız keyifler yeni çevrelerin, kişilerin içinde olduğu fırsatlara açıklık söz konusu.

Balık’lar:  Hayatın huzurlu, keyifli, yaratıcı yanları sizi çevrelemekte. Özellikle aşk, sevgi ilişkilerinde yeni kararlar alma yoluna gidilebilir. Çocuklarınız, hobiler, sizi mutlu eden uğraşlarda önemli adımlar atmak için hızlı bir dönem. Aşk, sevgi, romantizm adına heyecanlı zamanlar. Var olan ilişkiniz adına başka bir aşamaya taşımak, ya da yeni bir ilişkiye hız vermek mümkün. Gerek çocuklardan gerekse hamilelik beklentisi içinde olanlar adına güzel gelişmeler beklenebilir. Yolculukların, tatil planlarının, aileyi ilgilendiren mutlulukların yaşanabileceği, paylaşımların keyif vereceği bu dönem . Ancak gelecekle ilgili planlara yer açmanız adına sizi bağlayan koşullar içindesiniz.  En çok kişisel isteklere, hedeflere öncelik verme zorunluluğu dengeleri korumaya itecektir.  Ayrıca sosyal gruplar, arkadaşlarla girişilecek yeni organizasyonlar devrede olabilir. Sosyal çevre ilişkileri,  işten gelen kazançlar önceliğiniz olarak görünüyor. Kariyerin yurt dışı bağlantısı, eğitim, medya, iletişim, yolculuk, sizi geliştiren, amaçlarda iyimserlik getiren çeşitli imkanlara odaklanma şansınız var.

 

Sevgide, huzurda kalmak üzere,

Güner Yönel

gyonellibra@gmail.com 

www.guneryonel.com

#LibraAstroloji