Tutulmalara dair (Güneş/Ay)

  • 9 Şubat 2017
Tutulmalara dair (Güneş/Ay)

Merhabalar

Her tutulma dönemi çoğumuzu saran endişe ve korku üzerine bir miktar bilgi paylaşmak yerinde olur umarım.

 

Öncelikle yaşanan tutulmalar ‘’Güneş/Ay,’’  illaki herkesi aynı oranda etkileyecek beklentisi içinde olmayalım lütfen.

Tutulmalar her zaman belirli kurallar içinde ele alınır. Her tutulmanın kötücül olduğu inancı doğru değildir.

Tutulmalar karanlıkta olan bir şeyin açığa çıkması anlamında ele alınırken, olay bazında hayatımızda süregelen trendleri (yavaş hareket eden Uranüs; Neptün, Pluton transitleri, İlerletimler de izlenebilir) hızlandırabilir, olayları başlatır ya da bitirir.

-Herhangi bir planet ile etkileşimi var mı?

-Diğer bir etkisi ise, sadece birleşme değil, kare/karşıt olarak etkisini göstereceğini unutmamalıyız.

-Bir açı kalıbı (Üçgen, T-kare ya da yod) varsa fırsatları ya da riskleri beraberinde getirebilir. Üçgen açı yapan iki planeti bağlayan bir tutulma akıcı fırsatları getirirken, T-Kare açı kalıbını büyük kareye dönüştüren tutulma oldukça gergin, var olan sorunların çözülmesi adına, aşmamız gereken zorlukları karşımıza çıkaracaktır, mücadeleye götürecektir.

-Tutulmalar hangi gezegen üzerinde/etkileşimde ise farklı yorumlar yapılabilir. Rahat konumlanmış (1,5,10 ve 11. evlerde yönetici ya da yücelme durumunda veya karşılıklı etkileşim içinde ise) daha pozitif koşullardan söz edebiliriz.

Rahatsız, zor açılar altında (6,8,12) evlerde ise tutulmaların getireceği etkiler yıpratıcı ve yorucu olabilir.

-Kuzey Düğüm:Jüpiter/Güney Düğüm:Satürn karakterindedir

 

Güneş ile açı yapan tutulmalar;

Kendimize güvenimiz, yaratıcılığımız, itibarımız önem kazanır. Özellikle gizli yaratıcılığın ortaya çıkması yanında, önemli yeni başlangıçlara, projelere, kariyere yönelik konulara dikkat çekebilir. Otorite figürleri, patronlar ile ilgili olaylar gündeme gelebilir (olumlu/olumsuz.) Kadınlar için eş, partner anlamında olaylar yanında (6,8,12.) evlerde ise sağlığı zorlayan, ruh durumumuzu etkileyen, kendimize güvenimizi sarsan etkiler altında olabiliriz. (Aslan burcunun bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Ay ile;

Duygusal hayatımızı/ motivasyonlarımızı, annemizi, aileye ilişkin konuları ev/yerleşim ve güvenliğimizi sembolize ettiğine göre, bilinçaltımız yakından etkileneceği söylenebilir. Alışkanlıklar, geçmişe dair taşınan duygusal yükler daha fazla dikkat çekecektir. Ay doğum haritasında zor durumda ise özel hayatta zorlayıcı bir dönem olabilir. Erkekler adına eş ve annelerine dair konular gündeme gelebilir. Ev hayatında ani değişiklikler, bir yere yerleşmekle ilgili konuları anlatabilir. (Yengeç burcunun bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Merkür ile;

İletişim, algı, eğitim ve zihinsel temalarla ilgili olduğuna göre, düşüncelerimizi hangi oranda, ne şekilde aktarmamız gerektiği yönünde etkili olabilir. Eğitim hayatına ilişkin hızlı gelişmeler, fırsat ya da bazı zorluklara/engellere işaret edebilir. Kısa yolculuklar, yakınlar, kardeşlerle ilgili konular, ilişkiler hayatımızda yer edebilir. Belki gençlerle ilgili konular gündeme gelebilir. Zihinsel boyutta yaratıcı yetenekleri harekete geçiren etkileşimler yaşanabilir. (İkizler/Başak burcunun bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Venüs ile;

Sevgi, aşk, parasal konular, değer yargılarımızla ilgili olduğuna göre,  ilişkiler dikkat çekecektir. Yeni bir aşkın ipuçları çıkabilir karşımıza. Sahip olduğumuz değerler, finansal kaynakları ilgilendiren durumları gündeme getirebilir. Harcama alışkanlıklarımızı aniden değiştiren ya da zorlayan durumlar oluşabilir. (Boğa/Terazi burçlarının bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Mars ile;

İyicil olmayan bir Mars kızgınlık, öfke, kazaları ve savaş alanı olarak algılanan konuları anlatır. Bizi motive eden olduğuna göre fiziksel çaba isteyen konular yanında, şimdiye dek çekinceli olunan, cesaret edilemeyen projelere, girişimlere başlamanın startı verilebilir. Özellikle Mars açıları, bulunduğu burç ve ev anlamında olumlu durumda olup olmadığı önemli olacaktır. 6,8,12. evlerde ya da çok hoş açılar altında değilse zor bir dönemi, sağlığı zorlayacak temaları anlatabilir. (Koç/Akrep burçlarının bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Jüpiter ile;

Deneyerek, öğrenerek, iyimserlikle, sınırları aşmak, deneyimlere açıklığı sembolize ettiğine göre. Risk almayı anlatan Jüpiter rahat/güçlü konumda ise dileklere ulaşmak, heyecan, iyimserlik taşıyan gelişmeleri anlatabilir. Fırsatları kucağımızda bulabiliriz. Haritada olumlu, güçlü, vaad eden bir Jüpiter, maddi kazançlara, şanslara işaret edecektir. Eğitim hayatı, yolculuklar adına olumlu gelişmeleri harekete geçirebilir. Yine Jüpiter üzerinde yaşanan bir tutulma ile hayatımıza eğitmenler, gurular ve ruhsal anlamda gelişmiş kişiler girebilir. Sert açılar içinde, güçlü olmadığı konumda ve zor bir evde ise Jüpiter’in bulunduğu alanda göze aldığımız riskler zarar getirebilir, hukuki konularda problemler yaratabilir. (Yay/Balık burçlarının bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Satürn ile;

Bizi gerçeklerle yüzleştiren, sorumluluklarımızı hatırlatan, amacımıza yönelik nasıl organize olduğumuzu anlatır. En önemli etkileri, engelleyen, şanssızlık getiren ve bekleten olarak çeşitli temalar taşır. Rahat transitler altında, iyicil bir evde düzgün açılar altında ise olumsuz değil, yardımcı ve destekleyici olacaktır. Amaçları, hırsları sembolize ettiğini düşünürsek kariyer hayatı veya süren sorumluluklar adına dikkat çekici etkiler getirebilir. Kuralcı, disiplinli, endişeli olunabilir. Yaşlı kişiler, öğretmenler, sert karakterler ya da otorite figürleri ile ilgili konuları hayatımıza girebilir. (Oğlak/Kova burcunun bulunduğu ev alanına da bakılmalı)

Örnek: Ay üzerinde yaşanan bir tutulma (kuzey düğüm yönünde orb:3) geçmiş, korumak, kollamak, beslemek, duygusal ihtiyaçlar ve keyifler ön plana geçer. Eve ya da yerleşime dair yenilenmeler. 5. evde aşk ve annelikle ilgili konular yanında bir hobi hayatımıza girebilir.

10. evde iş hayatı, kariyer, 6. evde iş ve çalışma ortamına dair konular, 11. evde arkadaş çevresinden bir kadını da anlatıyor olabilir.

Örnek: Natal haritada Kuzey Düğüm/Neptün birleşimine 11.ev/Kare yapan bir Güneş tutulması; iş ve gruplarla ilişkilerin idealize edileceğini asla kaçamayacağını anlatıyor olabilir.

 

Haritada Ev Alanlarımız

1.ev: Sağlık, ilişkiler, kişisel hedefler, yetenekler, imaj, yeni başlangıçlar, kendi şansını yaratmak, çocuğun eğitimi

2.ev: Maddi kazançlar, gelirler, kişisel birikimler, çalışma/kazanma potansiyeli, çocuğun işi, kazancı

3.ev: Yakınlar, kardeşler, eğitim, yolculuk, anlaşmalar, medya

4.ev: Ev, yerleşim, yakın çevre, sona erme, baba, güvenlik, kardeşin parası, çocuğun bizden gizledikleri

5.ev: Romantizm, cinsellik, flört, risk almak, çocuklar, yaratıcılık (sanat), spor, eğlence, babadan gelen destek, eşin arkadaşları

6.ev: Hastalıklar, zayıflıklar, bizi güçsüz düşüren koşullar, iş ortamı, altımızda çalışanlar, yetenekleri kullanma becerisi, eşe/ortağa ait gizli konular, babanın kardeşleri/akrabaları

7.ev: Evlilik, ortaklık, çok yakın arkadaşlar, açık düşmanlıklar, pazarlıklar, davalar, babanın toprağı/ babası

8.ev: Krizler, hayatın sonu, ölüm ve ötesi, metafizik, eşin parası, kredi kuruluşları,  miras, ruhsal konular, maji, psikanaliz

9.ev: Uzun yolculuklar, yüksek öğrenim, felsefeler, anlam arayışı, yabancılar, uluslararası işler, adalet, taşımacılık

10.ev: İş, kariyer, toplumsal rol, anne, başarı, şöhret (iyi/kötü), eşin babası

11.ev: Arkadaşlar, dostlar,  gruplar, sosyal çevre (kulüp/dernek/cemiyet), yardımlaşma, idealler, ümitlerimiz, geleceğe dönük planlar, meslekten gelen para

12.ev: Dertler, kayıplar, gizli düşmanlıklar, dedikodular, ruhsal rahatsızlıklar, elde olmayan nedenler, aydınlanma, karma/kader, eşin sağlığı, annenin kardeşleri/akrabaları

 

Sevgiyle kalın

 

Not:Bilgilerin bir kısmı Göklerin Bilgeliği Astroloji Okulu ders ve tutulma seminer notlarından alınmıştır.

Libra Astrolojik Danışmanlık/Eğitim

www.guneryonel.com

İletişim.gyonellibra@gmail.com