Satürn/Neptün Transiti

  • 10 Ağustos 2016
Satürn/Neptün Transiti

Satürn’e baktığımızda hayatımızın çok önemli dönemlerine işaret ettiğini, ana çatısını/iskeletini oluşturduğunu baştan bilmekte fayda var. Aslında hayatın gerçekleri ile direk ilişkisi ve dokunduğu noktaya önemli vurgular getirirken dikkatimizi vermemiz gereken konuları bize dayatır. Bunu yaparken ağır testler getirir ve dersler koyar masamıza. Çoğu zaman engelleyici yanlarını yoğun biçimde hissederken şikayet/korku unsuru olarak görmemizin altında başka önemli nedenler de aramamız gerekir. Dış faktörler olarak görmekte ısrar ettiğimiz her şeyin aslında, daha önceden önemsemediğimiz, temelde kendi sorumsuzluklarımız olduğu gerçeğine arkamızı dönüveririz. Öncelikle gerçekten kim olduğumuz ve ne istediğimiz hakkında natal haritada Satürn’ün bulunduğu burç/ev ve yaptığı açılardan yola çıkarak bir bütün olarak değerlendirmek gerekir.

Şu dönemde etkisini son derece ağır hissettiğimiz Satürn/Neptün kontağı Eylül başında keskinleşiyor ve yıl sonuna dek sizlerle beraberim diyor. Maddesel/dünyevi ihtiyaçlarımızla ruhsal ihtiyaçlarımız arasında önemli çatışmalar yaşanırken denge kurmak, gerçekle hayal olan arasında bocalamak, güvensiz ve karamsar yanlar ağır basıyor olabilir. Hayata bakışımız, ne yapmak istediğimiz, kendi gerçeklik algımızı biraz da karmaşa ele geçirirken hangisinin doğru olduğu hakkında emin olamamak çeşitli kaygı ve korkulara yol açabilir. Bu süreçte özellikle hayatımızın akışını etkileyecek kararlardan, işimizi ve maddi hedeflerimizi içine alan büyük ölçekli adımlardan imtina etmekte fayda var. Sağlımız ise unutulmamalı. Boş vermişlik duygusu yanında kronik rahatsızlıklar uzun vadede sorun yaratabilir.

Hayata karşı anlayış geliştirmek, derinlik ve sağlamlık arayışını unutmadan yapılacak fedakarlıkları sabır ve kararlı biçimde gerçekleştirme şansı kullanılabilmeli. Çok fazla rahat olamasak da bu şekilde güven içinde hissedebiliriz kendimizi. Bunların pratik hayatın içinde yer alabilmesi adına çaba sarf ederken,  disiplin, kararlılık ortaya koy bir yandan da sınırları iyi çizin mesajı veriyor. Kontrollü açılımlara odaklanmak, sahip olduğumuz olanakları temkinli/özenli kullanmak yanında ciddiye almadığımız veya düzen sağlayamadığımız hayatın çeşitli bölümlerinde bilinçli bir tutumla yaklaşmak gerekecek. Özellikle eski alışkanlıkları bırakmak, bize engel olan ve önümüzü tıkayan kronik hale gelmiş tutumları belki de ilişkileri hayatımıza yeniden davet etmeden ders alarak ilerlemeyi amaç edinebiliriz. Başkalarına yardım içeren çalışmalara, kolektif aktivitelere, meditatif ve ruhsal çalışmalara konsantre olunabilir.

Kollektif anlamda ise Neptün/Güney düğüm etkisine baktığımızda dışsal koşulların yarattığı sis bulutu, bulanıklık, belirsizlikler, hayal kırıklıkları, aldanmalar ve kandırıldım söylemlerinin havalarda uçuşacağı belli. Bu söylemlerin yarattığı havanın tam bir (Balık teması) kaos içinde olunduğunu gösterirken hayatımıza yansıyan aşınmalardan/çözülmelerden sıyrılmak bugünden yarına kolay olmayacak gibi.

Sevgiyle huzurla

İletişim: gyonellibra@gmail.com