Oğlak Burcunda Dolunay

  • 3 Temmuz 2017
Oğlak Burcunda Dolunay

Merhabalar,

Oğlak burcunda Dolunay (9 Temmuz Pazar, 07:06 Ankara) 17,9 dk olarak gerçekleşiyor.

(6/12) evler, Yengeç/Oğlak ekseni (Öncü)

*Bizi çevreleyen, tehdit eden, baskı kuran, içimize, dışımıza korku salan belki de psikolojik anlamda savaşa sürükleyen, mücadele getiren şartları radikal adımlarla aşma dönemi.

*Hakim olan enerjilerle baş etmeye çalışırken,

*Gelenekler, kurallar/aile, yuva, iş hayatı arasında yaşanacak kutuplaşmalar, etkiye daha fazla açık olmak, yıkıcı olmayan bir inatlaşma, farklı fikirleri görebilmek, çekişmeleri esnek kucaklama zamanı. Duygu/Akıl arasında dengede kalabilmek önemli.

Bu karşıtlığa eşlik eden T-Kare açı kalıbı (Öncü) gerçekleştirmek istediğimiz yenilenmelere, dönüşümlere hırslı yaklaşırken, eleştirel, dominant tutumlar sergilemeye eğilim yaratmakta. Ancak varoluşumuzu gerçekleştirmek, biriken enerjiyi sağlıklı /soğukkanlı kullanmak, yeni olana yönelik arayışlara girecek kudretimiz var. Gerçekten yaşanması gereken değişimi hayata geçirme şansı çok güçlü. Adaleti, yargıyı ve çeşitli uzantılarını içine alan gelişmeler de önem arz edebilir.

Yükselen Aslan olarak göz atarsak; Öz güven, kararlılık, vizyon, hayata güvenmek, yaratıcılık, ifade, iyimserlik, baba, otorite belli ki ön planda görünüyor!

Ancak yöneticisi Güneş 12. evde Mars etkileşimi uzaklaşan bir noktada olsa da işin içinde. Genel anlamda şimdilik henüz bitmeyen, hayata geçirmekte sıkıştığımız, elimiz kolumuzu bağlayan temaların getirdiği zorunluluklar içindeyiz. Geri planda yürütülmesi gerekenleri kontrol etmekte zorlanıyoruz. Özellikle psikolojik anlamda yıpratıcı olabilecek şartları kabul etmek, kurban duygusuna kapılmaktan, sızlanmaktan, sürekli bir şikayet/endişe duygusundan arınmak, sağlığa ekstra özen göstermek gerekecek. Alışkanlıklarımız, bağımlı olduğumuz şeyler, bizi yoran, kontrol eden, baskı kuran her tür kalıplar, ezberler, ilişkilerde olmak üzere tekrar üzerinde düşünülecektir. Bu anlamda kronik hale gelmiş yüklerden kurtulma mücadelesi yaşanacak gibi. Duygusal anlamda yalnızlık çok hakim ya da her şeyin üstesinden gelmek bize düşecek gibi duruyor. Fazla katılık, sertlik, acımasızlık boyutuna taşımadan kişileri, konuları, durumları.  Sabırla!

Dolunayı genel anlamda değerlendirdiğimizde (Oğlak)

Maddi alanda, sahip olduğumuz değerler konusunda, eldeki kaynakları organize edebilmek, uzun vadeli planlama yapabilmek, çok daha kalıcı stratejiler geliştirmek adına kararlılık vermekte. Saygınlık, itibar, prestij yanında değerlerimizi yeniden tanımlamak istiyoruz. İş hayatımız, hedeflerimiz, amaçlarımız, sosyal (evlilik) ya da mesleki anlamda statümüz çok önemli. İş hayatında ve hedeflerimizde yeni bir yol haritası çizmek, sorumluluk almaya hazır olmak, daha fazla hırs, düzen ve aşırı bir disiplin ihtiyacı duyuluyor. Bizi bekleyen yoran, didinme süreci (14/21 Temmuz) söz konusu. Belli ki geçmişten gelen konular da işin içinde. Bu bir iş konusu, aile meselesi/yaşlılar, büyükler, ebeveynler, evlilik, yuva, sağlık vb olabilir..

Kariyerle veya diğer boyutlarına dair yanların devletle bağlantısı/kurumsal boyutu eklenirken kadersel etkilerden bahsedebiliriz. Büyük ihtimalle artık bitmesi gereken, çürüyen, miyadı dolan, işimize yaramayan, sürekli tekrarını yaşadığımız senaryolara veda ederken tüm bunların üzerine çıkabilmek önemli. Kontrol duygusundan imtina etmek ana tema. Başka bir avantaj bana göre korkularımızla yüzleşmek olabilir. Bu duygu aşılabildiğinde gerçekten ”geçmiş” geçmişte kalacaktır. !!

Özellikle ‘’Ay’’/Pluton beraberliği gerçekçi, soğukkanlı, sorumluluk almaya hazır, çürüyen her şeyi bırakma gücü veriyor. Bunu yaparken baskıları bertaraf etmek, gereksiz düşmanlıklardan kaçınmak, kendi kendimizi gerek fiziksel gerekse ruhsal anlamda yıpratmaktan uzak durmakta fayda var. Güçlü bir konsantrasyona sahibiz aslında. (Mars/Pluton) gerilimi ile baskının dozu artarken, Mars/Satürn (150, partil) seçim yapmamız gereken konular varsa içten içe yaşanan ikilemler, kararsızlıkları gösterebilir.  Sağlık anlamında ekstra özenli olunmalı der gibi. Engellendiğimiz duygusu yoğun hissedilebilir.

Bu manzaraya Güneş Yengeç/Mars eklendiğinde; kendi duygularımızı, güvenliğimizi, sınırlarımızı korumakta kararlılık verirken, aşırı duygusal bir strateji ile bizi zorlayan temalara, kişilere veya tehdit olarak gördüğümüz konulara karşı savunmacı/hırçın tutumlar takınabiliriz.

-İşte burada gücü kötüye kullanmaktan, öfkeden, kinden uzak durmak, bizi ele geçirmesine izin vermeden hareket etmek gerekecek.

Satürn/Uranüs/Kuzey Düğüm ateş/grand trine ise (1,5, 9/Mc) yaratıcılığımız, kişisel yeteneklerimiz, bu anlamda kendimizi geliştirmemiz, sınırlarımızı zorlamamız, yeni olandan faydalanmamız yönünde mesajlar veriyor. Cesaret ve vizyonla kendimizi donatmamız gereken pek çok somut gelişmenin içinde yol alınacağını, hedeflerimiz adına başka mecralara, fırsatlara işaret ediyor.

 

Öncüler; Koç, Yengeç, Terazi; Oğlak!

Oğlak/yengeç ekseni haritalarımızda hangi yaşam/ev alanımızda bulunuyor?

Sizler de 24 Haziran dönemi Yengeç (yeni ay )süreci başlayan adımların, gelişen konuları hatırlayabilir, hangi aşamada olduğuna, ne tür tamamlanmalar yaşanacağını gözlemlemeye çalışabilirsiniz.

Zira ay sonu Mars’ın içinde olduğu Aslan burcu yeni ay, ardından Ağustos Kova burcunda yaşanacak Ay tutulması (Dolunay) diğer  Aslan Güneş tutulmasının hepimizi beklediği esas süreç içine giriliyor.

 

Huzurla, sevgiyle kalın lütfen

Güner Yönel

 

İletişim:gyonellibra@gmail.com

Web:www.guneryonel.com

@GunerYonel