Mars Yengeç Transiti

  • 28 Mayıs 2017
Mars Yengeç Transiti

Merhabalar,

İkizler burcundaki  yaklaşık 40 günlük Mars seyri süresince yaşanan meraklı, araştıran, bilginin peşinde koşan, hareket halinde yaşanan fiziksel/zihinsel tempodan, canlılıktan uzaklaşıyoruz.  İç dünyamıza, birazda gizeme yöneliyoruz. (4 Haziran ile 20 Temmuz akşam saatleri arasında) 

Öncelikle Su (Öncü) burç olan Yengeç’teki bir Mars ile kendimizi kararlı biçimde ortaya koymaktan uzaklaştığımızı bilmeliyiz. Daha ziyade duygular, bilinçaltı güdüler ve sezgilere sığınma potansiyeli artacaktır. Yeteri kadar güçlü ve dayanıklı olunamayacak bu enerji ile daha  yavaş, endişeli, harekete geçmekte zorlanmalar, hedef belirlemekte çekinceler yaşanırken, duygusal anlamda çatışmacı hallere bürünebiliriz. İnsiyatif kullanmamız gereken konularda duygular ve güdülerle yol bulmaya çalışmamız olası. Tutarlılıktan biraz uzaklaşmak, öne atılamamak, istediğimiz şekilde kendimizi ifade edememenin getirebileceği geri çekilmeler çok mümkün. Yaşam motivasyonumuz düşerken, dış dünyadan gelebilecek etkilere karşı kendimizi daha fazla savunma hali içinde bulabiliriz. Kendi kendimizi engelleyebileceğimiz durumlar yaratmaktan kaçınmak, ya da yönümüzü, hedeflerimizi seçerken, stres kaynaklarını iyi okumak, dolambaçlı yollara sapmamak gerek.

Mars sahip olma içgüdüsünü anlatıyorsa!

Genel anlamda elimizde olanlar, aile, sevdiklerimiz, yuvamız, çocuklarımız, bize kendimizi güvende hissettiren temaları korumak adına aşırı bir endişe, kaygı ve güvensizlik öne çıkabilir. Bu anlamda bize güven duygusu hissettirmeyen her şeyden elimizi ayağımızı çekerek kendi sınırlarımızda kalma ihtiyacı duyabiliriz.

Burada başka bir dualite vardır aslında! Dışı sert içi yumuşacık olan Yengeç burcunda sevdiklerimize karşı aşırı korumacı, cömert olurken, aynı zamanda aşırı tutucu davranma potansiyeli artabilir. Tuttuğunda bırakmayan Yengecin o ‘’kancalarını’’ ölçülü tutmakta yarar var diyorum. Bıktırıcı ve duygusal şantaj boyutunu abartmayalım lütfen.

Direnç göstermemiz, uğraşmamız, ya da savunmamız gereken konular daha ziyade aile, yerleşim, ev, bakım, onarım, bir yere yerleşmekle ilgili sorumluluklar, ev alım/satım, çeşitli düzenlemeler, ailemizin ihtiyaçları, beklentileri üzerinden yapılacak fedakarlıklara işaret edebilir. Mücadele alanımız, motivasyonlarımız güvenlik ve aile temalarını içine alabilir. Stresli, ürkek, şikayetçi belki de bastırılan kinci tutumlar, alınganlıklar öne çıkabilir. Koruma, kollama duygumuzu ne kendimiz ne de başkaları adına işkence haline getirmesek fena olmayacak aslında.

*Aşırı boyutta biriktirilen, ifade edilemeyen, dışa vurulamayan, içe atılan, bastırılan (öfke/enerjinin) sağlıklı kullanılamama riski unutulmamalı! Haritasında Mars enerjisi zayıf olanlar; kim için, ne kadar fedakarlık yapacağını iyi belirlemeli. Geçmişe dönmeli, derslerine, zayıflıklarına dokunurken geçmişte yaşanan hatalar, tutumlar ve getirdiği sonuçlarla yüzleşmek, sorgulamak için bir değerlendirme yapılabilir aslında.!

*Zira doğru, yerinde, zamanında ve gerektiğinde kullanılamayan bu enerjiyi sizin yerinize başkalarının kullanmış olma ihtimali çok güçlüdür. Demek ki burada öğrenmemiz gereken şeyler üzerinden bir sorgulama yapmakta fayda olacaktır.

Hareketsizlik, tembellik, isteksizlik nedeni ile önceliklerimizi iyi seçmeli, kendimize aşırı yüklenmekten kaçınmalıyız. ‘’Su’’ ile bağımızı kurmalıyız. Beslenmemize özen göstermeliyiz. Sık banyo/duş yapmak, yüzmek, suyla temas edebileceğimiz, huzuru hissedebileceğimiz her ortam ruhumuza iyi gelecektir. Mümkünse sevdiklerimizle, ailemizle tatil/yazlık dönemi olarak değerlendirebiliriz.

*Mars’ın cinsel arzularla (şehvet/libido) olan ilişkisine bakıldığında; arzular içe dönük ve duyguların etkisinde kalacaktır. Biz yöneten duygu durumumuz/ruh halimiz olacaktır. Tensel zevkler, dokunmak, hissetmek, sahiplenici olmaktan ziyade; duygusal ihtiyaçlarımız beslendiğinde kendimizi güvende hissedeceğiz, yakın olma arzumuza teslim olacağız. Gereksiz kırılganlık, alıngan tutumlar, küsmeler, pasif/agresif yaklaşımlar ise ilişkilerde sorun kaynağı haline getirilmemeli.

Haritalarımızda Yengeç burcunun bulunduğu ev alanlarında güvenlik ihtiyacımız öne çıkar.

1,2 ve 3 Haziran günlerine dikkat edelim. Satürn karşıtlığı etkisi azalıyor olsa da son derecede bir Mars en deli, fütursuz etkilerini hissettirebilir.!

 

Yükselen burçlara göre minik uyarılar sunmak gerekirse;

Koç’lar; Ev, yuva, aile, özel hayata dair konularda kendini baskı altında hissedebilir. Yerleşim konularına dair çözmeleri gereken temalar olabilir. Güvenlik sağlamak adına ilgili yeni çözümler mümkün. Ancak iş ve hedeflerde içe dönük şartlar altında iken çatışmacı tutumlar, engellediklerini düşündükleri hezeyanlara dikkat etmeli. Ev ve iş dengesini iyi kurmalı gerektiğinde ailenizi korumak adına çaba göstermekten kaçınmayın. Ancak öfkenizi de başkalarına yöneltmeyin. Yuvaya dönük giderler, planlar meşgul edebilir. Bu dönem biraz da geçmişle hesaplaşmaların zamanı geldiğine işaret edebilir kimileri adına.

Boğa’lar; Zihnen çok dolu bir gündem var. Gitsek mi, kalsak mı? Nasıl organize olsak.. Yolculuk, ya da lokasyon değişikliği içeren kararlarınızı etkileyen durumlar yaşanabilir. Yakın çevre, aile, kardeş ve kuzen ilişkileri yanında ziyaretlerde artış söz konusu. Birtakım sürtüşmeler, hırçın ya da alıngan konuşmalar atışmaları beraberinde getirmemeli. Az konuşmakta fayda var. Ya da kardeşlerin hayatında düzenlenmesi gereken konularla ilgilenmeniz, destek olmanız, korumanız gerekebilir. Kısa yolculuklarda temkinli olmalısınız. İş kaynaklı çeşitli anlaşmalar, eşin uzaklarla ilgili temasları, iletişim ve eğitim içerikli konuların hızlanması yoğun bir günden taşıyacaktır.  

İkizler; Maddi konularda çeşitli endişeler, sorunlar sizi mücadele etmeye zorlayabilir. Daha fazla hırs yapacağınız bu süreçte kazanç sağlama potansiyeliniz, fazla emek ve çalışma üzerinden gelecektir. Yeteneklerinizi geliştirmek konusunda kararlılık verecektir, yeni iş projeleri öne çıkacaktır.  Ancak kontrol edilemeyen giderler, harcamalar ev temalarını içine alması yanında, sahip olduklarınızı paylaşmakla ilgili endişeler artabilir. Belki de geçmişle ilgili ödemeler zorunluluk haline gelebilir. Düşünmeden alınacak risklere dikkat.

Yengeç’ler; Aslında biraz kendinize geliyorsunuz. 12. evden çıkan bir Mars sizi harekete geçirecektir. Yeni hedefler, amaçlar, başlangıçlar, sağlık ve kişisel öncelikler önemli sizler için. Mücadele gücünüzü ortaya koyarken dozunu ayarlamakta, yıkıcı olmamakta yarar var. Kişisel yetenekleriniz, yaratıcı boyutu ya da aşk ve çocuklarla ilgili konular öncelik kazanabilir. Bunlara yönelik adım atmak isterken ilişkilerde daha sakin ve akılcı olmak gerekiyor. İş ve özel hayatınızı ilgilendiren boyutuna duygularla değil akıl ile yaklaşabilseniz.

Aslan’lar, Biraz içe dönmenin, kendi kendinizle kalmanın sakıncası yok. Geri planda işlerinizi düzenlemek, yuvanızı ailenizi ilgilendiren temalara, uğraşlara yer açmanız zorunluluk haline gelebilir. Gizli kapaklı konular, başkalarından yana rahatsız edici boyuta ya da endişe kaynağı yaratmaya müsait bir dönem. Hiçbir şey yokken bile kendi kendinizi tüketme riski var. Küçük canlılarla ilgili konuları, geçmişle ilgili endişe yaratan durumları ve diğer engel yaratan konuları biraz akışına bıraktığınızda sabır ve zaman sizin lehinize çalışıyor olacak. Huzur yalnızlıkta bulunabilir.  Korkmayın. Sadece sizin olduğunuz bir sığınağa ihtiyacınız var belki de.

Başak’lar; Sosyal çevrenizde canlılık var. Ancak dost, arkadaş çevrenizde kim için fedakarlık yapacağınızı iyi seçmelisiniz. Gereksiz risk alabilen arkadaşlara dikkat etmelisiniz. Rekabet ortamı, ya da işten kaynaklanan sorumluluklar sizi daha fazla bağlayabilir.  İşle ilgili yeni projeler artışa geçerken destek bulmak kolay olmayabilir. Yeni bir ortak çalışma, ekip oluşturmak adına ekstra iş yüklenmek durumunda kalabilirsiniz. Gelecekle ilgili kaygılar, endişelerden uzak kalmaya çalışmalısınız.

Terazi’ler; Kariyer, hedefler, iş ve başarı potansiyeliniz sizi hırslı kılmakta. Kendi kendinizi harekete geçirecek potansiyel var. Ancak daha ziyade yapabileceklerinize odaklanmak, iş ve üstlerle ilişkilerde ılımlı olmak gerekecek.  İnsiyatif almanız gerektiğini bilmeli, doğru seçimler yapmaya bakmalısınız.  İşle ilgili projelerin öne çıkması yanında bu yöndeki hedefleriniz göz önünde olacaktır. Kazanç ya da gelir artışı talepleriniz adına tatmin edici bir dönem olmayabilir.  Aile, anne veya yuvaya dair endişelerin sizi kıstırmasına izin vermeden, işte duygusal güvence ihtiyacınızı kontrol edebilmek önemli olacaktır.

Akrep’ler: Öncelikli konularınız kişisel hedefler, uzak ya da yakın yolculuklar, eşin yakınları, kardeşleri olabilir. İletişim dili bir miktar çatışmacı olursa sorunlar baş gösterebilir. İş ve ticari yanı olan konular yanında yasal meselelerde daha sakin olmakta fayda var. Eğitim, akademik hedefler, düşünce ve inançlarınızı etkileyecek kişilerle ilişkiler gündemde çokça yerini alabilir. Bu alanda bir macera dürtüsünden ziyade akıl ve sezgiler yol gösterici olabilir. Uzun zamandır görmediğiniz yerlere gitme özlemi duyabilirsiniz.

Yay’lar; Eşin, ortağın para durumuna ilişkin mücadeleci bir süreç yaşanabilir. Bu alanda var olan krizleri çözmek, ortak bütçeyi düzenlemek zorunluluk olurken, giderlerde artış yaşanabilir. Sınırları fazla zorlamaktan ziyade yüklerden kurtulmayı hedefleyin. Fazla açılmayın, saçılmayın. Ev ya da aileyi ilgilendiren harcama planları, yatırım içeren konular öne çıkabilir. Zorunlu ödemelerin tanzimi, yapılanması için şartları zorlamak gerekebilir. Aile bağlarında sizi zorlayan durumları yüklenmek zorunda kalmanız mümkün.

Oğlak’lar; İlişkiler, evlilik, yakın arkadaşlıklar ve ortaklaşa işler önemli olacak. Bu alanda sizi harekete geçiren kişiler olabileceği gibi yerinize karar almak isteyen kişilerin tutumları çatışmaların esas kaynağı olabilir. Ani başlayan ilişkilerde çeşitli sorunlar, ailenin içinde olduğu meseleler, bağlar, iş ortaklıkları, eşin ve ortağın hayatında değişen şartlar yorucu bir süreç taşıyabilir. Yasal konular, anlaşmalar adına daha akılcı ve uzlaşı içinde kalmaya gayret edilebilir. Arkadaşlarla ortaklı işlerin getirdiği sorumlulukların artma ihtimali başka bir olasılık. Özel hayatı içine alan durumlarda duygusal anlamda karşılıklı destekle beslenmek adına anlayış önemli olacaktır.

Kova’lar; İş ortamı, günlük rutinler, getirdiği yükler, iş projelerinde artış, sağlık ve düzen sağlanması gereken zorunluluklar var. Mars’ın sevdiği bu evde daha fazla çalıştıracak, uğraştıracak, yük getirecek olması mümkün. Özgürlüğünüzü kısıtlayan uğraşları dengelemek, fazladan yük almak yerine plan dahilinde organize olmaya çalışmak bile başlı başına yorgunluk, stres kaynağı yaratabilir.  İş ilişkilerinde duygusal anlamda yorucu bir süreç yaşatabilir. Yapabileceklerinize odaklanın, sizi zayıf düşürecek detayları zorlamayın. Zorunlu gereklilikler, kurallar, yorucu faktörler ruh /beden sağlığınız adına dikkatli olmanız yönünde uyarıyor olabilir.

Balık’lar; Son derece tutkulu bir dönem. Yaratıcı eylemleriniz, bununla ilgili tasarılarınız öncelikli. Daha fazla efor sarf ederek üstesinden gelinebilir. Özellikle sezgiler,/duygular hayal gücünüzü harekete geçirecektir. Medya, çeşitli reklam ya da sunumlar adına aktiviteler düzenlenebilir. Bir yandan da sevdikleriniz, aileniz, aşkınız ve çocuklarınızla ilgili mücadeleci tutumlar içinde olunabilir. Aşırı korumacı tutumlarda ölçülü olmak yararlı. . Çocuğunuzun sorunları, halledilmesi gereken konulara çözüm arayışı çeşitli masraflar yaratabilir. Aşkta ise gereksiz hırçınlıklara, duygusal alınganlıklara yer vermeyin. Uzun ya da orta mesafeli yolculuk, tatil planları yanında evle ilgili giderler öne çıkabilir.

Bu süreci ve Ramazan ayını sevgiyle, huzurla yaşamak üzere hoş kalın.. ♥

Güner Yönel

İletişim:gyonellibra@gmail.com

Web:www.guneryonel.com

@GunerYonel