Kova burcunda Mars retrosu!

  • 30 Haziran 2018
Kova burcunda Mars retrosu!

Eylül’de gel dediğimiz Mars’tan merhabalar!

16 Mayıs’ta Kova burcunda yolculuğuna başlayan Mars, o günden bu yana hayatımıza önemli etkiler getirmiş olmalı. O tarihte karşınıza çıkan olaylara, konulara dikkat ettiğinizde ne tür gelişmelerle bir arada olduğunuz daha net değerlendirilebilir.

27 Haziran-29 Ağustos arasında geri gidecek Mars 13 Ağustos 28 Ağustos arası Oğlak burcunda (Rx) seyrini sürdürecek. Hemen ardından 11 Eylül tarihinde Kova burcunda tekrar transitine devam edecek.

MARS savaş, mücadele etmek, insiyatif kullanmak, hedefe yönelmekle yakından ilgili temalar barındırdığına göre Satürn/Uranüs burcu Kova’da olması huzursuz edici hali ile bizlere yavaşlamamız gerektiğini öğütlüyor. Özellikle (Güney Düğüm/Kadersel) beraberliği dikkat çekici görünüyor. Gerek Temmuz gerekse Eylül ayı 2. yarısından sonraki dönemde. Geçmişle ilgili, tamamlanmayan, eksik kalan, mücadele getiren her türlü konunun taşıyacağı gündemler olacaktır. Eksikliklerin, tamamlanmamış konularda çeşitli yükler öne çıkabilir. (Retro) diliminde öncelikle hırslarımız yönünde ilerlemek, yeni projelere başlamak, hedefe ulaşmak, başlangıçlar yapmak adına uygun, akıcı bir dönem olmayacağını söyleyemeyiz. Sonuç almak istediğimiz konularda zorluklarla karşılaşabiliriz. Doğal olarak daha kontrollü, sakin, akılcı bir tutum sergileme zorunluluğu var.

Özellikle Temmuz sonunda Kova burcunda yaşanacak Ay tutulması dönemi Retro Mars’ın işin içinde olduğunu düşünürsek… 2017 Temmuz sürecinde hayatımızda yer eden olayların tam anlamı ile görünür, net bir şekilde karşımıza çıkması, mücadele isteyen çeşitli durumlar, cesaretin kol kola olacağı süreç olarak yaşanması mümkün.

Haritalarımızda Kova burcunun bulunduğu ev alanı, Natal haritamızda Mars’ın geldiği yaşam alanı, açıları, açı kalıpları ve yönettiği evler (Koç/Akrep/Oğlak) olmak üzere dikkate almak durumundayız. Gerek kişisel gerekse ülke anlamında yaz ayları oldukça hararetli yaşanacak diyebiliriz.

*Kova burcunun sembolize ettiği sağlık konularında zorunluluk varsa elbette tıbbi ‘’operasyonlara’’ hayır diyemeyiz. Tıbba, doktorumuza güvenmeliyiz.

*(Ayak bilekleri, kas, sinirler, damarlar, dolaşım sistemi, kalp ritmi bozuklukları, damar sertliği, denge bozuklukları, göz tansiyonu, kramplara dair çeşitli hassasiyetleri üzerinde önemle durulmalıdır.

*hayatımızda düzenli yumuşak egzersizler, yürüyüşler, nefes egzersizlerine daha fazla yer verebiliriz. Zihnen agresyonu tetikleyebilecek yanını unutmadan, entelektüel konularda çalışmalar yapanlar adına huzursuzlukların, mücadeleci zamanların öne çıkması mümkün.

Tutulma süreçlerine dair olası genel bilgilerin paylaşımını yaparız elbette.

Kısaca retro döneme dair genel bilgi vermek gerekirse;

Koç Yükselen Koç:

Mars geçişi ile daha fazla arkadaşlık, dostluk ilişkileri içinde yer alırken onlar için mücadele etmeniz gereken konular içinde oldunuz. Bir yandan da gelecekle alakalı yeni hedefler ortaya koymaya çalıştınız. Sosyal anlamda yeni çevreler, organizasyonlar, ekip çalışmaları, ortak hedeflere dair projeler oldukça hareketli zamanlar taşıdı. Bu dönemde gerek yukarıdaki konular gerekse iş kaynaklı ortak çalışmalar, getireceği sorumluluklar yanında kazançlarda yavaşlamalar, her türlü planın yeniden gözden geçirilmesi yönünde yorucu olabilir. Israrcı hareket edildiğinde idealler, ümitler kişisel anlamda öncelik kazansa da, sağı solu belli olmayan, fevri çıkışlar yapabilecek kişilere karşı dikkatli olunmalı. Ayrıca sizi harekete geçiren kişilerle ortak payda yaratılacak konular, hayat enerjinizin daha büyük ölçekli gruplar ve amaçlar adına ortaya koyma süreci tıkanıklıklar yaşanabilir. İş hayatından beklenen kazançlar, arkadaş, dostlarla yapılabilecek ortak girişimler adına yavaş ilerleyen bir dönem olacaktır.

Boğa Yükselen Boğa:

Artık kariyeriniz, hedefleriniz, işe dair beklentileriniz öncelikli oldu çalışma hayatı aktif olanlar adına. Kendinizi motive edeceğiniz girişimler, aynı zamanda insiyatif alabilmek adına hem mesleki hedefler konusunda hem de aile, anne kaynaklı gelişmeler, yaşam alanı, ilişkiler cephesinde mücadele isteyen durumları sabırla karşılamak gerekecek.  Yeni görev tanımları adına ılımlı ilişkiler kurabilmek önemli ancak sabırla, İş, atama arayışlarını hızlandırmak isteyenlerimiz çeşitli girişimleri sekteye uğrayabilir. İstediğiniz desteği görmekte beklentiler havada kalabilir. Aileniz, eşin ailesi ya da anneyi ilgilendiren konularda ise bazı mücadeleler, sorumluluklar da sizi yakından ilgilendirecek gibi duruyor.

İkizler Yükselen İkizler:

16 Mayıs’tan bu yana yeni fikirler, arayışlar, akademik konular, yurt dışı bağlantılı temaslar hızlanırken geleceğe baktınız, yeni hedefler, yurt dışı planlar içinde oldunuz büyük ihtimalle. Uluslararası bir konu, yurt dışı projeler, akademik planlar, düşünsel çalışmalar içinde yer alırken, içinde kişisel hedefleri ilgilendiren arayışların yeniden üzerinde durulması gerektiğini bilmelisiniz. Çok farklı insanlarla bir araya geleceğiniz tanıtım, sunum, uzun yolculuklar adına planlar çek edilecek. Kimileri adına medya bağlantısı, sesinizi ve düşüncelerinizi geniş çevrelere duyurma şansı zorlanmamalı. Bu arada yasal ya da diğer kişilerle bir takım sürtüşmeleri, olayları savaş alanı gibi görmekten ziyade sorunlara çözüm odaklı yaklaşmak, dava açılması gereken durumları gözden geçirmek, eksikleri tamamlamak, üzerinde yeniden düşünerek retro sonunda harekete geçme süreci olarak değerlendirmekte fayda var.

Yengeç Yükselen Yengeç;

16 Mayıs’tan bu yana bir miktar kriz içeren parasal konular, eş, ortak, iş bağlantılı yanına akılcı çözümler yaratma dönemi geçirdiniz. Ortak paylaşımlar, eşin, ortağın para durumuna ilişkin değişiklikler, miras, vergi, kredi/ödeme planlarını düzenlemek, bu yündeki beklentilere odaklanmak adına sıkıntılı süreci yönetmek, sabırlı olmak size düşecek. Var olan birtakım anlaşmazlıklara çözüm odaklı yaklaşmak, yatırım, ortak alım satım konuları, aileden gelebilecek imkanlar konusunda desteklerde gecikmeler olabilir. Ortak giderler ise bu dönemde artışa geçebilir, kontrol edilmesi güçleşebilir. Özel yakın ilişkilerde kıskançlıklar, çatışmalara açık olunacağı söylenebilir. Yeni iş ortaklıkları yanında, eş, ortak, bankalar, krediler ve yatırımlar cephesinde uzunca bir süre yeniden düşünmek gerekecek. Özellikle sağlıkla alakalı bir takım sorunlar varsa operasyonlar adına doğru bir zaman değil. Kendi kişisel kaynaklarınızı yönetmek, tanzim etmek, bütçenize hakim olunması gereken zaman dilimi olarak düşünebilirsiniz.

Aslan Yükselen Aslan:

İlk görüşte aşk neden olmasın dense de dikkatli olmak durumundasınız. Yeni ilişkilerin heyecanına kapılabileceğiniz bu süreç beklentilerin istediğiniz yönde ilerlemesi kolay değil.  Bir yandan da geçmiş ilişkiler karşınıza çıkabilir. Bu alanda çok daha idealist yaklaşımlar sergilenirken birtakım dışsal koşullar riskli durumlara zemin hazırlayabilir.  Daha ziyade bir ihtimal Mars’iyen kişilere (Koç/Akrep)çekileceğiniz bu dönem tutku kadar, riskte artıyor. İlişkiler, ortaklıklar, yakın arkadaşlıklar adına biraz çekişmeli geçebilecek bu süreçte yeni ortaklıklara cesaretle girişmek, destekleri avantaja çevirmek adına zamana ihtiyacınız var.  Yolunda gitmeyen özel ilişkilerde, ortaklıklarda, anlaşmalarda, işbirliği gerektiren durumlarda çatışma ortamı yaratmaktan ziyade tetikleyici olmaktan ziyade yapıcılık başka bir tercih aslında. Hukuki konular, anlaşmalar cephesinde ise hareketli zamanlar başlıyor  sanılsa da yasal adımlar atmak, taşınma planları adına için henüz erken. Özellikle hayatınıza, amaçlarınıza yeni bir vizyon katmak istediğiniz konuların, atakların hazırlıkları adına sabırlı olunmalı.

Başak Yükselen Başak:

16 Mayıs itibari ile çalışma koşulları, yöntemleri, becerilerin farklı biçimde kullanılması ya da yeni teknikleri denemek konusunda etkin bir dönem geçirdiniz ancak; son derece aktif geçen bu süreç aslında çalışma hayatı olanlar adına yavaşlayacaktır. Tüm enerjiniz üretmek, etkin olmak, başkalarının sorumlulukları ve iş yüklerine yönelik olacağı için sizi bir miktar zorlayabilir. Özellikle detaylar, ayrıntılar, hizmet temaları oldukça yıpratıcı bir süreci de anlatıyor olabilir. Bu arada iş ilişkilerinde, altınızda çalışan kişiler veya sizinle aynı ortamda bulunan diğer çalışanlarla bazı çatışmalar, kızgınlıklar yaşanabilir. Takım çalışmasına pek açık olmayabilirsiniz. Sakinlik,  sabır sizi koruyacaktır. İş ya da pozisyon değişiklikleri adına olumlu girişimler yapmak kolay olmayacak Daha farklı sektörlere geçiş süreci olarak düşünenler iki kere düşünmeli bu süreçte gerçekten ne istiyorlar sorusunu sormalı kendine. Yeni işe başlayanlar adına süreklilik sağlamak zorlaşabilir. Sağlığınızı zorlayabilecek, risk yaratacak eylemlerden ise kaçınmalısınız. Var olan sorunların çözümü adına alternatif destekler yaratmakta, eleman değişikliği yapmakta ısrarcı olunmamalı. İşle alakalı çeşitli pek çok projenin yeniden değerlendirilmesi, düzen, ortak değişiklikleri adına acele edilmemesi yerinde olacaktır. Yaşam koşullarının, günlük rutinlerin yavaşlayacağı bu süreçte beden/ruh sağlığını zorlayan her türlü durumdan uzak durulmalı. Sağlıkta var olan hassasiyetler, rutin kontroller ihmal edilmemeli.

Terazi Yükselen Terazi:

Aşk ve aşk.. Bu alanda çeşitli olası sorunları yönetmekte zorluk yaşayabilir, çatışmalara açık olabilirsiniz. Geçmiş ilişkilerin rüzgarı riskleri beraberinde getirebilir kimilerine. Kesin karar verme dönemi olmadığını bilmelisiniz. Sevgi ilişkilerinde, sosyal hayat ve keyif aldığınız konularda içinizden geldiği gibi davranmakta, hayattan keyif almakta, çocuklarla ilgili planlarda, hamilelik beklentilerinde, kişisel hazlar anlamında tüketici bir enerji olarak düşünmenizde fayda var.  Eğlenmek, keyfe, lükse yönelik harcamalar artışa geçebileceğini bilerek pozisyon almalısınız. Tutku, cesaret, spekülatif ataklar (borsa, döviz vb) adına bekleme zamanı. İş hayatı, yaratıcı konulara yönelik yenilikler, fark yaratacak sanatsal creatif çalışmaları ele almak hangi yönde ilerleyeceğinizi tasarlamak, bu yöndeki eğilimlerinizi, becerilerinizi geliştireceğimiz hazırlıklar adına kafanızdaki projeleri yer yerine oturmaya, düşünmeye ihtiyacınız var.  Yeni bir hobi, kazanç getirecek yanı, işinizin ya da başkaları, eş, ortak ile olan ortak bağlantısı adına her türlü ivedi kararlar adına acelecilikten sakınılmalı.

Akrep Yükselen Akrep:

16 Mayıs’tan bu yana yuva, yaşanan yere dair yenilik, değişiklik yaratmak adına koşturmacalı bir süreç yaşamış olmalısınız. Birtakım bakım, onarım yerleşim ve tadilat işleri zorunlu hale gelirken, iş hayatında ilerlemekte zorlanmak, ailevi konuların taşıdığı zorunluluklarla baş etme çabası içine girmeniz, kontrolü ele alma çabanız faydasız olacaktır. Evde düzen sağlama, ötelenen işleri toparlama, yerleşik düzen dair koşturmacalar karşısında yavaşlama süreci olarak yaşanabilir. Yer değişikliği, alım satım üzerine yapılan planların yanında güvenlikle ilgili konuların çeşitli aksaklıklara yol açması mümkün ısrarcı olduğunuzda. İş/ev hayatı arasında biraz bocalama yaşamanız mümkün. Aile ya da büyüklerin ihtiyaçları, onların yaşadığı bir takım mücadeleler, adına sorumluluk almak gerekebilir. Bu dönemde gereksiz agresyon özel, aile ve iş ilişkilerinde sorunlar sizi çıkmaza götürebilir. Özellikle sorun yaşayanlar adına iş hayatında beklenmedik sonlanmalar, işte beklenen ölçüde ilerleme kaydetmek kolay olmayacak. Yukarıdaki tüm konuları akışında bırakma zorunluluğu var.

Yay Yükselen Yay:

16 Mayıs’tan bu yana Mars enerjisi ile yakın çevre, akrabalar, kardeşlerle ilgili konular stres taşımış olmalı. Yolculuklar, zihinsel çalışmalar, eğitim, anlaşma içeren konular gündeminizde yer ederken, bu süreçte bir miktar gereksiz çatışmalar ya da gerginlik yaratacak kişilerden, konulardan uzaklaşmak, dikkatinizi farklı önceliklere vermek adına yavaşlamak gerekecek. Düşünceleriniz, iletişim becerilerinizi kullanabileceğiniz konulara odaklanma ihtiyacı duyulsa da üzerinde düşünmeniz gereken süreçtesiniz. Yazmak, düşünsel anlamda üretmek, öğrenmek, okumak, başkalarına ulaştırmak yanında, medya ve yayın konularını içine alan eylemleri hızlandırmak kolay olmayacak. Çok sık kısa yolculuk yapabileceğiniz bu süreci blog tasarımı, web sayfanızın yenilenmesi adına çeşitli değişikliler üzerinde yeniden durulması zorunluluk olabilir. Yakın arkadaşlarla girişilecek işler, anlaşmalar, işinizin ticari/satış, pazarlama, medya, reklam boyutu varsa üzerinde durulması gereken pek çok durum öne çıkabilir. Zihnen yükü olunabilecek bu dönemde tüm planların esnek yapılması faydalı olacaktır.

Oğlak Yükselen Oğlak:

16 Mayıs’tan bu yana Mars 2. Evinizde. Yeteneklerinizi daha özgün, farklı biçimde kullanacağınız fırsatlar yaratmak, bütçe, ödeme, harcamalar yönünde oldukça hareketli zamanlar yaşadınız ancak durum değişmekte. Finansal durumunuzu, kazançlarınızı bir anlamda kendinize verdiğiniz değeri yeniden gözden geçirme süreci başlıyor. Belli ki nakit ihtiyaçlar artacak ancak siz de bunu sağlayacak girişimlerde bulunmak, uzun vadeli çözümler arama, kazanç sağlamak, bir yandan da giderleri kontrol etme mücadelesi vereceksiniz. Belli bir birikimi olanlar adına daha farklı yatırımlar, çeşitli değerlendirmeler yapmak adına girişimci ruh yavaşlayacak zaman zaman nakit durum, kontrol edilemeyen para çıkışları gündeminizi meşgul edecek. Yeni iş fırsatları kovalamak, çeşitlendirmek yanında alternatif işlerin, konuların getireceği kazanımların hazırlıklarını yapmak adına çaba göstermek, yeni yollar aramak adına riskli ataklar için uygun zaman değil. Elbette kişisel keyiflere yönelik harcama eğilimi yanında beklenen desteklerin süreklilik içermesi kolay olmayacaktır.

Kova Yükselen Kova:

16 Mayıs’tan bu yana Mars burcunuzda. Sizi son derece aktif, girişken, yeni başlangıçlar hedeflediğiniz etkiler altında idiniz son dönemde. Özellikle yaşam hedefleriniz, kariyeriniz, işe dair amaçlarınız adına pek çok yavaşlama, beklemeler içinden geçilme olasılığı olduğunu bilmelisiniz. Yeni başlangıçlara start vermek, kafanızdaki projeleri hayata geçirmek adına adımlarınız yavaşlıyor. Kariyer ve hedefleriniz adına ne istediğinizi bilerek hareket ederken, kendi isteklerinizi ortaya koymakta, geçmişle bağlantılı yanını ele almak durumundasınız. Belli ki hedefler yavaşlamakta. İş hayatında daha kurumsal beklentiler veya kişisel özerkliğe öncelik verenler çok daha dikkatli hareket etmeli. Her tür ilişkide daha fazla benmerkezci tutumlar nedeni ile gereksiz çatışmaların içine çekilebilirsiniz. Karşılıklı olarak kışkırtıcı tutumlar engelleyici olacaktır. Sağlığı, bedeni zorlayacak aşırı stres yüklenmekten kaçınırken, fiziksel imaja dair her türlü keyfi değişiklik/operasyon planlarının ertelenmesinde fayda var.

Balık Yükselen Balık:

12.evinizde yer alan bir Mars ile şimdiye dek sizler daha önlemci, geri planda kalarak, biraz da içe dönerek geçiriyor olmalısınız. Bundan sonrası için gereksiz riskleri, yön belirlemeniz gereken konuları beklemeye almak gerekecek. Özellikle iş ve finansal konularda önünüzü göremediğiniz kararlar yerine var olan koşulları akışa bırakma zorunluluğu var. Geçmişle ilgili konular, elde olmayan durumlar karşısında gözü kapalı hareket edilmemeli. Özellikle sağlık, yorucu koşullar, çalışma hayatında sizi zorunlu kılan kişilerle çeşitli sıkıntılar çözümsüzlük yaratabilir. Uzaklarla ilgili konular, yasal ya da toplumla ilişkiler, geçmişe bağlı meseleler, kişisel hedefler adına kafa karışıklıklarına kapılmayın. Bir ölçüde olsa gizli düşmanlıklar, arkanızdan çevrilen işleri görmekte zorlanabilirsiniz. Daha ziyade başkalarının beklentilerine cevap vermek, onların yanında olma zorunluluğu, işte hizmet teması, fayda yaratma çabası daha fazla size düşecektir. Kollektif çalışmaların hazzını yaşamaktan mahrum kalmanız söz konusu. Bu dönemi kendi hedefleriniz, planlarınız hakkında biraz sessizlik, eylemsizlik içinde kalarak, hazırlık aşaması olarak değerlendirme zamanı olarak düşünmelisiniz.

 

Temmuz ayında yaşanacak Tutulma bilgilerinde buluşmak üzere sevgiyle kalın.

 

Güner Yönel

@LibraAstroloji

@LibraAtölye

www.guneryönel.com.tr

gyonellibra@gmail.com