Balık burcunda Yeni Ay

  • 5 Mart 2019
Balık burcunda Yeni Ay

Merhabalar,

6 Mart 2019 Balık burcunda Yeni ay (15 drc) ile doğuyor.

Neptün (partil kavuşum) önemli bir rolde..!

Balık burcunun sembolize ettiği konulara göz atarsak; idealizm, vizyon, ruhsallık/maneviyat, şefkat, hayaller, rüyalar, sezgiler, adayış, sezgiler, yaratıcılık, aldanma, aldatma, bağımlılıklar, belirsizlikler, çözülmek, dağılmak ve sorgulamadan gözü kapalı hareket etmek olarak özetleyebiliriz.

Genel anlamda şartların değişkenlik, belirsizlik taşıması nedeniyle içe dönük, biraz da yalnızlıkla barışık bir duygu haline itilebileceğiz. Hedeflerin, adımların ne derece akılcı, gerçek olduğu hakkında karmaşa içine düşmek, belki birtakım belirsizliklerin, yanılgıların etrafımızı çevrelemesi mümkün. Başlangıç yapma enerjisine rağmen daha ziyade bitişlerin getirdiği karmaşa, puslu şartlar içinde olduğumuz duygusu güçlü. Zira Koç burcunda Yeni ay/Ekinoks dönemi esas atılımların, başlangıçların içinden geçileceği zaman dilimi olacaktır.

Bu günlerde hayatımızın aksayan, dağılan alanlarını toparlamak, gerçekçi bir duruş sergilemek, hayal değil reel olanı hayata geçirmek üzere çaba isteyen zamanlar. Ancak ay sonuna kadar biraz hevessiz, isteksiz duygu durumu içinde savrulmak olası. Özellikle bilinçaltı korkular, endişelerden/geçmişin izlerinden kopma hali kontrol edilemeyen durumlara işaret edebilir. Şimdiye dek kendimizden verdiğimiz, belki de kurban duygusu yaşadığımız, özveride bulunduğumuz, sınır çizemediğimiz konularda farkındalık kazanarak ruh durumumuzu onarmaya, iyileştirmeye yönelik kararlar alınabilir. Bu yüzden ihtiyaç duyulursa terapi, meditasyon tarzında çalışmalara sığınabiliriz. Bu günlerde ısrarla hayatı zorlamak, kontrol etmekten çok akışı izlemek, ilahi plana güvenmek temel ihtiyacımız!

Haritada Başak burcunun yükseliyor olması ise;

Huzursuz, rahatsız, endişeli bir dönemi sembolize edecek gibi. Mükemmeliyetçi olmanın yıpratıcı yanı bizleri uğraştıracak durumlar, aşırı sinirlilik, sağlıkla (psikolojik, ruhsal, zihinsel) alakalı konulara vurgu yapabilir. Özellikle organize edilmesi gereken işler, düzeni sağlama zorunluluğu, iş projeleri, maddi konular, verimlilik aradığımız temaların aksama, karmaşa yaratma olasılığı var. Dikkat isteyen konular, hesaplar adına bazı yanlışlıklara açıklık yaşanabilir. Henüz netlik kazanmamış şartlar, başkalarından beklentiler, güven vermeyen durumların çekiciliğine kapılmadan akılcı yönetmek gerekecek. Zira vaad’lerin ne derece elle tutulur olacağı hakkında kuşku yaratan durumlara dikkat etmeliyiz.

Merkür 29 drc (s) hali, Mart süresince yaşanacak (Rx) geçmişin hesaplarına dikkat çekerken, gözden kaçan her türlü detayın önümüze gelmesi, çeşitli düzeltmelerin yapılma zorunluluğuna dikkat çekebilir. Özellikle Şubat dönemi Merkür Balık burcu geçişi ile hayatımıza giren konular üzerinde durmak gerekebilir.

Sezgiler, iç sesimiz ise elbette çok şey söyleyecek. Yaratıcılık, ilhama açıklık, esin kaynağı düşüncelere yer açmak, zihnimizde uçuşan fikirler iç dünyamızda yer bulacaktır.  Duygularda, düşüncelerde geri çekilirken, bilinçaltında saklı kalan her şeyin yoğun hissedilmesi, dış etkilere açıklık, illüzyon dünyasında kalma hali olsa da; Yeni ayın yoğun toprak elementi ile olan bağlantısı eklendiğinde; Satürn/Mars, Su/Toprak işbirliğinden destek geleceğini göstermekte. Özellikle bazı oluşumları, adımları başlatmak konusunda içinde derinlik, ciddiyet ve dinamizm barındırıyor. Dış dünyadan fazla kopmadan dayanıklılık göstermek, istikrar, güven aradığımız konulara istekli yaklaşmaktan bahsedebiliriz.

21 Mart Güneş Koç burcu dönemine dek gündemimi dolduracak olası Yeni ay tüyolarına bakarsak;

Koç:

Yeni Ay 12. evinizde gerçekleşiyor. Korkularınız çözülüyor, hayalleriniz değişiyor. Son süreçte kararlı biçimde sıkıca sarıldığınız, sahiplendiğiniz her şeyin elinizden kayıp gittiği duygusuna rağmen bu etki ile sizi bağımlı kılan her konuda artık geçmişe, acılara, iz bırakan kötü anılara noktayı koyma zamanı. Birtakım kontrol dışı konuların elinizi kolunuzu bağladığı şartlara teslim olmalı ancak risklere karşı uyanık davranmalısınz. İşe dair yapılanmaları, hedefleri, beklentileri, kendi kişisel yönünüzü doğru belirlemek, her açıdan sınırlarınızı doğru çizmek, bilince taşımak gerekecek. Sağlıkla, iş ve rutin yüklerle ilgili sorumluluklar sakin ilerletilmeli, aceleci olunmamalı.

Boğa:

Yeni Ay 11. evinizde gerçekleşiyor. Geleceğe dönük ümitler ele alınıyor ancak bu ideallerin ne derece gerçekçi olduğu konusunda gözü kapalı olunabilir. İçinde bulunduğunuz gerek sosyal gerekse dost çevrenizde birtakım ayıklamalar, geçmişten bugüne taşınan arkadaşlıkların yarattığı sorunlar, iletişimde sıkıntılar yaşanabilir. Aynı zamanda iş projelerinin, arkadaşlıkların getirdiği çalışmalar kariyer hayatı aktif olanlar adına yeni iş imkanları yaratmak, çeşitli projelere yer açmak adına oyalayıcı bir dönem. İş ilişkilerinin, takım çalışmalarının getirebileceği belirsizlikler yanında, aşk ya da çocuklarla ilgili konuların toparlanması yönünde kararlar, yeniden gözden geçirmeler faydalı olacaktır.

İkizler:

Yeni Ay 10.evinizde gerçekleşiyor. Genel anlamda sosyal statünüzü etkileyen (evlilik, boşanma) yanında kariyerinize yönelik çeşitli yenilenmelerin toplum tarafından görüneceği süreç söz konusu. Amaçlar, başarıların görünür olacağı şanslar, mesleki anlamda yeni seçimlere yönelmek için bazı karmaşaları, belirsizlikleri dikkate almalısınız. Şayet çalışılan kurumda bazı belirsizlikler varsa; yeni amaçlar edinmek, mesleki anlamda hedefleri yenilemek, dağılmamak adına yeniden bir değerlendirme yapma ihtiyacı doğabilir. İşin medya, yaratıcılık, entelektüel ya da sanatsal bir yanı varsa bu yönde atılacak adımların gözden geçirilmesi, yerleşik düzene dair sorumlulukları organize edilmesi gereken bir süreçten bahsedilebilir.

Yengeç:

Yeni Ay 9. evinizde gerçekleşiyor. Yurt dışına, uluslararası konulara yönelik adımlar, yeni bakış açıları eşliğinde dikkat çekiyor. İşinizin ticari yanı olmak üzere kariyere dönük hedefleri organize etme süreci başlıyor. Geçmişten gelen ya da şu döneme dair yasal bir konuda uyanık olmalı, tecrübeli kişilerden destek almalısınız. Birtakım belirsizlikleri dikkate almakta fayda var. Yolculuklar, vize/pasaport işlemlerine ait konular yanında eğitimle/akademik hedeflerle ilgili projeleri, işinizi profesyonel anlamda ileriye götürecek olanakları tekrar revize etmeniz gerekebilir. Hayati kararlarınızın ne derece elle tutulur olduğuna yeniden göz atmalısınız. Hedefleriniz arasında medya, yayın dünyasına yönelik boyutu varsa girişimlerin bilinçli bir şekilde değerlendirme ihtiyacı doğabilir. Yakın çevrenizde olup biten konulara da dikkati vermek gerekiyor.

Aslan:

Yeni Ay 8.evinizde yaşanacak.  Borç ve sorunlu finansal konuları ele alma süreci. Bazı sıkıntıları aşma çabasına girişirken, bütçenizde, ödemeler dengenizde yaşanan endişeler sizi yanlış kararlara götürmemeli. Özellikle geçmişi ilgilendiren finansal bağlar, yasal boyutu adına yeni gelişmeler söz konusu ise dikkatli olunmalı. Eş, geçmişe dair bir ödeme ya da ortakla ilgili parasal konuları, miras, vergi boyutu da işin içinde olabilir. Bu etki bir yandan da psikolojik olarak bazı yükler getirmekte size. Kısaca geçmişe dair maddi, manevi ve ruhsal anlamda eski defterleri kapatma süreci olarak tek başına karar vermekte zorlanabilirsiniz. Risk/kriz içeren boyutunu akılcı yönetmelisiniz. Kendi kazançlarınız konusunda daha akılcı, planlı olmak durumundasınız.

Başak:

Yeni Ay 7.evinizde gerçekleşiyor. Ortaklı işler, ilişkilerde yeni kararlar, eş ya da ortak üzerinden yaşanacak durumlar var. Özel hayata ilişkin yeni kararlar vermek zorlaşabilir. Evlilik ya da ayrılık temaları, ilişkinin ne boyuta taşınacağı konusunda soru işaretleri yorucu olabilir. Özellikle iş hayatına dair önemli olan bu dönemi bir viraj olarak düşünmelisiniz.  Dışsal faktörler, güven bunalımı barındırabilir içinde. Eş ve ortak üzerinden gelecek desteklerin kalıcı olması yönünde çeşitli fedakarlıklar da sizi bağlayacak gibi görünüyor. Özellikle eşin hayatında yaşanan değişim sürecinin size yansımaları, ortak bir sorunun, yasal bir konunun çözümü yönünde bulanık etkileri aşmak, gerçekçi biçimde ele almak gerekecek kimileri adına. Kısa vadede önemli anlaşmaların gerçekleşmesi yönünde bir süre belirsizlikler yaşanabilir. Ev, yuva, yerleşim, özel hayat, aile ilişkileri gündeminizi doldurmakta.

Terazi:

Yeni Ay 6.evinizde gerçekleşiyor. Bu süreçte dağılmamalı, tam aksi günlük hayat, rutin sorumluluklar, sağlık ve çalışma temponuzu göz atarken şartlara teslim olun, direnmeyin. Aşırı yorgunlukları bertaraf etmek adına destek almakta sakınca yok. Daha ziyade iş projeleri yanında, yaratıcı, üretken olunacak konular adına belirsizlikler zihnen yorgunluk yaratabilir. Ruh/beden sağlığınızı, dengenizi bozan yükler, fedakarlıklar bir süre daha devam edecek gibi. Gerek kendiniz gerekse evcil dostların sağlık/tedavi sürecinde yanlış bilgiler, kararlara güvenmek bu dönemde hatalı olabilir. Kişisel konular, hedefler, işe dair yeni bir soluk aranırken sizi zorlayabilecek kişilerle iş ilişkileri yıpratıcı olabilir. Sağlık dendiğinde en çok beslenme, alışkanlıklar, uyku düzeni, aşamadığınız yorucu şartların farkında olmalı, kendinizi kurban etmekten kaçınmalı, dinlenmelisiniz.

Akrep:

Yeni Ay 5. evinizde gerçekleşiyor. Yeni bir aşkın, romantizmin, sevgi ve duygusal mutlulukların öncelikli olduğu zaman dilimi. Ancak, özellikle aşkta geçmişten gelen bir ilişkiye kucak açmak isteyenler önemli sorgulamalar yapmalı, alma verme dengesini, yaşananları gözden geçirmeli. Kimileri adına eski bir aşka veda ya da yeni bir ilişkinin içine girerken gözü kapalı hareket etmekten imtina etmeli. Biraz büyülü etkiler altında olunabilir. İlişkiden ne bekliyorsunuz, sevgi alma verme potansiyelinizi gerçekçi ele aldığınızda hoş bir başlangıç yapılabilir. Yeni bir bebek sahibi olmakla ilgili hayaliniz yanında var olan çocuğun hayatında yaşanan gelişmeler, onun eğitim ya da hayata dair seçimlerinin getireceği koşulları doğru değerlendirmekte yarar var. Bu evde yaratıcı, ilhama açık, özel yeteneklerinizi sergileyebileceğiniz konular, medya bağlantısı yeni heyecanlara, hobilere odaklanabilirsiniz. Ancak gerçekten bunu istediğinize emin olmanız gerek.

Yay:

Yeni Ay 4.evinizde gerçekleşiyor. Uzun süredir karmaşa getiren konuları uğurlama çabası içindesiniz. Ardından yeni başlangıçlar var. Bunlar özel hayat olabileceği gibi, aile, yaşanan ortam, domestik değişiklikler, anne/baba temalı konularda bazı fedakarlıklar devam edecek. Özellikle kimileri adına babaya dair fedakarlıklar, beklenen destekler, yatırım planları, alım satım konuları, kiralama işlemlerinde aksaklıklara karışıklık söz konusu olabilir. Kariyer hayatına ilişkin önemli adımlara yol açacak planları şimdilik ilerletmekte zorlanabilirsiniz. Kariyere ilişkin hedefler, fırsatlar size çok uzak değil kontrollü olunduğunda. Bu yöndeki şansları beklerken duygusal olmaktan ziyade akılcı düşünmek, esnek olmak gerekiyor.

Oğlak:

Yeni ay, 3. evinizde gerçekleşiyor. Zihnen yüklü, yorucu zamanları aşma çabanız var. Özellikle karmaşa içeren iletişim, eğitim, zihinsel projelere dikkat edilmeli. Bu yönde planladığınız girişimleri yeniden gözden geçirmek, yakın çevre ilişkilerini başka gözlerle değerlendirmek,  size taşıyabileceği durumları akılcı ele alma dönemi. Bu yönde yapılan fedakarlıkların boyutunu, sınırlarını biraz sorgulamak gerekecek ancak kontrol edici yanlarınız yorucu olmamalı. Aynı zamanda kariyere, ortaklıklara, yakın arkadaşlıklara ilişkin hedefleri gerçekçi ilerletmek yönünde adımlar atılabilir. Lokasyon değişiklikleri, işe, kariyere yönelik yanı, kendinizi ifade ettiğiniz iletişim konuları, getireceği anlaşmalar, ticari boyutunda satır aralarını doğru okumak, gerçekçi planlar yapma zamanı. Her türlü iletişimde yanlış anlamalara meydan vermeden hareket etmekte fayda var. Sosyal medya bağlantılı projeler, E.ticaret işlerinizi yeniden gözden geçirmek, işinizin uzaklarla olan bağlantısını organize etmekten yana pratik olmak, geniş düşünebilmek önemli.

Kova:

Yeni Ay 2.evinizde gerçekleşiyor; İşe ait temaslar, atılımlar, yeteneklerin getireceği yeni iş konuları, finansal kazanımlara yönelik hamleleri dikkatli planlamalısınız. Özellikle kişisel açıdan sahip olunan bir yeteneğin, anlaşmanın size kazandıracağı şanslardan, getirilerden beklentileri gözden geçirilmelisiniz. Kişisel yatırımlar, alım, satım işleri, iş anlaşmaları ve diğer finansal konularda birtakım fırsatları dikkatli incelemekte fayda var. Artık miyadı dolmuş finansal bir konu, sahip olduğunuz bir değerin elinizden çıkma olasılığı karşısında uyanık olunmalı. Parasal konularda alınacak kararlar hakkında puslu birtakım şeyler varsa temkin lütfen. Endişe yaratan sağlık konuları üzerinizde baskı yaratabilir.

Balık:

Yeni Ay burcunuzda gerçekleşiyor. Kendinizi her açıdan yenileyeceğiniz bu dönem sağlık, fiziksel anlamda yenilikler, kişisel başlangıçlar yapmak isteyebilirsiniz ancak kafanız karışık. Aynı zamanda ilişkiler cephesinde yeni kararlar alma süreci dağınıklık yaratabilir. (Evlilik, boşanma, ortaklık) konularını ilgilendiren adımları dikkatli düşünmeli, gerçekçi olmalısınız. Bir takım kopmalar karşısında taviz vermeniz gereken durumlar dikkatli yönetilmeli. Özellikle ortaklıklar açısından haklarınızı korumaya yönelik bir durum varsa belirsizlik taşıması mümkün. Bu nedenle özel ya da ortaklı bir konunun dava boyutu uğraştırıcı olabilir kimileri adına. Bir yandan da kariyer hayatınızı ilgilendiren önemli adımlar, uzun soluklu şanslarda beklentiler abartılmamalı.

Sevgilerimle 

Güner Yönel

İletişim:gyonellibra@gmail.com

Libra Astrolojik Danışmanlık&Eğitim

Web: www.guneryonel.com