Balık Burcunda Dolunay/Neptün Eşliğinde

  • 5 Eylül 2017
Balık Burcunda Dolunay/Neptün Eşliğinde

                                                  6 Eylül 2017 Balık Dolunay’ı

Merhabalar

Genel anlamda Aslan burcunda yaşanan Yeni ay/Güneş tutulması etkileri kendini ortaya koyarken, tutulmayı tetikleyen gelişmeler 4 Eylülden bu yana hızlanmakta!

Bu yüzden Balık Dolunayı biraz daha fazla önem kazanıyor.

Mevsim sonlarına denk gelen Değişken nitelik yeni bir dönemin/mevsimin başladığının habercisi.

Hayatımızda ‘’Değişken’’ yoğunluğu bizi çevrelemek üzereyken bir yandan da bırakmayı, sonlandırmayı, var olan koşulları bitirmekle alakalı konuları sembolize ettiğini hatırlamalıyız.

Balık burcunda yaşanacak Dolunay saat: 10:02, 13 drc 53 dk. ile gerçekleşirken, bir ölçüde olsa karışık duygular içinde olunduğunu gösteriyor. Düzenlenmesi, planlanması, organize edilmesi gereken oldukça fazla konu varken aynı zamanda her şeyi oluruna bırakmaktan, kabullenmekten, içe dönmekten, tembellikten yana bir tavır takınabiliriz. Duygusal hassasiyetler artışa geçerken dışsal koşullardan gelebilecek etkilere açığız aynı zamanda.

Belirsizlik içeren, kontrol edilemeyen temalar yanında ilişkilerde de huzursuz edici şartlar taşıyabilir bizlere. Bağımlılıklara arkamızı dönmek isterken, bizi/elimizi kolumuzu bağlayan konular, duygusal anlamda çözülmeler, belki arka planını henüz göremediğimiz temalara rağmen yetersizlik duygusuna teslim olunmamalı.

İlişkilerde romantizm rüzgarı esecek belli ki, ancak aldatıcı etkilere, hayallerle gerçekler arasında yaşanabilecek karmaşalara dikkat etmek gerekecek. Skandal, şüphe, güven duygusunu sarsacak belki de göremediğimiz sırlar açısından ilişkileri sarsabilir. Neptün etkisinde yaşanan Dolunay aynı zamanda farkında olmadığımız gizlilik içeren sorunlarda yaşanabilecek yüzleşmelerle beraber affediciliğin getireceği pozitif gelişmeler taşıyabilir kimileri adına.

Ancak, Güneş Başak seyri her şeye rağmen ayakların yere basacağı, akıllıca hareket edileceği hakkında destek vermekte! O kadar kolay teslim olunmayacak açıkçası. Bu süreçte geri planda hazırlıklara odaklanmak için şartları fazla zorlamadan elimizden geldiğince çaba göstermek, emek vermek, sorumluluk duygusundan uzaklaşmamak, yardımlaşmak biraz da sabırlı olmak gerekecek.

Zira rutinler, düzen, organize işler, projeler, titizlikle ele alınması gereken sorumluluklar adına son derece üretken/planlı zamanlara ilerlediğimizi gösteriyor. Fayda yaratmak, işe yarar olmak, başkalarına yardım edeceğimiz konulara yönelmek aynı zamanda bizi ‘’kurban’’ duygusu içinde bırakan konulardan ustaca uzaklaştıracaktır umarım. Bir yandan da ilhama açık duygular, yaratıcılık, esin kaynağı olabilecek konular, koşulsuz sevgiye, ilahi olana, yaratana sığınırken kalbimizi yıkamaya/arınmaya ihtiyaç duyduğumuz her şeyi en derinden/sezgisel hissedebileceğimiz günlerdeyiz. Gerek geçmişte gerekse şu ana dair yaraların sarılabileceği etkilerde taşımakta bir yandan.

Yeter ki bağımlılıklar, alışkanlıklar, sınırları bir türlü çizemediğimiz kişiler, durumlar, konular, ilişkilerde kendimizi gereksiz boyutta adadığımız, hayır diyemediğimiz egolara karşı akıllıca hareket etmenin vakti. Şayet şefkatimizi, merhametimizi kullanmamız gereken durumlar varsa kolektif anlamda bunu hayata geçirmenin tatmini ile yetinmek önemli olacak. Kimseye, bizi ilgilendirmeyen hiçbir koşula kendimizi kurban etmemeliyiz/kullandırmamalıyız açıkçası!!! Son olarak kendimize merhamet gösterirken, başkalarına karşı aşırı eleştirel/yargılayıcı olmaktan da imtina etmeliyiz.

Dolunay haritasında önemli göstergelere kısaca bakarsak;

Haritada Yükselen Terazi: (Whole Signs)

*‘’Jüpiter’’&Uranüs karşıtlığı oldukça uyandırıcı etkiler altında olduğumuzu gösterirken, ilişkilerde sürpriz gelişmeler beklenebilir.

**Asc/Jüpiter/Spica sabit yıldızı kavuşumu ise çok daha değerli görünüyor. Gelecekle ilgili hedeflerde parlama arzusu, var olan kabiliyetlerin gözler önüne serileceği, ün ve parlayan enerjilerle entelektüel anlamda da sahip olduğumuz zenginlikleri öne çıkarma şansı veriyorum diyor. Kişisel planlarda, amaçlarda, hedeflerde dizginler her şeye rağmen bizim elimizde.

**Sosyal çevremiz, arkadaşlıklarımız, ortak ya da bireysel umutlarımız adına da canlandırıcı, yenileyici etkiler altındayız.

**Aynı zamanda Merkür/Kuzey D./Uranüs etkileşimi sürpriz haberler, iletişim, anlaşmalar, sözel aktarımlar, projeleri adına son derece hızlı ve yaratıcı biçimde hareket edebilmek adına akıcı destekler sunuyor. Yeter ki ‘’tek doğru benimki’’ tarzında egosal tutumların gölgesinde kalmayalım, tuzağına düşmeyelim.

**Dolunayın hemen öncesinde Mars Başak burcu geçişi ile gündemin/koşulların çoktan değişmeye başladığı söylenebilir.  Mükemmeliyetçi detaycı, iş bitirici, organize olunması gereken şartlara ilerlediğimiz dönem açıkçası.

Burçlara göre minik olası, genel tüyolara gelince;

Koç/Yükselen Koç:

12. evinizde yaşanacak Dolunay, sizlere sakin, akışta kalmanız gerektiğini söylüyor. Her şeyi kontrol edemeyeceğiniz bu günlerde biraz içe dönme, dış dünyadan uzaklaşma ihtiyacı duyulabilir. Dolunay ile birlikte sizleri hassas kılan konular açığa çıkarken yüzleşmeler yaşamak, hayatınızın akışını yavaşlatmak, içinde bulunduğunuz şartları kabul etmek önemli dersler barındırıyor içinde. Geçmişe sünger çekmek, bağımlılıklara veda etmek aynı zamanda ruh sağlığınızı zorlayan temalarda destek alarak arınmak esas tema. Özellikle duygularınızı anlamakla, ifade etmekle ilgili sıkıntılara aile/yuva konularıyla baş etmeye çalışmak eklenince kısa süreliğine de olsa yorgunluk yaratabilir. Gerek fiziksel zafiyetleriniz gerekse iş koşullarının, günlük rutinlerin getirdiği yoğunluğu toparlamak, organize olmak yanında işle ilgili yeni fırsatların karşınıza çıkacağı söylenebilir bu günlerde. Ne derece getirisi olacağını bilerek hareket etmelisiniz. Bu yüzden iş ve rutinlerinizi yeniden düzenlemek, eksiklerinizi tamamlamak konusunda yapıcı bir çabaya girişmek lazım. Belki eldeki projelerin sonuçlarının alınmasının ardından iş hayatında sizi uğraştıran, emek isteyen konulara yer açmak gerekecek. İş, özel, hukuki konuların içinde olduğu temalarda destek alınacak şartlar beklenen şansları sunacaktır.

Boğa/Yükselen Boğa:

11.evinizde yaşanacak Dolunay ile toplumla ilişkileriniz, arkadaşlıklarınız, sosyal çevreniz, ortak hareket edilen konulara vurgu yapıyor. Bu alanda eldeki sonuçlarla yola devam etmek, gelecekle ilgili ideallerinize odaklanmak konusunda biraz kararlılık biraz da güzel niyetler gerekmekte. Bu durum aslında çalışma hayatı aktif olanlar adına önceden başlayan ortaklaşa işlerin büyümesi, sonuç alınacağı dönem olabilir. Ancak sosyal çevre ile olan ilişkileriniz, arkadaşlıklar, işle ilgili ortak projeleri içine alan konulara mantık ve işbirliği çerçevesinde bakmalı ortak eylemler adına işbirliklerini güçlendirmeyi ihmal etmemelisiniz. Kendinizi kurban psikolojisi içinde hissettirecek durumlara dikkat edilmeli. Aynı zamanda aşk, çocuklarla ilişkiler yanında özel ya da sosyal amaçlı toplantılar, çeşitli aktiviteler öne çıkabilir. Yaratıcı yeteneklerinizi kullanarak son derece üretken olacağınız şartlara güvenmek, iş hayatında becerilerinizi geliştirmek konusunda gerekli ortamı yaratma beceriniz öne çıkıyor. Günlük hayatın taşıdığı sorumlulukları tamamlama gücünüz yanında yeni iş kararlarının/projelerinin/belki eğitim içerikli organize planların öne çıkması mümkün.

İkizler/Yükselen İkizler:

10.evinizde yaşanacak Dolunay eşliğinde ev hayatı, iş arasında dengeli olmak her açıdan stres yaratan konulara sorumluluk duygusu ile yaklaşmak en doğrusu sanki. Ayrıca iş ve hayat planlarınızın akışında bazı aksaklıklar biraz akışa/ kabullenmeye zorluyor olabilir sizi. İş ilişkileri ve yöneticilerle olan görüşmelere odaklanma ihtiyacınız yanında kariyer planları, atama ya da beklediğiniz terfilerle ilgili sonuçlara dikkat çekebilir. Ya da önceden yaptığınız iş girişimlerine dair kararlara yönelebilirsiniz. Amaçlarda kafa bulandıran durumlara karşı dikkatli olurken, kararlarınızın bundan sonraki süreci yakından etkileyeceği bilinmeli. Anne ile ilgili konular da öne çıkabilir. Yaratıcı yetenekler, entelektüel beceriler, başkalarının dikkatini çekeceğiniz çalışmalar, yayın dünyası, eğitim temaları öncelikleriniz arasında görünüyor. Bu arada evle ilgilenmek, yaşadığınız mekana dair değişiklikler yanında artan sorumluluklar, sizi bağlayan ailevi konular yorucu olabilir. Kendi iç dünyanıza yönelirken, yuvada değişen şartları da organize etmeye çalışmanız gerekecek. Aile ile ilişkiler ve yerleşimle ilgili konulara yönelme zorunluluğu dış dünyadan bir ölçüde olsa uzaklaşmanıza neden olacaktır.

Yengeç/Yükselen Yengeç:

9.evinizde yaşanacak Dolunay ile hayattan beklentileriniz büyürken dış dünyaya oldukça açıksınız. Bu Dolunay ile yurt dışı ilişkiler, eğitim, işinizin iletişim ayağına yönelik kararlara yöneleceğinizi gösteriyor. Aynı zamanda medya/yayın bağlantılı çalışmalarınıza daha yakından bakmak yeni bir rota çizme dönemi olabilir. Bazılarınız çok sık yolculuk yaparken, bir yandan da kardeşler ve yakın çevre ilişkilerinde biraz sağduyulu, sakin, eleştirel tutumlardan sakınmak gerek. Aynı zamanda zihinsel açıdan sizi meşgul eden konular, eğitim projeleri, sözleşmeler, iş ve alım/satımla ilgili konuları olanların üzerinde durulması gereken zamanlar yaşanabilir. Akıl/duygu arasında biraz bocalama yaşanması mümkün. Bu arada lokasyon değişikliği veya işle bağlantılı bir konunun getirdiği önemli anlaşmalar yanında iş amaçlı yolculuk veya eğitim konuları gündeme gelebilir. Yaşadığınız yerle ilgili yeni düzenlemeler, yerleşim konuları, ailevi işler sizi yakından ilgilendirecek gibi görünüyor.

Aslan/Yükselen Aslan:

8.evinizde yaşanacak Dolunay etkisi parasal konular, ortak kazançlar, ödemeler dengesi, harcamalar, alacak/verecek konuları, yatırımlar üzerinden yaşanıyor olabilir. Bu konularda net karar almak, gelirlerinizi artıracak arayışlara yönelmek adına çeşitli planlar içinde olmalısınız. Ayrıca bundan sonrası için gelir/ gider dengenizi nasıl kuracağınız konusunda bazı karmaşalar içinde olunabilir. Size destek olacak kişiler ya da kurumlarla ilişkilerin getireceği avantajlar sizi bekliyor olabilir. Biten ilişki ya da geçmişle ilintili ortakların getirdiği ödemeler gündeme gelebilir. Aynı zamanda rüyalar ve ruhsal hayata dair derin arayışlar içinden geçiyor olmalısınız. Duygusal yakın beraberlikler /ilişkilerde olası belirsizlikleri, korkuları geçmişte bırakma zamanı. Kazançlarınızı artırabileceğiniz girişimler, yeteneklerin ortaya konabileceği bağlantılar, iş odaklı planlar, üretkenlik, çok çaba ile gelir kaynaklarınızı artırabilme becerisi önemli olacaktır. Bu anlamda akılcı çözümler, projeler, ayakları yere basan işler sizi bekliyor. Sosyal medya, iletişim, reklam, eğitim, düşüncelerinizi geniş çevrelere duyurabileceğiniz ataklar oldukça ses getirecek boyuta ulaşabilir.

Başak/Yükselen Başak:

7.evinizde yaşanacak Dolunay, pek çok açıdan sizleri etkisi altına alıyor. Ortaklıklar, iş ilişkileri dikkat çekerken, bu alanda önemli farkındalıklar gün gibi aydınlanıyor. Hedeflerinize, kendinize odaklandığınız son günlerde evlilik ve ortaklıklar alanında sizi hassas kılan konuları nasıl çözeceğinize dair karmaşalardan sıyrılma şansınız var. Özellikle içinde anlaşmaların ve ortak eylemlerin sonuçları üzerinden akılcı bir bakış açısı ortaya koyarak yeni bir yön çizilebilir. Direk kendinizle ilgili konulara ve adımlara odaklanmışken dışsal şartların getirdiği değişikliklere uyum sağlamak gerekecek. Başkalarının beklentilerine açık olmak nereye kadar? sorusu fedakarlıkların sınırları hakkında sizi düşündürecektir belki.  Özellikle ilişkiler, evlilik ve kariyerle ilgili konularda hayatınıza yeni bir form verecek yenilenmeler ciddi destekler getirebilir, maddi yanı da olmak üzere. Özel ilişki ya da ortaklıklarda güven vermeyen durumlara son noktayı koyma süreci olabilir kimileri adına.

Terazi/Yükselen Terazi:

6.evinizde yaşanacak Dolunay, günlük yaşam, rutinler, iş koşulları, sağlık konularında sizleri harekete geçiriyor. Bu konularda yeni bir düzen oluşturmak şu günlerde zor gelebilir. Ancak sağlığınıza, sizi ruhen/bedenen yoran, aşırı fedakarlık içeren durumları, rutinleri, iş projelerini ele alırken yararlı olanla olmayanı artık belirlemek durumundasınız. Yeni bir diyete başlamak yanında beslenme alışkanlıklarınıza göz atabilir, uzman desteği alabilirsiniz ihtiyaç duyarsanız. İş hayatında süregelen şartlar biraz fedakarlık biraz da dağınık etkiler getirse de akıllıca yönetme şansınız var. Belki de annenin sağlık durumu bazı fedakarlıklara itebilir kimilerini. Ancak yaratıcılığınız, kişisel yetenekleriniz sayesinde çok çarpıcı işler çıkarabilir, bunların hazırlıklarına koyulabilirsiniz. İşle ilgili beklentilerde henüz olgunlaşmamış koşullara rağmen yeni destekler bulunabilir. Biraz geri planda kalmanız gereken bu dönem içsel huzursuzluklara dikkat ederek başkalarına yardım ve destekle bulunacağınız konular zorunluluk haline gelse de kendinize merhametli davranmalısınız. Gereksiz endişe/ kuruntu engeliniz olmamalı. Kişisel hayatınızda, ilişkilerde, hedeflerde, kariyer planlarında oldukça keyifli dışadönük, kendi şansınızı yaratabileceğiniz gibi dış dünyadan sizi bulacak şanslar önünüzü açacak etkiler taşımakta.  Çalışma ortamında birtakım değişiklikler/düzenlemeler de gündemde olabilir.

Akrep/Yükselen Akrep:

5.evinizde yaşanacak Dolunay, sizlere aşk hayatınıza, duygusal ilişkilere odaklı olacağınızı anlatıyor. Belli ki yeni bir aşkın getirdiği heyecanlara kapılmaya açıksınız. Aman fantezilerin, belirsizliklerin kurbanı olmayın, gözü kapalı hareket etmeyin. Aşkta beklentilerin yeniden tanımlanması, yolunda gitmeyenlerin sonlanması mümkün. Gizli, saklı sevgi ilişkilerinde kendinizi kurban edeceğiniz tutumları gözlemek, dikkatli olmak gerek. Hamilelik/doğumla ilgili haberler alınabilir. Çocukların hayatına, seçimlerine yönelik kararlar aşaması yaşanırken, sevdiklerinizle beraber yolculuk planı, biraz gevşemek için hayatın keyiflerine yer açabilirsiniz. Yaratıcılığınız, hobileriniz, sanatsal çalışmalarınız ya da üzerinde çalıştığınız konuların sonuçları gündeme gelebilir. Bu konularda tanıtım/ reklam boyutuna yönelik yeni kararlar alınabilir. Sosyal hayat, arkadaşlıkların canlandığı bu dönem yeni ortak eylemlere, başkaları ile olan ilişkilere/önerilere yakın olma gereği de var. Özellikle iş hayatına odaklandığınız son sürecin getirdiği gelişmeler ise faydalı işler çıkaracağınız organizasyonlar, takım çalışmaları, işten beklenen kazançlar, gelecek planları adına tutarlılık isteyen şartlar içindesiniz bir yandan da.

Yay/Yükselen Yay:

Dolunay 4. evinizde yaşanırken ev, aile, yaşadığınız mekanla ilgili yeni değişiklikler ya da düzenlemelere gideceğiniz günlerdesiniz. Evde düşünülen tadilat, bakım, onarım ya da işe ait konuların da eve taşınması gereken sıkışık bir tempo öne çıkabilir. Özel hayat ve aile büyükleri ile ilgili konulara daha fazla yer açmak, ziyaretler yapmak planlarınızı aksatsa da iş hayatına yönelik çabaları görünür kılmanız gereken şartlar var. . Kariyerde çok daha etkin ve üretken olacağınız koşullar sizi dış dünyaya itmekte. Artan sorumluluklara işaret etmekte. İşe dair hedeflerin büyümesi ile öncelikler yer değiştiriyor. Bunları yaparken ev ve iş arasında denge kurmak biraz da fedakarlık yapmak gerekecek sanırım.  İş temposu aynı zamanda ortak çalışmalar, arkadaşlıklar, gelecekle ilgili ümitler adına şanslı ataklar içinde olacağınızı hatırlatıyor.

Oğlak/Yükselen Oğlak:

 3.evinizde yaşanacak Dolunay etkisi yakın çevre ilişkilerinin, iletişim trafiğinin artacağı gelişmeleri anlatıyor. Kardeş, akraba, yakınlarla olan ilişkilerde ne derece fedakarlık yapacağınız hakkında çeşitli yüklerden kurtulma ihtiyacı duyulabilir. Özellikle iş hayatı ve ilişkiler üzerinden yaşanacak önemli bağlantılar devrede olabilir. İş görüşmeleri, sözleşmeler, yeni öneriler ve kendi kişisel hedefleriniz de dikkat çekecektir. Uzaklarla ilgili konulara da odaklanmak gerekecek. Özellikle seyahat planları ve eğitimle ilgili projeler, tanıtım,  medya bağlantılı konuların detayları size yeni sorumluluklar taşıyacaktır.  Kendinizi geliştireceğiniz yurt dışı ilişkili faaliyetlere, kişilere yakın durmakta fayda var. Kariyer hayatınızı içine alan hedefleri netleştirmek isterken ailevi konular, yuvaya dair planlar gündeminizde yer tutacak.

Kova/Yükselen Kova:

2.evinizde yaşanacak Dolunay etkisi para konuları, kazançlar, ödemeler dengesi, harcamalar üzerinden yaşanıyor olmalı son günlerde. Bu konularda çok daha net karar almak, gelirlerinizi artıracak arayışlara yönelmek adına çeşitli adımlar atabilirsiniz. Bundan sonrası için gelir/gider dengenizi nasıl kuracağınız konusunda çeşitli arayışlara gidebilirsiniz. İçinde başkalarının olduğu finansal ortaklıkların yaratacağı stresleri kabullendiğinizde yeni destekler alınabilir. Ancak bu alanda daha objektif hareket etmeli yanıltıcı olabilecek şartlara dikkat etmelisiniz. Aksayan alacak ve ödemelerle ilgili projeler, eşin/ortağın para durumunda yaşanan değişimler ya da bankalarla olan ilişkilerin yansımaları aşılabilir. Size destek olacak kişiler ya da kurumlarla ilişkilere dikkat ederken ortak yatırım ve alım satım projeleri öne çıkabilir. Kendi değerinizi sadece madde ile ölçmenin getirdiği streslerden/korkulardan uzaklaşmak ilaç gibi gelecektir.

Balık/Yükselen Balık: 

1.evinizde yaşanacak Dolunay burcunuzda. Sizlere idealleriniz, kişisel konularınız, ilişkilere bakışınız üzerinden bir takım gerginlikler getirse de ruhsal ve fiziksel olarak sağlam durmalısınız. Bir takım bağımlılıklar, sizi etkisi altına alan (kurban duygusu yaratan) konulardan, belirsizliklerden, sağlığınızı  zorlayan durumlardan sıyrılma gayretine girişebilirsiniz. Özellikle sağlıkla ilgili sorunlarda belirsizliklere yönelik çözümler (Merkür Başak) seyri dönemi destek alınabilir. Aynı zamanda dış görünüşünüzle ilgili konulara öncelik vermeniz mümkün. Son yaşanan Yeni ay dönemi atılan adımların ve aldığınız kararların hangi merkezde olduğu hakkında belirleyici sonuçlarla karşılaşmanız söz konusu. Yeni bir değerlendirme ihtiyacı doğabilir. Ortak kaynaklar, kazançlar, işle ilgili parasal ya da derin araştırma gerektiren yanları dikkate değer sorumluluk getirmekte. Bu günlerde ikili ilişkiler, ortaklıklarınız, hukuki konular, işbirliği içinde olmanız gereken gelişmelere odaklanmışken getireceği önemli destekler var.  Sizi uzlaşmaya iten kişilerle bağlarınıza objektif yaklaşmanız gerek.

 

Sevgilerimle

Güner Yönel

 

gyonellibra@gmail.com

www.guneryonel.com