Ay Düğümleri Aslan/Kova

  • 2 Mayıs 2017
Ay Düğümleri Aslan/Kova

Geçmişten geleceğe yolculuktan merhabalar       

Ay Düğümleri! 9 Mayıs 2017/6 Kasım 2018 Aslan & Kova burçlarında!

O halde hemen bir Ejderha düşünelim! ‘’Baş’’ tarafı ve ‘’kuyruğu’’ olarak tanımlamamız gereken.

Alma, hazmetme işlemi vardır. Yeniyi almak, kendimize katmak, farklı olana açılmak, sindirmek üzere.!

Kuzey Ay Düğümü böyle çalışır. Burası yeni bilgiler, hiç tanımadıklarımız, aşina olmadıklarımız. Bilemediklerimiz. Bu yön ruhumuzun deneyimlemesi, öğrenmesi, tecrübe etmesi gereken esas amaçlarımızı, yolculuğumuzu gösterir. Güven duygusuna sahip olduğumuzda iç huzur en üst noktaya ulaşacaktır. Vaat ettiği yeterliliğe ulaşmak uzunca bir yolculuk gerektirse de. Almanın, artışın, kabul edişin yolu buradan geçer. Bulunduğu ev alanında tamamlanması, çaba gösterilmesi gereken senaryolar bekler bizi. Büyürüz, gelişiriz. Bu ev değişimlere açık, yapıcı davrandığımız alandır.  Burada ileriye baktığımız, değişiklikler yapabildiğimiz fırsatlar buluruz, yaratırız.

Güney Düğüm (Ejderhanın kuyruğu) (Realese) Geçmişe ait konular, Karma ve geçmişten kurtulmayı sembolize eder.

Vermenin noktasıdır. Burada var olan, zaten bilindik, aşina olduğumuz, geçmişten getirdiğimiz alışkanlıklar, kalıplar, ezberimizde olan tutumlar, davranışlar ve etik kurallar silsilesidir. Çoktandır bizim parçamız olan şeyler, geçmişimize, hatıralarımıza, çocukluğumuza ait verilerdir bir bakıma. Serbestliğin ve gitmeye izin vermenin noktası olarak en kolay yolu seçtiğimiz alan tam da buradadır. Başka bir anlamda da kör noktamız, zayıflıklarımızdır. Bizi zaman zaman korkutan, zorlayan, yıpratan deneyimler yaşanır.

Böyle olunca birçoğumuz bildiğimiz şeylerle yetinmek, tanıdığımız sularda yüzmek isterken rahatımızın yerinde olduğunu hissetmekten pek hoşnut oluruz. Yeni olana, bilinmeyene yönelme teması burada başlarken,  problem de bu noktada kendini gösterir.!

Cömertçe vermeyi, nazikçe kabul etmekten daha kolay buluruz! ‘’Zorunluluk hissi olmadan kabul etmek’’ kendimizi önemli, yeterli ve iyi hissetmemizi sağlayan ‘’verme duygusundan’’ daha zor görünür.

Bu nedenle gelişmeyi ve yenilenmeyi tercih etmekle ilgili çekinceler Güney Düğüme sığınıp adeta ortalıktan kaybolma hissi ile kucaklaşmak isterken tuzaklara düşeriz.

**İşte bu yüzden (sanal) noktalar kadersel etkiler taşır.

Birini diğerine tercih etmekten bahsedemeyiz elbette…

Hayat, her iki düğüm arasında denge kurmayı öğretecektir bize. Güney düğümün bizde var olan yetenekleri, özellikleri kullanarak, onlara dayanarak, Kuzey Ay düğümüne doğru çıkacağımız yolculuğu farklı temalarda hep birlikte deneyimleyeceğiz.  Güney düğüm yönü ara ara dinlendiğimiz, kaçtığımız, sığındığımız liman olmaya devam edecek.

Düğümler Güneş ve Ay sembolizminin birleştiği noktalardır.

Zodyak çevresini 18 yıl 6 ayda tamamlarken,

Kuzey Düğüm –Dragon’s head (Jüpiter/Venüs) olarak karakterize edilir. Birleştirici, iyicil, verimli, yeni deneyimleri almaktan, büyütmekten, genişlemekten bahsedebiliriz. Bulunduğu yerden destek alınır. Gruplar ve ilişkiler dikkat çekebilir.

-10.evden geçen Kuzey düğüm; kariyerde yeni yapılanmalar,

-1.evden geçen Kuzey düğüm; ilişkiler bazında önem kazanır.

-Kuzey düğüm bir yerden geçerken, Güney düğüm tam karşısında olacaktır. Burada bir planet varsa, sembolize ettiği konularla ilgili bir temayı bırakmak yanında, geçmişi ilgilendiren konular da bizi ilgilendirecektir.

-Düğümlerin (kavuşum) etkilerinin güçlü, pozitif çalıştığını bilmeliyiz, önemsemeliyiz. (Orb 5 derece)

-Mesela Kuzey düğüm kavuşumunda Satürn söz konusu ise; bulunduğu alanda şimdiye dek bir kenara itilen, alınmayan sorumlulukları hatırlamanın, çok iyi inşa etmenin vakti gelmiş olabilir.

-Düğümlerin (kare) etkilerinde (orb 3,4 derece)‘’karma’’ile çelişen, sıkıştıran, zorlayan yanlarıyla tanışırız Karşımıza çıkan seçenekler arasında mücadele yaşanacaktır. Fedakarlık gerektiren konular.

Güney Düğüm-Dragon’s tail (Satürn/Mars) olarak karakterize edilir. Ayırıcı özelliği vardır. Boşaltma, ayrılma, bırakılması gerekenler, geçmişle ilgili yanları, gerekiyorsa feragat etme.

-Güney Düğüm bir planetle temas etmesi halinde daralma, küçülme yaşanabilir. Güney düğüm/Satürn kavuşumu söz konusu ise, mutlaka geçmişle ilgili kadersel etkiler karşımıza çıkacaktır.

Güney Düğüm/Satürn beraberliğinde ‘’Venüs’’ işin içinde ise yine geçmişle ilgili bir ilişki ‘’Deja vu’’ şeklinde karşımıza çıkarken olayların benzerliği bizi şaşırtabilir.

-Tek başına Güney düğüm/Venüs bağlantısı bile karmik bir ilişkinin gündeme gelmesi yanında, var olan ilişkinin çözülmesi, geçmişle bağlantılı bağın üzerinde düşünmeye yönelik uğraşlar da getirebilir. Terk etme, bitirme, maddi anlamda, harcamalarda, yatırımlarda belki kayıplar, sıkıntılar ya da aşırı açıldığımız, boşa giden harcamaları anlatıyor olabilir.

-Kuzey düğüm/Güneş ile temasında; Bir erkek için baba olmakla alakalı gelişmeler getirebileceği gibi, kariyeri pozitif etkileyen durumlar öne çıkabilir.

-Güney düğüm/Güneş birleşiminde ise, ego savunmalarına girilen dönem olabilir. Otorite ya da baba ile çatışmalar yaşanabilir. Sağlık teması dikkat çekebilir. Yine kadınlar adına erkek, eş, baba, otorite figürleri ile ilgili konular yorucu olabilir.

-Kuzey düğüm/Jüpiter ile temasında, aşırı güven, kendimize inandığımız, olanaklarımızı genişlettiğimiz, şansa açık süreçler taşır. Eğitim, felsefe, yolculuklar, politika öne çıkabilir. Sosyal alanda umulmadık fırsatlar elde edilebilir.

-Güney/Jüpiter birleşiminde yine aşırı güven ve risk sorun yaratacaktır. Özellikle maddi ölçekli aşırılık içeren yatırımlarda, beklentilerde zarar görebiliriz.

Genel anlamda Kuzey Düğüm Aslan teması ile:

Hayatı adeta bir sahne olarak düşlemek, yaratmak

Kendimizi göstermek,  parlamak, dikkat çekmek

Babalık etmek, inanmak, kararlı olmak

Artık kalbimizin sesini dinleme, arzularımızı takip etme zamanı geldiğini söylüyor. Bunu yaparken çocuk ruhumuzu yeniden uyandırmanın, şımartmanın, alkış almanın tadını çıkarmak. Yaratıcı deneyimleri, yöntemleri, heyecanları, arayışları özlediğimizi hatırlamak. Ne kadar özel olduğumuzu hissederken, kendimize güvenerek ifade etmek, kendi oyunlarımızın kurucusu olmak. Eğlenmek, bizi mutlu eden şeyleri yapmaktan, performansımızı ortaya koymaktan keyif alabilmek. Gerektiğinde risk alabilmek. Aşk ve çocuk temaları ise unutulmamalı.

Güney Düğüm Kova ise;  daha fazla objektif olma ihtiyacına itecektir. Kişisel özgürlüğümüzü ve sosyal olma kapasitemizi ortaya koyarken, pratik olmayana, havada kalan ideallere, soyut temalara gözlemci, izlenimci yaklaşmak gerekecek. Bizimle aynı fikri, amacı paylaşan kişilerle bir araya geldiğimizde sadece bunlarla kendimizi tanımlamaktan ziyade, hayata daha aktif katılabilmek, ortak hareket etme bilincinden tamamen uzaklaşmamak/yalnızlaşmamak elbette önemli olacak. Toplumu, grupları, arkadaşlıkları içine alan temalarda doğal yeteneklerimizi, becerilerimizi, yaratıcılığımızı 11. evin ruhu ile paylaşmaktan, bahsedebiliriz.

Koç’lar/5-11

Boğa’lar/4-10.

İkizler/3-9.

Yengeç/2-8.

Aslanlar/1-7.

Başak/12-6.

Terazi/11-5.

Akrep/10-4.

Yay/9-3.

Oğlak/8-2.

Kova/7.-1.

Balık/6.-12 evler şeklinde değerlendirebilirsiniz.

Aslan/Kova burçları hangi ev alanınızda bulunuyor?

Not: Ev tanımlarıyla ilgili bilgileri 12. ev başlıklı yazımdan ulaşabilirsiniz.

Kalben karşılamak üzere, sevgiyle 

#LibraAstroloji

#Astrohobi

İletişim:gyonellibra@gmail.com

web:www.guneryonel.com