2015 Yılı ve Burçlarınız

  • 22 Aralık 2014
2015 Yılı ve Burçlarınız

*Yeni yılın ilk yarısında Jüpiter Aslan yolculuğu bizlere keyif ve iyimserlik yaşamak konusunda olumlu şartların süreceğini gösteriyor. Özellikle Koç; Aslan ve Yay burçları giriştikleri işler ve projelerde şanslı etkilerle beraber olacaklar. Her açıdan kendilerini geliştirecekleri ve pozitif etkilerle yol alacakları süreçler aynı zamanda koruyucu bir etki yaratacaktır. Özellikle 5 Haziran/19 Temmuz sürecinde, şans ve bolluk getiren Jüpiter’e Venüs eşlik ederken; evlilik, özel ilişkiler, finansal konular, estetik ve hayatın keyifleri yönünde oldukça hoş etkiler getirebilir.

*Satürn Yay teması ise her şeye rağmen sorumluluklardan uzak duramayacağımızı gösterecek bizlere. Hayatımıza değişik yönlerden girecek deneyimler, getireceği sorumluluklar ve önemli testlerle beraber olacağız. Özellikle, İkizler, Başak, Yay ve Balık burçlarının ilk 10 günü içinde doğanların hayatına daha fazla disiplin gireceği söylenebilir. İş hayatında kararlılık ve çaba gerektiren bir tutum içinde kalmaları gerekecek.

*14 Mart tarihinde Satürn Yay burcunda başlayacak geri hareketi ile uluslararası işler, adımlar ve beklentilere daha istikrarlı biçimde yeniden bakmak gerekecek.

*Ancak, 15 Haziran /18 Eylül tarihleri ise Satürn Akrep temaları yeniden gündeme taşınabilir ve kısıtlayıcı olabilir. 2 Ağustos tarihiden sonra ilerlemeye başlaması ile rahat bir nefes almamız söz konusu. Yabancılarla ilgili konular, uluslararası bağlantılar, hukuki meseleler ve eğitim hayatına ilişkin planlara çok daha reel gözlerle bakma şansı yaratmak zorunda kalacağız.

*Yılın ikinci yarısında 11 Ağustos sonrası Jüpiter Başak geçişi ile Boğa; Başak ve Oğlak burçları (Yükselen burçlar dahil olmak üzere) özellikle iş hayatında pozitif anlamda yeni gelişmeler bekleyebilirler. Mesleki açıdan kendilerini geliştirecekleri fırsatlara odaklanırken, çok şey öğrenecekleri bir süreç yaşayacaklar 13 ay süresince.

*Venüs Başak yolculuğu esnasında başlayacak ve Aslan burcunda devam edecek geri hareket ise (25 Temmuz-6 Eylül) evlilik, ilişkiler, anlaşmalar, işbirliği gerektiren konular ve kadına dair temalarda pek çok aksaklık gündeme gelebilir Evlilik, özel hayat estetik yaratmak adına girişilecek her konuda sıkıntılar baş gösterebilir.   

guneryonel.com adresinden Jüpiter Aslan etkilerine göz atabilirsiniz.  

Koç Burcu/Yükselen Koç (22 Mart-21 Nisan/ Ateş-Öncü)

Satürn’ün getirdiği sorumluluklar ve tecrübeler artık yön değiştirirken, dışsal koşulların getirdiği krizler ve finansal konulardaki yapılanmalar geri planda kalıyor.  Hayatınıza çok başka öncelikler girerken, dış dünyada olup biten her şeyi sorgulamak üzere yeni hedefler peşindesiniz. Özellikle bu süreç kariyer hayatınıza yönelik planların hızlanması adına son derece önemli bir sıçrama dönemi olacaktır. Bazılarınız kendini uluslararası konular ve eğitim teması içinde bulurken, akademik planlar ve dil eğitimi gündeme gelebilir. Belki geçmişte yarım bıraktığınız bir eğitim projesine yeniden başlanabilir. Zira bu süreçte yurt dışı sempozyumlar ve sizi geliştirecek yeni arayışlar önem kazanacaktır. Uzaktaki akrabalarla ya da eşin yakınlarıyla bir araya gelme olanağı da söz konusu.

Kimileriniz üniversitelerle olan bağlar, bu arada sizden tecrübeli kişilerin getirdiği kurallar, dayatmalar karşısında bir takım gecikmeler ve beklemeler olacağını unutmamalısınız. Hayata dair yeni tecrübelerin kazanılacağı bu zaman süresince tek başınalıktan ve kendi bildiğinizden şaşmayan yanlarınız biraz sorun teşkil etse de, eksiklerinizi masaya yatırmak konusunda akıcı şanslar bulabilirsiniz. Medya, basın, ticari faaliyetler, uluslararası konular ve hukuki meselelerde profesyonel destekler almanız gerekebilir. Yukarıdaki konularda ilişkilerinizi sağlam kılacak gelişmeler yanında, mesleki alanda hızlı ilerlemelerin içinden geçeceksiniz. Özellikle iş hayatınızı ilgilendiren yolculuklar ağırlık kazanabilir.

*En önemli etki Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül aynında etkisi artacaktır; Elde olmayan nedenler, kontrol edemediğiniz gizli olabilecek ve fedakarlık edilmesi gereken şartlar bulanıklık ve karmaşaya işaret edebilir.

Jüpiter’in şansları;

12 Ağustos itibari ile Jüpiter 6. eviniz olan Başak burcunda yerini alıyor. Bir yıllık süreçte işle ilgili konularda özenli ve titiz olunması gereken bir süreç yaşarken, detaylar ve hizmet temaları içeren konular artışa geçecektir. Özellikle kendinizi geliştireceğiniz eğitsel temalar yanında organize olunması gereken pek çok yeni konu sizleri bekliyor olacak. Yeni iş arayışları yanında değişik görevler de gündeme gelebilir. İşte yaşanabilecek ortam değişiklikleri, çok kapsamlı iş projeleri ve eğitim konuları size destek olacak etkiler de sunabilir. Birlikte çalıştığınız kişilerden yardım alma şansı bulacaksınız. Bu süreçte sağlıkla ilgili sorunlarda Jüpiter yanınızda olsa bile sizler dikkatli hareket etmelisiniz. Diyet ve sağlıkla ilgili endişelere göz atmalısınız. Beden ve ruh sağlığınıza ilişkin yeni bir denge kurmak adına daha özenli olmalısınız.

Boğa Burcu/Yükselen Boğa (21 Nisan-20 Mayıs/Toprak-Sabit) 

Satürn Deneyimleri;

Artık ortaklıkların finansal boyutu ve başkaları ile olan paylaşımların getirdiği sorumluluklar başlıyor. Son iki buçuk yıldır yaşanan testler eş ya da ortaklaşa işleri olanlar açısından devam edecektir. Ortak kaynakların kısıtlanabileceği, başkalarından destek görmekte biraz zorlanacağınız bu dönemin anahtar kelimesi sabır ve esneklik  diyebiliriz. Finansal ortaklıklara yeni bir yön vermekle kalmayacak, borç alacak, kredi ve miras konularında önemli değişimlerin eşiğinden geçeceksiniz. Belki bazılarınız eşin para durumunda yaşanan kısıtlamalarla yüzleşecek, pek de hoşunuza gitmeyecek sorumluluklar alacaksınız. Ancak başkalarının desteğine ihtiyaç duymaktan çok kendi kaynaklarınıza güvenme süreci olacaktır. Başka bir anlamda size önemli bir tecrübe kazandıracaktır.

Kredi ve bankalarla olan bağların getireceği sorunlar, beklemeler dönemin başka bir senaryosu olabilir. Belki vergi ve primlerle ilgili sorunlara ciddiyetle eğilmeniz gerekebilir. İş hayatını ilgilendiren finansal konular yanında, burslar, krediler ve mirasla ilgili bir takım engeller yaşanabilir.  İçinde yabancıların bulunduğu temalar kaygı yaratabilir. Ancak her koşulda belki de yabancılardan kaynaklanan riskler ise kontrol edilemeyen temalar taşıyabilir hayatınıza. Ruhsal konularda kendinizi yenilemek, akışta kalmak ve kısıtlayıcı şartlardan bambaşka etkilerle çıkmak adına böylesi bir deneyime ihtiyacınız da var aslında.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Gelecekle ilgili ümitler ve beklentilerde endişe çelişkiler içinde olabilirsiniz. Bu alanda çok daha gerçekli bir duruş sergilemek yolu ile hayal kırıklığı yaratan etkilerden korunmaya çalışmalısınız.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinde Jüpiter Başak geçişi ile büyük ihtimalle kendinize yeni hobiler edineceğiniz bir süreç olacaktır. Aynı zamanda bu becerileriniz üzerinden kazanç sağlamak yanında aileden gelen destekten söz edilebilir. Bu dönemde yaratıcılığınız pratik biçimde hayata geçirmek adına göstereceğiniz çaba kayda değer işler çıkarmanıza yol açabilir. Son derece titiz yaklaşacağınız hayatın keyifli yanlarını zaman zaman ihmal edebilirsiniz. Aşk ilişkilerinde ise birtakım endişelerden kaçınmalı ona kucak açarak tadını çıkarmaya bakın lütfen.  Çocuklarınızı ilgilendiren konular, onların eğitimi ve sağlığı ile ilgili konulara daha fazla öncelik verirken zaman zaman aşırı eleştirel yanlarınızı dizginlemek gerekebilir. Bebek sahibi olma arzusu taşıyanları ise keyifli bir süreç bekliyor olacak.

İkizler Burcu/Yükselen İkizler (21 Mayıs-20 Haziran/Hava-Değişken)

Satürn Deneyimleri;

Hayat size artık tek başınıza değil başkaları ile bir arada olmaya zorlayan etkiler taşımakta. 14 yıl önce atılan adımların, önemli yenilenmelerin ardından hedeflerinizin görünür olacağı ve başkaları ile beraber yürümeniz gereken süreç başlıyor. Dış dünyanın belirlediği şartlar karşısında eliniz kolunuz biraz bağlı kalacaktır. Çok daha somut ilişkiler ve yeni ortaklıklar, oluşturmak adına yeni deneyimlere ve tecrübelere yol alacaksınız. Özellikle süregelen bir ilişki var ise artık bu konuda kalıcı kararlar almak ve ciddiyet kazandırmak için harekete geçme vakti. Ancak ışığı tükenmiş, huzur ve keyif vermeyen, eskimiş ilişkilerin de sonlanması söz konusu bazılarınız için. Aynı zamanda ilişkilerde hatalar ve eksiklerle yüzleşerek atılacak her adım can simidi olabilir bazılarınızın ilişkileri adına.

Bu transit etkisi ayrıca yeni ortaklıkların özellikle işle ilgili yanına dikkat çekecektir. Sorumluluk getiren anlaşmalar hayatınıza girecektir. İçinde yabancıların olduğu temalar, uluslararası bir konu veya kişiler üzerinden yaşanabilir. İş ilişkilerini hayata geçirmek adına zorlu bir süreç olsa da, artık ayakları yere basan önerilerle hareket ederek, iş hayatında çıkışa yol açacak gelişmelere yakın durmalısınız. Belki bazılarınızın ortaklaşa para konularında çıkabilecek anlaşmazlıklara çözüm arayacağı gelişmelere yakından bakma ihtiyacı belirebilir. Özellikle hukuki konuları olanların kısıtlayıcı şartlar ve husumet içeren gelişmeler karşısında akılcı olmalarında fayda var. Her açıdan sınırların yeniden çizileceği bu süreç bazı blokajları anlatıyor olacak aynı zamanda.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Hayata bakış açınız, ortaklıklar ve ilişkilerde ayaklar sağlam basmalı ve gerçekçi olmaktan uzaklaşılmamalı. Sınırlarınızı iyi çizmek, karmaşa ve kafa karışıklığı yaratan durumları iyi yönetmeye çalışmalısınız.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinden itibaren 4. evinizde yer alacak Jüpiter ile çeşitli planlar yapmaya başlıyorsunuz. Öncelikle yer değişikliği ve taşınmaların yaşanabileceği bir yıllık zaman dilimi bir yandan da evde yaşanabilecek değişiklikleri hayata geçirme zamanı olabilir. Çok rahat edemediği bu burçta kendi çabanızla yapabileceklerinize odaklanmak önemli olacaktır. Belki ev almak isteyenleriniz aileden, babadan gelecek desteklere güvenmek yerine daha pratik ve akılcı çözüm arayışına gidebilirsiniz. Toprağa ait yatırım planlarını organize etmek isteyebilirsiniz. Bazılarınızın ise yaşanılan yerde düşünülen çeşitli planları olabilir. Mesela konfor yaratmaktan ziyade yaşanılan mekanı yenilemek, bakım ve onarım yaparak değerlendirebilirsiniz. Ancak yaratılacak yenilenmeler için ölçülü olmakta fayda var.

Yengeç Burcu/Yükselen Yengeç (21 Haziran-20 Temmuz/ Su-Öncü)

Satürn Deneyimleri;

5 evdeki yoğun ve zorlu tecrübeler, aşkta yaşanan dönüşümler sizleri oldukça yıprattı. Belki çocuklar ya da yaratıcı konularda ağır sorumluluklar aldınız son 2,5 yık süresince. 11 Ağustos sonrası Satürn sizleri iş, sağlık, çalışma ortamı ve günlük hayatın akışında disiplinli olmaya itecektir. Öncelikle Satürn Akrep yolculuğunda kazandığınız yeteneklerin iş konularına dahil edilme süreci söz konusu. Çalışanlar için daha fazla sorumluluk ve kayıtsız kalınmayacak bir dönem diyebiliriz. Mesleki açıdan edindiğiniz donanımları önemsemek ve profesyonel adımlar atmak için bu süreci iyi değerlendirmelisiniz. Köle gibi çalışmak, sabırlı olunması gereken olası yüklerden kaçınmamak gerekecek. Ayrıca sizinle beraber ya da altınızda çalışan kişilerle daha fazla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz.

İş hayatında alıştığınız şartların yerini daha fazla yük ve sorumluluk alacaktır. Yeni iş bağlantıları, yabancılar ya da uzaklarla ilgili konulara ve getireceği yüklere vurgu yapabilir kimileriniz için. Kısıtlamaların getireceği çok şeyle karşılaşırken, stres yanı başınızda olabilir. Eşin ya da ortaklaşa konuların sizlere yükleyeceği sorunlara yakından bakma ihtiyacı duyabilirsiniz. İşte kendinizi daha fazla baskı altında hissederken, kurallar ve dayatmalar karşısında sabırlı olun. Belki altınızda çalışanların sağlık ya da birtakım hakları ile ilgili düzenlemeler yapılması gerekebilir. Bunların yanında sizleri zayıf düşürebilecek organizasyonel işleri dikkate alarak olası riskleri unutmayın lütfen. Eklem, kas ve karaciğerle ilgili hassasiyetlere özenle yaklaşın. Oldukça yoğun geçecek bu 2,5 yıllık süreçte sabırlı olduğunuzda 2018 itibari ile kariyerinizde büyük bir sıçramaya hazırlandığınızı unutmamalısınız.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Hayata bakış açınızı etkileyen özellikle yabancılarla ilgili gelişmelerin getirdiği karmaşalar karşısında dikkatli olmalısınız.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinde Jüpiter Başak yolculuğu ile gündeminiz bir hayli değişiyor. Yakın çevre, kardeşler ve akrabalarla olan ilişkiler ön planda artık. Çevrenizin ihtiyaçlarına karşı daha verici ve fedakar yaklaşacağınız konular sizi çevrelerken, organize edilmesi gereken konular zaman zaman huzursuzluk kaynağı olabilir. Aynı zamanda kısa yolculuk gerektiren sorumluluklar artacaktır. Bu transit zekaya ve entelektüel konulara yönelik ilginizi her açıdan besleyecek fırsatlar getirebilir kimilerinize. Eğitim konuları olmak üzere zihinsel açıdan konsantre olunması gereken ve stres yapan alanlarda başarıya yakınlaşabilirsiniz. Özellikle akademik kapasite içeren konulardan keyif almaya çalışmalı, hayata dar kalıplardan bakmaktan uzak durmalısınız. Daha fazla yazmak, yolculuk planları ya da iletişim alanında yapılması gereken işler ve detaylar öncelikli olacaktır.

Aslan Burcu/Yükselen Aslan (22 Temmuz-21 Ağustos/ Ateş-Sabit)

Satürn Deneyimleri;

Hayatınızın en dip noktasında yaşanan zorlu süreç, aile ve yuvada yaşanan sorumluluklar sona eriyor. Zira bazılarınız finansal ve iş hayatı olmak üzere ciddi değişimler yaşamışken bu dönemin ne kadar önemli olduğunun farkındasınız büyük ihtimalle. Artık çok daha şanslı ve daha dinamik bir sürece merhaba diyenlerden olabilirsiniz. Çok uzak değil, 10 yıl öncesine baktığınızda ne kadar önemli aşamalardan bu günlere geldiğinizi düşünerek hayata ve Satürn’e daha sıkı sarılmanız gerek.  Ancak, kendi kendinizi motive edeceğiniz bu uzun ve zorlu süreci geri planda bırakmanın rahatlığı uzun sürmeyecek. Zira artık kendinizi ne kadar yetiştirdiğinize bağlı bu dönemi çok iyi yönetmeniz gerekiyor. Özellikle çalışanlar adına kariyer planlarınızı içine alan değişik temalar karşısında çok daha ciddi ve kalıcı işler çıkarma zamanı. Bunlar yetenekler, yaratıcı konular ve sevdiğiniz hobiler üzerinden olabileceği gibi iş hayatında artık hangi yönde kendinizi göstermek istediğinize bağlı ilerleyecektir.

İçinde medya, basın iletişim dünyasının olduğu mecralar hayatınıza girebilir. Bu kanallar üzerinden iş ve yaratıcı olacağınız eylemlerle ortaya çıkma şansı kazanabilirsiniz. Yaptığınız işin geniş çevrelere sunumu, bir yandan da zevkleriniz ve sorumluluklarınız arasında denge kurma zorunluluğu doğacaktır.  Aşk hayatı ve çocuklarla ilgili alanda ise daha ciddi düşünebilir keyif aldığınız her konuyu yük haline getirebilirsiniz. Özellikle çocuklarla ilgili unutulan sorumluluklar ve onların eğitim hayatlarında başlayan stresler öne çıkabilir. Aşk ve romantizme olan bakışınızın değişeceği bu dönem daha olgun kişiler ya da geçmişten gelen bir ilişki test edilebilir. Ancak bu alanda artık sizlerin de yeteri kadar olgunluk kazanmanız konusunda öğrenmeniz gereken dersler olacaktır. Aşk ve duygusal ilişkilerin hafife alınmaması adına kendinizi yeniden gözden geçireceksiniz. Çocuk sahibi olmaktan kaçınanlar annelik konusunda sorumluluk almaya hazır hissedebilir ve bu yönde emek verilmesi gereken zamanlar yaşanabilir.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Aşk hayatında gecikmeler ve yaşanan mesafe duygusu sizleri yıpratabilir. Ayrıca finansal konularda alınacak kararlar ve aşırı harcamalarla yanlış sonuçlara sürüklenebilirsiniz.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos sonrası Jüpiter Başak burcunda ve 2. Evinizde yerini alıyor. Ayakların yer sağlam basılması gereken bir yıl sizlerle. Maddi dünyanın gerçekleri ile hareket etmenin önemini kavrayarak işçi karınca gibi çalışma dönemi. Bir yıl önceden yapılan girişimlerin maddi sonuçlarına yakınlaşıyor olabilirsiniz. Özellikle kazançlarınızı etkileyecek gelişmeler titiz ve akılcı yaklaşımlar içinde olmaya itecektir sizleri. Çeşitli iş organizasyonları yapabilir, daralan bütçenin toparlanmasına yönelik kararlar alabilirsiniz. İçinde eğitim, medya ya da yolculukların olduğu gelişmelerin organizasyonu iş yükünüze vurgu yapacaktır.  Son dönemde kazanılan yeteneklerin üzerinden ustalaşmak ve yenilerini eklemek konusunda çeşitli fırsatlar yaratma olanağı bulunacaktır.

Başak Burcu/Yükselen Başak (22 Ağustos-21 Eylül/ Toprak-Değişken)

Satürn Deneyimleri;

Aslında uzun soluklu bir Satürn etkisi altındayken sabrınızı korumaya devam etmelisiniz. Sizleri yakından etkileyen son yılların en majör dönemini yaşarken kayda değer gelişmeler yaratmak gerekecek.  Neredeyse 7,5 yıldır kendinize yaptığınız yatırımların üzerinden ilerlemek ve kariyer hayatınızda hangi argümanlarla devam edeceğiniz önem kazanıyor. Bir miktar dipten geçiş diyebiliriz aslında. Bunu yaparken sabır ve zorunlu beklemeler size engel olmamalı. Zira biraz depresif duygular içindeyken özel hayatınıza yansıyabilecek stresler olabilir. Aile büyükleri ile ilgili sorumluluklar ve sınavlar sizleri bağlayabileceğini hep hatırlayın. Onların hayatında yaşananlar size sorumluluk taşıyabilir bir başka deyişle.

Yerleşimle ilgili işlerin organize edilmesi yanında taşınmalar yeni yükler getirebilir. Kimileriniz için evde yapılması gerekli değişiklikler (tadilat, bakım) ev alımına ait bir süreç olarak da düşünülmeli bu etkiler. Bazılarınızın evden çalışma imkanı yaratmak üzere daha fazla çaba içinde olunması gerekebilir. Ancak bu alan biraz da kendi iç dünyanıza bakma süreci olacaktır. Sizleri bekleyen ve bir miktar endişe taşıyabilecek bu dönemde aileden destekler ve onların tecrübelerinden yararlanma şansınız var. Evde yaşanacak yabancılarla ilgili bir tema da hayatınıza girebilir.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Evlilik hayatı, ilişkiler açısından birtakım karmaşalar yaşanabilir. Sizleri fedakarlık yapmaya iten bu yöndeki konular karşısında sıkışabilirsiniz.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos itibari ile Jüpiter’i 1. evinizde misafir edeceksiniz. Genel hatları ile Aks’tan geçiyor olması yeni bir dönemin başlangıcını anlatıyor olacak sizlere. Biraz olsun korunacağınız söylenebilir. Kişisel isteklerin yerine gelmesi, ilişkilerin olumlu ilerlemesi konusunda değişik şanslar söz konusu. Ancak Başak burcundaki bir Jüpiter ile aşırı beklentilere girmemeli sınırlarınızı bilmelisiniz. Kısacası derin bir soluk alarak kendinizle ilgili planlar, hayatınıza yönelik hedefler konusunda bilinçli olma dönemi. Öncelikle sağlığınızla ilgili yapılanmalara gidebilir, gereken değişiklikleri ve önlemleri hayata geçirebilirsiniz. Bir miktar kilo problemi riskine dikkat etmelisiniz. Belki kadın haritalarında hamilelik ya da çocuk sahibi olmakla ilgili gelişmeler yaşanabilir. Ayrıca kişisel gelişimiz adına yapacak çok şey bulacak, aile hayatınıza yönelik konularda daha fazla sorumluluk alınması da söz konusu. Ortaklaşa işler, ilişkiler ve kişisel arayışlar, kendinizi geliştireceğiniz yolculuklar kendinize olan güveninizi kazanmanıza destek olacaktır.

Terazi Burcu/Yükselen Terazi (22 Eylül-23 Ekim/ Hava-Öncü)

Satürn Deneyimleri;

Hayatınızın en kişisel alanında verilen mücadele ve alınan sorumluluklar devam ediyor. Satürn Yay yolculuğu sizi 3. evinizde değişik yönlerden etkilerken, öncelikle zihinsel potansiyelinizi disiplin altına almak ve eğitim planları olanların sıkı çalışmaları gereken bir dönem olacaktır. Özellikle üniversite eğitimi öncesi bazılarınız için daha fazla zihinsel konsantrasyon ve sorumluluk öne çıkabilir. Belki işle alakalı yolculuklar yanında sistemli bir altyapı kurulması yönünde istikrar arayışı söz konusu. Bir yandan da kardeşler ve yakın çevre ilişkilerinin getirdiği mesafe, artan sorumluluklar bağlayıcı olabilir. Onların yaşadığı değişiklikler sizlere yansıyacaktır.

İçinde yazılı ya da görsel medyanın olduğu çeşitli projeler üretirken, iş hayatına yönelik sorumluluklar artabilir. Ticari faaliyetler üzerinden yaşanacak yükler ise unutulmamalı. Bu konuda daha uzun vadeli ve kalıcı anlaşmalar yapılabilir. Yine hayatınıza yeni konular alırken düşünceler ve fikirler üzerinden ilerlemeye kararlı olacaksınız. Eğitim ve tez çalışmaları olanlarınız adına ise bu süreç emek isteyecektir. İletişim becerilerinizi geliştirmek için önemli araştırmalara girmesi söz konusu kimileriniz için. Özellikle kariyerle ilgili önemli gelişmeler beklerken, işle ilgili yolculukları önemsemelisiniz.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; İş hayatında ve altınızda çalışan kişilerle ilgili daha fazla fedakarlık yapılması gereken bir süreç olabilir. Yaratıcı bir çalışma içinde olanlar aynı zamanda hayal gücünden daha fazla yararlanabilirler bu süreçte.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinde Jüpiter Başak geçişi ile gündeminiz değişecektir.  Geri planda kalınması gereken bir yıllık sürecin pek çok konuda hazırlık ve çaba dönemi olacağını şimdiden kabul etmelisiniz. Elde olmayan dışsal faktörler sizi sağlık ya da endişe yaratan korkuları büyütmeden hayatı akışına bırakmaya itebilir. Jüpiter’in koruyucu yanlarına güvenerek, çalışma hayatının getirdiği zorunlu sorumluluklara odaklanmalısınız. Sosyal farkındalık yaratacak konular sizleri daha fazla fedakarlık ve kendinizden vereceğiniz koşullara itebilir. Başkalarının ihtiyaçlarına karşı duyarlılık gösterirken, kişisel sağlığınıza ilişkin iyileştirici ve alternatif seçimlere yönelebilirsiniz. Geçmişte yapılan iyiliklerin ve güzel duyguların karşılığında sizleri koruyacak etkilere sığınırken,  yalnızlıkla barışık olmak temel ihtiyacınız olacaktır belki de. Gerçek zenginliğin içinizde bir yerlerde olduğunu keşfetmek, ruhsal konulara yönelmek dönemin başka bir senaryosu olabilir. Bencillikten uzak bir hizmet yanında arka planda olup biten konulara daha bilinçli bakmalı, endişeden uzak kalmalısınız. Aynı zamanda kimlik kargaşasından uzaklaştığınızda ruhsal konulara daha büyük bir yakınlık duyabilirsiniz.

Akrep Burcu/Yükselen Akrep (24 Ekim-22 Kasım/ Su- Sabit)

Satürn Deneyimleri;

1.evinizden yaşanan köklü yapılanmalar, sağlık temaları, ilişkiler ve hayatın getirdiği pek çok yükün ardından yatırım döneminiz sürüyor. Artık kişisel konularınız ekonomik anlamda daha tutarlı ve ölçülü olmak konusunda sizlere disiplin kazandıracak Satürn ile başlıyor. Yaşanacak zaman diliminde birtakım kısıtlamalar gündeme gelebilir. Özellikle nakit kaynakların kullanımı konusunda değişik testleri endişe kaynağı olarak görmeyin. Tam tersi bu enerjinin en önemli mesajı gelir gider dengenizi toparlamak, bütçenizi sağlamlaştırmak konusunda akılcı planlar yapmaya itmek olacaktır sizleri. Özellikle borç alacak konularında daha dikkati olmak ve yeni düzenlemeleri hayata geçirmek konusunda sorumluluk almak gerekebilir.

Satürn etkisi ile toprağa ait yatırım planları üzerinden projeler üretirken, yeteneklerinizi verimli kullanmak konusunda üstün bir çaba göstermek gerekecek. Eğitim, yayıncılık, uzaklarla ilgili ticari bağlantılar üzerinden yaşanacak dersler aynı zamanda şimdiye dek girişilmeyen yeni kazanç kaynakları konusunda arayışlara itebilecektir sizleri. Birtakım iş anlaşmalarının hayata geçebilmesi adına daha fazla sorumluluk ve gerçekçi bir bakış açısı ile hareket etmek durumundasınız. Özellikle yılın ikinci yarısından sonra başkaları ile birlikte hareket edilebilecek çalışmalar, yeni işbirliklerinin kazançlara olan yansımaları öne çıkabilir.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Sizi etkileyen zevkler, harcamalar, risk içeren yatırımlar ve çocuklar için yapılması gereken fedakarlıklar planlarınızı bir hayli aksatabilir.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinde Jüpiter Başak burcunda ve 11 evinizde size çeşitli sorumluluklar getirecektir. Öncelikle gruplar içinde yeni görevler ve sosyal odaklı çalışmalar içinde yer alabilirsiniz. Önemli organizasyonların, dernek ve ortak payda yaratılacak eylemlerin önemi artacaktır. Bir yandan da gelecekle ilgili yeni tasarılar peşinde olabilirsiniz. Bu konuda daha gerçekçi planlar ortaya koymak isterken, bir miktar endişeye rağmen değişik fırsatlar yaratma şansı var. Emek verilmesi gereken bu süreç sizlere destek olacak kişiler kazandırabilir. Topluma faydalı işler çıkarmak yanında, işten gelen kazançlar adına daha fazla çaba gösterilmesi gerekebilir. Arkadaşlıklar konusunda ise daha seçici davranılacak bu dönemde sağlık ve hizmet ağırlıklı işler ön planda olabilir.

Yay Burcu/Yükselen Yay (22 Kasım-21 Aralık/ Ateş-Değişken)

Satürn Deneyimleri;

Bu enerji sizlere uzun zamandır sıkıştıran ve geri planda kalmaya zorlayan şartların dışına çıktığınızı müjdeliyor. Ama bu müjde heveslendirmesin sizleri. Zira bir yandan da hayatınızı yeniden dizayn etmek adına çeşitli sorumluluklar almanız gerekecek. Dönemin en önemli konusu sağlığın iyi korunması olmalı özellikle fazla kilolara çözüm arayışını özenli yönetmelisiniz. Yine bu süreçte artık sınırlarınızı çizmek, ilişkilerde farklı bir kimlik kazanmak üzere kendinizi yeniden yapılandırmak olmalı amacınız.  Bazılarınızı zorlayan ilişkilerin ya da geçmişte takılıp kaldığınız kişilerle yolları ayırma dönemi olabilir.

Bir yandan da evlilik teması ile alınacak sorumluluklar ciddi adımlar atmaya itecektir.  Hayata bakış açınız üzerinden yeni bir imaj ve kararlılık önemli başlangıçlara da işaret edecektir. Belki kardeşler, finansal konular, işle ilgili kalıcı adımlar sizlere stresli bir dönem getirse de gereken çözüm yollarını bulmak konusunda yeni bir dönemde olduğunuzu unutmayın. Hayata dair ezberler değişirken kendinize yeni bir yol haritası hazırlamak konusunda disiplin ve özveri kol kola girerek sizleri zorlayacaktır. Kazançlar, iş hayatı ve anne ile bağlantılı konulara daha yakından bakabileceğiniz ve net gözlerle ele alacağınız bu dönem önemli adımların ve yapılanmaların gireceğiniz gösteriyor hayatınıza.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Genel olarak bedensel sağlığınıza karşı özenli olmalısınız. Ayrıca ev, yuva ve aileyi içine alan birçok konuda planlarınız sekteye uğrayabilir.

Satürn,/Güneş etkisi yaşayacak olan Yay burçları için ayrı bir önem taşımaktadır;

*Olgunlaşmanın yanı sıra hayatın getirdiği yükleri kucaklamak konusunda yeni bir döngüden bahsedebiliriz.

*Büyük sorumluluklar altına girmek ve çalışmaktan söz edilebilir. Yaşanan olası başarısızlıklardan ders alarak eski projelerin somut bir sonuca bağlanması yönünde fırsatlar getirebilir.

*Özellikle Satürn/Güneş etkisinin kısıtlayan ve yalnızlık hissi yaratan yanı ise itici bir güç olacaktır bazılarınız adına. Ancak sağlıkta, kalp ve dolaşımla ilgili hassasiyetlere dikkat etmelisiniz. Konsantrasyon ve sabır eşliğinde hareket edilmeli. Yolunda gitmeyen şeyler, yükler,  amacınıza uymayan işler ve ilişkiler stres yaratabilir. Özgürlüğünüzü kısıtlayan temalardan sıyrılarak hayata dair yeni başlangıçlara yol alabileceksiniz.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos itibari ile mesleki konularda yeni bir rota çizerken, değişik alternatifler üzerinden ilerleme dönemi. Organizasyonel konular yanında toplumu yakından ilgilendirecek temalara daha fazla sorumluluk duygusu ile yaklaşabilirsiniz.  Ancak bu dönem emek ve çaba dönemi olacaktır. İş hayatınızı ilgilendiren her gelişmeyi önemsemeli, üstlerle ilişkilerin önemini kavramalısınız. Kariyere yönelik beklentiler, belki bu süreçte kimileriniz daha fazla iş yolculuğu anlamına gelebilir. Yabancılarla bağlantılı konuların içinde yer alınabilir. Kurulacak iş bağlantıları, alacağınız unvanlar maddi açıdan destekleyici etkileri yanında işte pozisyon değişiklikleri beklenebilir. Kısacası kariyerde amaçlarınızı sabır ve güven duygusu ile saptamalısınız. Kimileriniz ise iş hayatına akademik planlarını dahil edebilirler. Aile ve yuva temalarının daha görünür ve öncelikli olacağı bu dönemde başka yenilenmeler de söz konusu. Sosyal statüde yaşanacak değişiklikler olabilir.(evlilik)

Oğlak Burcu/Yükselen Oğlak (22 Aralık-22 Ocak/Toprak-Öncü)

Satürn Deneyimleri;

Sizler için uzunca bir dönem artık kapanıyor. Şimdi kendi içinizde sabırlı olma zamanı. Yapmanız gereken yek şey, yaşanacak beklemeleri sizlere yakışan bir sağduyu ve soğukkanlılık içinde karşılamak olmalı. Hayatı akışına bırakmakta direnmeyin ve uzaktan izleyin lütfen.  Özellikle mesleki hayatınız ve kariyeriniz açısından daha riskli ve belirsizlik içeren durumlarla karşılaşmamak adına.  İşte bu yüzden, daha önceden gözü kapalı hareket ettiğiniz konuların üzerinden elde olmayan kabullenmeler sizlere farkında olmadan tecrübe kazandıracaktır. Geçmişten gelen ilişkiler ve getirdiği yükler açısından bu etki ile size zarar veren şeylerin üzerine eğilmek ve vedalaşmak için fırsat olmalı.  Medya, yabancılar ya da inançlar konusunda ise bir takım zayıflıklar içinde olabilir, kontrol kaybı yaşanabilir başka bir anlamda.  Bilinçaltına yerleşmiş alışkanlıklar ve nedenini bilemediğiniz korkuları bırakabilmek sürecin en önemi ruhsal deneyimi olabilir. Bu yüzden hırslarınızı bırakmakta zorlanırken, kuralsızlığın getirdiği endişelerle baş başa kalmaktan sakınmaya çalışın lütfen.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Arka planda göremediğiniz konular sizleri yorgun kılabilir. Psikolojik durumuzu etkileyen konular olabilir. Ruh halinizi korumalı, yakın çevre ilişkilerinde daha gerçekçi olmaya gayret etmelisiniz.

Jüpiter’in Şansları;

Neyse ki, 11 Ağustos tarihinde başlayacak Jüpiter Başak yolculuğu ile dış dünyada sizleri bekleyen çeşitli olanaklar var. Uzaklarla olan ilişkiler ve yabancılarla alakalı pek çok konuda destekleyici etkilerle bir arada olabileceksiniz. Hayata bakış açınızı tazelerken, toplumun düşünce yapısına uygun planlar üzerinden ilerleme şansınız bulunacaktır. Öğrenme isteğinizin artacağı bu süreç sizlere çok yeni gelişmeler taşırken, akademik planlara odaklanma fırsatı yanında zihne yönelik bir yolculuktan bahsedilebilir. Yayın ve medya bağlantılı konular, uzaklarla olan bağlantılar, yolculuklar ve işinizle ilgili girişimler yapılabilir. Bu konularda çok yeni organizasyonlar planlamanız da söz konusu. Bir yandan da evli olanlarınız eşin kardeşleri veya akrabaları ile bir araya gelme şansı bulabilirler.

Kova Burcu/Yükselen Kova (22 Ocak-19 Şubat/ Hava-Sabit)

Satürn Deneyimleri;

Artık hayatınıza çok başka sorumluluklar giriyor. 11. evinizde sizi bekleyen değişik temalar karşısında kayıtsız kalmayacak, yeni bir yön arayışına gideceksiniz.  Kişisel beklentiler gelecekle ilgili konular biraz kaygı yaratsa da emin ve yavaş adımlarla ilerlemeyi başarabilirsiniz. Bu yolculuk arkadaş çevresinde daralma,  gereksiz olan ilişkilerin bir kenara bırakılması veya arkadaşların yaşadığı sorunlar nedeni ile artan sorumluluklara dikkat. Şimdiye dek kazanılan deneyimlerin topluma fayda sağlayacak kollektif çalışmalara aktarılması yanında, arkadaşlarla girişilecek yeni ortak projelerin yapılandırılması söz konusu.

Satürn’ün sizlere bu dönemde geleceğinize daha ciddi ve tutarlı biçimde bakmanız gerektiği konusunda uyarıları da olacaktır. İşten gelen kazançlarınızı gözden geçirebilir, beklentilerinizi daha gerçekçi bir boyutta düşünebilirsiniz. Bu transiti bir yükseliş dönemi olarak görmemeli tam tersi, ilerisi için daha ayağı yere basan düşünceler oluşturmak olduğunu bilmelisiniz.  İçinde cemiyetlerin, sosyal odaklı grupların olduğu büyük ölçekli çalışmalarda sorumluluklar alırken eğitimle ilgili konular ve iletişim içeren organizasyonlar oluşturulabilir.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; Özellikle iş hayatına dair meseleler, parasal konular ve harcamalardan kaynaklanabilecek gelişmelere temkinli yaklaşmalı gerçekçi olmalısınız.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos tarihinde Başak burcunda yerini alarak sizleri ortak parasal konular üzerinden önemli gelişmeler taşıyacak. Kılı kırk yaran tutumunuza rağmen birtakım desteklere ulaşmak konusunda akılcı planlar yapabileceksiniz. Özellikle ödenmesi gerekeli borçlar, ortak bütçesi olanların yeni yapılanmalar yapabileceği imkanlar çıkacaktır. Eş veya ortağın para durumunda yaşanan değişiklikleri temkinli karşılamak ve destek olunması gereken durumlara ön ayak olmanız gerekebilir. Bankalarla olan işleriniz, finansal yatırımlarınız yanında büyük ölçekli alım satım konularında daha temkinli ve tedbirli olmanızda yarar var. Sağlıkla ilgili yaşanan endişeleri sona erdirmek adına operasyonlar, çeşitli tedavi arayışları da söz konusu olabilir kimileriniz için. Belki kredi arayışları ya da ortak alım satım konularında yeni destekler alınabilir bu süreçte.

Balık Burcu/Yükselen Balık (20 Şubat-21 Mart/ Su-Değişken)

Satürn Deneyimleri;

Hayatınızın en önemli dönemecine girmiş durumdasınız. Satürn meslek evinizde  yerini alırken sizi bekleyen pek çok sorumluluk başlıyor. Özellikle yaşanan Satürn Akrep yolculuğu esnasında kendinize yaptığınız yatırımlar bir anlamda iş hayatına yönelik beklentiler ve hedefler belirlemeniz adına önemli idi. 14 yıl öncesinde atılan temelleri düşünürseniz hangi noktada olduğunuzu daha iyi gözlemleyebilirsiniz. Satürn yolculuğu iş hayatında akademik konular, yabancılarla ilgili temalar, uluslararası konular, kariyer değişikliği yapmak isteyenler adına çeşitli alternatifler sunabilir.

Ancak ağır sorumluluklar altında ilerleyeceğiniz bir dönemi ciddiye almak, amaçlara odaklanmak ve kendinizi kanıtlamanız gereken üstlerle ilişkilere biraz dikkat. İşveren veya çalıştığınız korumun yapısında yaşanan değişiklikler kimileri için kısıtlayıcı olacaktır. Ailevi konular ya da anne ile alakalı sorumluluklar bazılarınızı bağlayabilir. Özellikle emeklilik ya da görev değişiklikleri bekleyenler adına biraz sancılı bir süreç olacaktır. Medeni durumla bağlantılar Jüpiter 7. eve geçiş yaptıktan sonra netlik kazanmaya ve sosyal statüde değişiklik yaratmaya itebilir bazılarınızı. Bir başka olasılık ise kariyerde alınan yükler nedeni ile özel hayatın aksama olasılığı da söz konusu.

*En önemli etki olan Satürn/Neptün karesi 2015 yılının ilk aylarında kendini gösterirken Eylül ayında etkisi artacaktır; En çok gelecekle ilgili planlarınızı daha net gözlerle belirlemeye çalışmalısınız. Aşırı hayal ve sorumluluk duygusundan uzak hareket etmeniz olumsuz sonuçlar getirebilir.

Jüpiter’in Şansları;

11 Ağustos sonrası 7. evinizde yer alacak Jüpiter ile hayat yönünüz değişiyor. Her açıdan destekleyici etkilerle bir arada olabilirsiniz. Öncelikle ilişkisi olanların bir yıllık süreçte Satürn’ün 10. evde olması da eklenince evlilik hayatınızla ilgili kararlara götürecek etkileri güçlendirebilir bazılarınız adına. Yeni ilişkilerin, tanışmaların öne çıkması yanında, özel hayatta olumlu yakınlaşmalar Jüpiter eşliğinde hayata geçebilir. Çok yeni kişilerle ortaklıklara, farklı projelere girişeceğiniz bu dönemde maddi açıdan da size çeşitli desteklerle buluşturabilir. Öncelikle toplumsal konularda duyarlılık göstereceğiniz ve arkadaşlık temeline dayanan ilişkiler yanında,  kariyer hayatını ilgilendiren ortaklıklara yönelme imkanı söz konusu.  Bu alanda yeni işbirlikleri ve anlaşmalar yıl süresince yeni sorumluluklar da getirecektir. İçinde yabancıların ve yurt dışı bağlantılı kişilerin olduğu farklı tecrübeler yaşanabilir. Önemli davalar ve anlaşmalar varsa Jüpiter‘in bu yolculuğu ile öne çıkabilir. Ancak bazı eleştirilerle de yüz yüze olacağınız gelişmeleri es geçmeyin lütfen.

 

Sevgilerimle,

 

Güner Yönel

 

28 Aralık 2014, Moda