kova

MUTLU YILLAR                       

KOVA BURCU/YÜKSELEN KOVA

Sevgili Kova’lar, Uranüs size çok yakışır diye düşündüm ve onunla başlamak istedim. Aslında hiç te yabancı olmadığınız bir enerji ile berabersiniz bildiğiniz gibi. 3.eviniz Koç burcunda bulunan Uranüs öncelikle algı kapasitenizi zenginleştirecek, yenileyecek, düşünce kalıplarınızı yeniden oluşturacak pek çok değişiklik getiriyor. Zamanı hızlı yaşarken, bakış açınızda ve iletişimde yeni yöntemler geliştirebileceğiniz farklı bir süreç yaşıyorsunuz. Yeni ilgi alanları, sıradanın dışında eğitim planları yapmak, düşüncelerde esneklik kazanmak size pek çok açıdan heyecan yaşatacaktır. Grupları içine alan entelektüel faaliyetler de söz konusu olabilir. Kendinizi sosyal konularda son derece yaratıcı fikirlerle donatabilirsiniz. Uranüs etkisi yakın çevreniz, komşularınız ve akrabalarınızla ilişkilerinizde ise beklenmedik temalar getirmiş olmalı. Onlarla olan bağların aniden mesafe kazandığı belki uzaklaşıldığı, sıradanın dışına çıkıldığı bir süreçten söz edilebilir. Özellikle kardeşin hayatında yaşanan yenilenmelerin size yansımaları da yaşanmış olmalı. Bu alanda yaşanan tüm gelişmelerin uzun vadede size farklı bir iç benlik kazandıracağını bilmelisiniz.

Kariyer ve İş

14 yıl öncesinden bu yana verdiğiniz emeklerin, hayatınıza yaptığınız yatırımların hasadını toplamaktasınız. Artık 2012 Ekim tarihinden itibaren zirvede olmanın getirdiği ağır sorumluluklar altına girdiniz. Kazandığınız tecrübeleri topluma sunmak için üstün bir çaba içindesiniz. Kısacası zamanında atılması gereken adımlarla bu noktaya çıkabilenleriniz için başarıyı kutlama zamanı denilebilir. Tam tersi sorumluluktan kaçan, hayatın gerçeklerini es geçenler için tatminden uzak bir süreçte olabilir.

Her şekilde Satürn Akrep yolculuğu pek çok açıdan içinde tutku ve aşırılık barındırmaktadır. Kariyere odaklı bir konsantrasyon nedeni ile size yorucu ve tüketici şartlar getirmeye devam edecektir. Aşırı çalışma, gelinen noktayı koruma çabası gözle görünür bir ağırlık yüklüyor olmalı sizlere. Zira dışsal olaylara odaklanmışken, iç dünyanın, ailevi konuların, yuvada olup bitenlerin bir kenara itilmesi de söz konusu olabilir. Bu süreçler 24 Aralık 2014 tarihine dek sürecektir.

Hemen arkasından hayat planlarınızın yönü değişiyor. Zira Satürn Yay burcunda 11.evinizde yerini alırken çok başka yolculuklara çıkaracaktır sizi. İşle ilgili projeler sürerken, gelecekle ilgili planlar ve arkadaşlıklar üzerinde daha ciddi düşünme ihtiyacı duyacaksınız. Sosyal çevrenizde daralma ve eleme yaşamanız yanı sıra, gerçek dostlukların ayırdına varma zamanı olacaktır.

Kişisel beklentilerin bir ölçüde olsa geri plana itilmesinin ardından tam da aradığınız gibi kollektif bir dünyanın içinde yer bulacaksınız. Zira paylaşmayı, yardımlaşmayı ve takım çalışmasını seven siz Kova’lar iş hayatındaki başarınıza burada da devam edeceksiniz emin olun. İçinde yabancıların olduğu temalar, uzaklarla ilgili felsefi konular, eğitsel projeler alacağınız sorumlulukların ana temaları olabilir. Belki uluslararası dayanışma gerektiren geniş bir örgütlenme içinde yer alabilirsiniz. Sosyal sorumluluk projeleri aklınızın bir köşesinde bulunsun. Gelecekle dair ümitlerinize akademik hedeflerinizi de ekleyebilirsiniz.

Parasal alanda ise güven ve istikrar aramanıza rağmen bazı belirsizlikler ve soru işaretleri gündeme gelebilir. Neptün 2. Evinizde sizi bazı karmaşalara götürebilir. Paraya yaklaşımınızda daha idealist olabilirsiniz. Gerçekçi ve dikkatli olmanızda fayda var. Sonu belli olmayan projeler sadece bir hayal ve düşünce olarak kalmamalı. Maddi hedeflerinizde kendi kendinizi kandırabilirsiniz. Ancak geliştirici yönü ile bakıldığında kişisel yeteneklerinizi büyütmek adına çok daha etkin olabileceğinizi unutmayın Neptün yaratıcı açıdan size son derece kreatif bir çalışma sürecini içinden geçeceğiniz imkanlar sunabilir.

JÜPİTER’İN getirdikleri,

26 Haziran 2013’den bu yana Jüpiter 6. evinizde sizi önemli gelişmelerle destekliyor. İş ortamında istediğiniz değişiklikleri yapmak, yeteneklerinizi kullanmak konusunda fırsatlar sunuyor. Daha iyimser çalışma koşulları yaratmaya devam ediyorsunuz. Bir yandan da iş konularında başkalarına destek olmanız gereken uyumlu ve sıcak ilişkiler kurdunuz. Çalışma kapasitenizi kullanmak ve bundan maddi kazanç etmek için gereken adımlarınız halen devam ediyor. Jüpiter aynı zamanda işle ilgili eğitsel temaların, geliştirici koşulların oluşması adına sizinle birlikte. Geleceğe dönük planları bir süre ertelemeniz gerekebilir. Zira gruplar, arkadaşlıklar ve sosyal konular işle ilgili temaları içinde barındıracak. Daha büyük ve başkalarına yararlı olacağınız iş organizasyonları adına oldukça güzel işler çıkaracaksınız.

16 Temmuz 2014 tarihinden sonra çok başka gündemler içinde yer alacaksınız. Jüpiter 7. evinizde Aslan burcunda parlayacak, size yeni şanslar getirecek. Öncelikle toplumsal konularda duyarlılık sahibi Kova’lar kendilerine önemli yerler edinebileceksiniz. Arkadaşlık temeline dayanan ilişkilerden destek görmek yanında, toplumu ve başkalarını etkileyebilme gücünüz artacak.

İş ortaklıklarının yükselişe geçeceği zamanlar pek çok açıdan sizi yukarı taşıyacaktır. Bu alanda yeni işbirlikleri, anlaşmalar 2014/2015 dönemine damgasını vuracaktır. İçinde yabancıların ve yurt dışı bağlantılı kişilerin olduğu farklı tecrübeler her açıdan zenginleştirici olabilir.  Yaşamdan zevk alan ve yaratıcılıkta iddialı olan kişilerden çok şey öğrenebilirsiniz. Bir yandan da gelecekle ilgili ümitlerinizi destekleyen, yeni arkadaşlıkların, dostlukların filizleneceği önerilerle buluşmanız söz konusu. Önemli davalar ve anlaşmaların olumlu ilerleyeceği dönemler de bu süreçte yaşanabilir. 25 Temmuz tarihinde Jüpiter/Güneş kavuşumu, 27 Temmuz’daki Yeni ay önemli adımlar atmak, beklentilerinizi büyütmek için yılın en şanslı dönemi. Finansal açıdan da destek alacağınız, önemli kararlarınızı hayata geçireceğiniz gelişmeler hızlıca hayatınıza girebilir. Yeni ortaklıklar, anlaşmalar ve işbirlikleri geliştirmek adına en parlak süreci olacağını düşünebilirsiniz.

Aşk ve İlişkiler

Jüpiter Aslan burcundaki yolculuğu sizi ikili ilişkiler ve evlilik temaları yönünden de destekliyor. Çok şanslı olacağınız bu süreçte hayatınıza alacağınız kişiler, ilişkilere bakış açınızı büyüteceğiniz,  iyimser ve neşeli kişilerle tanışacağınız bir döneme işaret edebilir. Özgürlüğünüze eşlik edecek, ufkunuzu genişletecek kişilerle bir araya gelme şansınız oldukça fazla. Yine bu süreçte yabancı kişilerle keyifli ilişkiler, yakınlıklar kurulabilir. Belki akademik alandan, arkadaş ve dost çevrenizden yakınlaşacağınız ilişkiler olacaktır. 25 Temmuz (Jüpiter/Güneş, 27 Temmuz Yeniay) süreci ilişkileri de içine alacak güzel başlangıçlar getirebilir. Yeni bir ilişkiye başlamak ya da var olan ilişkiyi resmi bir boyuta taşımak için uygun dönemler. 1-16-23 Ağustos tarihleri ise heyecan ve uyumun bir arada yaşanacağı günler olabilir.

Venüs geri giderken,

Biraz geri planda kalmak ve yalnızlık içinde olmak isteyeceğiniz bir süreç. Bunu yaparken, aşk hayatınız, ilişkileriniz, süren ortaklıklarınızı ve değer yargılarınızı gözden geçirme vakti. Her tür beraberliğiniz size neler ifade ettiği konusunda düşünmek isteyebilirsiniz. Maddi manevi kazançlarında üzerinde durulması gereken bir dönem olabilir. Çıkarlarınızı korumak ve uyum sağlamakta engellerle karşılaşabilirsiniz. Aynı zamanda gizli saklı konular, arkanızdan çevrilen işlerin getirdiği sorunlar olabilir. Gayrimenkul yatırımlarınız, tadilat ve taşınma ile ilgili konularınızla ilgili kararlarınızı Retro döneminden önce ya da sonrasında uygulamaya koymanızda yarar var.

MARS gerilerken,

7 Aralık 2013 tarihinden itibaren Mars 9.eviniz Terazi’de ilerliyor. 25 Temmuz tarihine kadar sizi eyleme geçiren konular çok yoğun olacak. Yurt dışı hedefleriniz, uzun ya da kısa yolculuklarınız, yabancılarla ilgili planlarınız ve akademik çalışmalarınıza odaklanmış durumdasınız. Eğitsel temalar, medya, iletişim, yayıncılık ve hukuki konularda mücadele içinde olacaksınız. 1 Mart tarihine kadar bu konularla ilgili projelerinize kilitlenmeye ve işbirliği içinde olmaya çalışın. Hedeflerinizi hayata geçirmek için kararlı olun. Aksi halde 1 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında ilerlemeniz, bu konularda istediğiniz sonuçları almanız zorlaşacaktır.

 

Güner Yönel

Kasım 2013, Moda