KOC

MUTLU YILLAR

KOÇ BURCU/YÜKSELEN KOÇ

Genel bir giriş yapmak gerekirse Koç’lar 2012 Ekim döneminden bu yana oldukça önemli deneyimler yaşadınız. Satürn etkisi altında olduğunuz bu sürecin 2014 Aralık tarihine kadar devam edeceğini söyleyebiliriz. Özellikle duygusal yakın ilişkiler ve ortaklaşa finansal konular açısından yaşanan önemli testler ve dersler sizi yakından etkilemiş durumda. Ortak kaynakların paylaşımı, borç alacak konuları sizi kısıtlamış olmalı. Zira ortağın para durumundan kaynaklanan sorunlar, başkalarının paralarına ait sorumluluklar karşısında hiç tanımadığınız bir enerji ile karşılaştınız.

Aynı zamanda duygusal açıdan size yük teşkil eden yakın bağları sorgulamak yolu ile köklü bir dönüşüm içinden geçiyorsunuz. Geçmişten gelen borçlar, kredibilitenizin test edildiği, kaynakların belki de kıtlaştığı konularda mesuliyetler sürmekte. Bir dönemi geride bırakmak üzere yol alıyorsunuz. Yeni olanakların, finansal açıdan destek bulacağınız şartların Akrep burcunda yaşanan Güneş tutulmaları ile aktifleştiği süreçler bu yılda sizi bağlayacaktır.

Uranüs’ün getirdiği yenilikler sürüyor

Dış dünya ile kurduğunuz ilişki biçiminizde yenilenmeler devam ediyor. Özgürlük ihtiyacınız sizi yeni adımlara ve maceralara sürüklemekte olup, hayatınıza farklı senaryolar getirmiş olmalı. İlk etapta 1. Evinizdeki Uranüs’ün hayatınızda yarattığı rüzgarı arkanıza almış gidiyorsunuz. Kişiliğinizde yaşanan yapılanma, asileşen yanlarınız daha görünür hale gelmiş durumda. Hayata bakışınızın çehresi değiştikçe başkaları tarafından anlaşılmakta zorluklar yaşıyor olmalısınız. Özellikle değişen kişiliğinizi ve yeni duruşunuza eşlik edemeyen kişiler ve ilişkiler üzerinde düşünmeye devam edeceksiniz. En önemlisi önceden cesaret edemediğiniz deneyimler yaşamak üzere hayatın sizi çok başka yerlere çağırdığını söyleyebiliriz.

Yeni Ufukların getireceği sorumluluklar

2014 Aralık sonu itibari ile Satürn sizin 9. eviniz olan Yay burcunda yerini alacak. Çok daha rahat ve dışadönük planlar yaparken, önemli sorumlulukların sizi beklediğini bilmelisiniz. Özellikle akademik alan, yabancıların içinde olduğu konular harekete geçirici olacak. Akıcı ve şans getirici eylemlerin içinde yer almak kolaylaşacak. Zira o dönemde Jüpiter 5. Evinizden sizi cesaret ve güven verecek. Sistemli bir şekilde ilerlemek, yenilikleri kontrollü biçimde hayata geçirmek konusunda istikrarı korumaya yönelik adımlar atmalısınız.

Bir başka açıdan bakıldığında alışılagelmiş özgürlüğünüz sorumluluklar nedeni ile kısıtlanacaktır. İş hayatına yönelik önemli sürecin öncesinde 2,5 yıllık bu zaman dilimini ciddiye almak gerekecek. Daha fazla tanınır olmak, tecrübelerinizi kalıcı kılmak adına yurt dışı bağlantılarınızı güçlendireceğiniz süreçler size çok yeni deneyimler kazandıracaktır.

Kariyer ve İş

Pluton 10.ev Oğlak burcundaki transiti hakkında söylenecek çok şey var. İş ve mesleki konularda sahip olduğunuz düşünceler, hedefler ve amaçlar dönüşmekte. Eskisinden çok daha hırslı ve başarılı olma arzusu içindesiniz. Artık yoğun bir mücadeleden, farklı noktalara tırmanma isteğinizden söz edilebilir. Bunu yaparken, 2008’den bu yana gücü elinde tutan otorite figürleri, ast üst ilişkilerinde derin bir başkalaşma yaşıyor olabilirsiniz. Özellikle 2013 de kendini daha açık gösteren etkiler bu senede sizinle beraber olacak.

Zira kuralların getirdiği, kemikleşmiş geleneksel yapı sizi zorlamakta. Bir başka deyişle özgürlük ve gelenekleri uzlaştırma mücadelesi yaşıyorsunuz denilebilir. Eskiyen ve gereksiz gördüğünüz koşulları aşmak ve yenilenmek için 2014 Nisan ve Aralık önemli bir süreç olacak. İmajınız, ilişkileriniz ve toplumsal statünüzle ilgili önemli değişimler daha görünür hale gelecektir. Yeni yılın ilk haftası üstlerle ilişkiler ve amaçlara yönelik dikkat çeken gelişmeler bekleyebilirsiniz.

JÜPİTER’İN Getirdikleri

2013 Temmuz ayından bu yana 4. Eviniz olan Yengeç burcundaki Jüpiter’in getirdiği şanslar devam ediyor. Aileden, geçmişten ve babadan gelen destekle ile önemli adımlar atılmış olmalı. Birtakım ertelemelere rağmen domestik konularda istediğiniz değişiklikleri hızlandırabilirsiniz. Aynı zamanda ev ya da toprağa ait bir yatırım planı yapmayanlar halen hayata geçirebilirler. Yeni ve geniş bir mekan değişikliği ya da yaşadığınız yeri yenileme şansınız var. Aile içi ilişkilerinde son derece sıcak ilerlemesi ile bu konudaki ihtiyaçlarınızı doyasıya yaşamaya devam edebilirsiniz.  Bir yandan da özel hayatınızda yaşanan fırtınaları dindirmek adına, size psikolojik anlamda güven sağlayacak destekler yılın ilk yarısına kadar sürecektir.

Aşk ve İlişkiler

‘’Aşkta yıldızınız parlayacak’’

Jüpiter doğası gereği şans, bereket ve iyimserlik getiren yanlarını size sunacak. 16 Temmuz sonrası aşkta ve hayatın değişik güzelliklerini yaşamak konusunda yılın en şanslıları SİZ olacaksınız açıkçası. Aradığınız heyecan ve coşku 1 yıl süresince sizi besleyecek. Siz Koçlar çoğunlukla ani karar verir, öne atılır ve sonunu düşünmeden harekete geçersiniz. Bu yüzden aşk ve sevgi ilişkilerinde yaşayacağınız bolluk ve bereket karşısında şaşkınlık yaşayabilirsiniz. Maymun iştahlı ve çocuksu yanlarınızla kendinizi aşktan aşka koşarken bulabilir, düşüncesizce riskler alabilirsiniz.

Kendinizi geliştirecek, hayatınıza hareket katan değişik uğraşlar bulmakta zorlanmayacaksınız. Yabancıların içinde olduğu temalar, yaratıcı gücünüzü sahneye koyabileceğiniz çalışmalarla başkalarını etkileyebilirsiniz. Uzun yolculuklar, keyif veren seyahatler de ilgi alanınıza girecek. Abartacağınız keyfi harcamalar ise unutulmamalı. Ancak kumar ve spekülatif konularda düşüncesizce adımlar atmadan önce iyi düşünün. Ağustos ayı boyunca isteklerinizin peşinden giderken, şans getiren olanakları es geçmeyin. 25 Temmuz tarihindeki Güneş/Jüpiter kavuşumu, 27 Temmuz’daki Yeni ay dönemi her açıdan göz önünde olacağınız aşklar ve girişimler dikkat çekebilir. Kendinizi şımartmaya hazırlanın. Sizi mutlu edecek tatil planlarını organize etmeyi unutmayın.

Çocukları olan Koç’lar ise onlarla olan ilişkilerden daha fazla keyif alırken, çocuklarının başarısı ile gurur duyacaklar. Yeni bir bebek sahibi olmak isteyen Koç’lar içinse bundan güzel bir dönem olamaz. 15/30 Ağustos ani sürprizler, isteklerinizin peşinden cesurca gideceğiniz, her açıdan şansınızı zorlayacağınız süreçler olacaktır. Ekim ayında ise hayata meydan okurcasına risk almak yerine uzaklarla olan temaslarınızı güçlendirecek girişimlere odaklanın ve biraz yavaşlayın.

Venüs geri giderken,

Venüs 31 Ocak tarihine kadar 10.evinizde Retro yapacak. Kariyer planlarında, işe ait amaçlarda önemli adımlar atmak için hırslı bir dönemdesiniz. Bu süreçte işle ilgili beklentileriniz, atamalar, üstlerle ilişkilerde uyuşmazlıklar öne çıkabilir. İşbirliği gerektiren konularda sorunlar yaşanabilir. Gerek sosyal ilişkiler gerekse iş hayatı açısından istenilen ilerlemeyi elde etmekte zorluklar olabilir.

Aynı zamanda iş ilişkileri ve üstlerle olan sorunların en üst düzeyde olacağı bu dönem  krizlere davetiye çıkarmayın. Ortaya çıkan bir iş projesinin getireceği sorunların ev hayatına yansımaları dikkate alınmalı. Aynı zamanda ikili ilişkiler, anlaşmalar ve hukuki konular devreye girebilir. Bir yandan da para ile ilgili konularda uzlaşma sağlanması zorlaşabilir. Bu meselelerin aksamaması için Retro başlamadan veya 1 Şubat’tan sonra hayata geçirmeye çalışmalısınız.

Mars gerilerken,

7 Aralık 2013 tarihinde 7. Evinizde yer alan Mars olayların rengini belli etmiş olmalı.  İlişkiler, evlilik, ortaklıklar ve arkadaşlıklarda yaşanan sorunlara göz atma vakti. Anlaşmalar ve hukuki davaların getireceği stresleri ciddiye alın. 1 Mart/20 Mayıs arası geri gideceği dönemler kritik geçebilir. Öncelikle Mars/Uranüs etkisi de eklenince (20 Nisan/10 Mayıs) dikkatli olun derim. Başkalarının dayatacağı koşulların sizi yüzleşmelerin eşiğine getirme olasılığı var. Yakın ilişkiler ve ortaklıklar alanında önemli bir mücadele içine girebilirsiniz. Daha fazla uzlaşı ve uyum içinde kalma zorunluluğu doğabilir. Bu dönemde masaya yatırılması gereken konuların bilincinde olmaya çalışmalısınız. Lütfen, zıtlaşmaktan ve bencilce hareket etmekten kaçının.

 

Güner Yönel

Kasım 2013, Moda

 

Mutlu ve keyifli bir yıl diliyorum

Güner Yönel

1 Comments

  1. Pingback: 2014 Burç Yorumları | Gökyüzü Hepimizin

Comments are closed.