akrep

MUTLU YILLAR

BOĞA BURCU/YÜKSELEN BOĞA

Sevgili Boğa’lar dilerseniz Neptün’ün size vaad ettikleri ile başlayalım,

2012’den bu yana yaşadıklarınıza göz attığınızda sizde bir şeylerin değiştiğini hissediyor olmalısınız. 11.evinizde ilerleyen Neptün etkisi ile geleceğe yönelik beklentilerinizde daha ruhsal hedeflere doğru yol almış durumdasınız. Artık yeni idealler ve sosyal açıdan kendinizi bağlı hissedeceğiniz koşullar söz konusu. Bu alanda daha yumuşak ve toleranslı olacağınız bir zaman diliminde ilerliyorsunuz. Özellikle çok sıkı sarıldığınız arkadaşlıklar çözülürken, yerine farklı kişiler girmiş olmalı. Ancak yeni dostlar ve arkadaşlar yönsüz, hayalci ve karmaşık olabilir. Kendinizi adayacağınız, ortak hareket edeceğiniz kişilere karşı uyanık olmalısınız. Bu etkiler dışında size ilham verebilecek kişilerle tanışıklığınız, paydaşlığınız size çok farklı hikayeler de yaşatacaktır. Hayatın sadece maddi boyutu değil, manevi zenginliğini fark edeceğiniz oluşumlardan da söz edebiliriz. 

Uranüs ile 2010 yılından bu yana hiçte beklemediğiniz tatsız sürprizler yaşıyorsunuz. Hayata karşı esnek olmayan ve yeniliklerden korkan Boğa’lar için her açıdan alışılmadık bir dönem denilebilir. Özellikle maddi konularda yeni riskler almaya eğilimli olacaksınız. Ancak düşünmeden gireceğiniz risklerin oldukça dalgalı olacağını bilmelisiniz.   21 Mart/20 Nisan maddi konularda kritik bir süreç olabilir. 3/29Mayıs ise kontrol edilemeyen gelişmeler maddi açıdan sorun teşkil edecektir. Özellikle 14/18 Mayıs farkında olamadığınız kritik gelişmeler, gözü kapalı ve bilinçsizce hareket edeceğiniz girişimlerden zararlı çıkabilirsiniz.

Kariyer ve İş

Yıllar öncesinden başlattığınız sürecin ardından dış dünyaya açılma zamanı. Ancak şimdiye dek kazandığınız tecrübeleri ve deneyimleri ortaya koymak adına zorlu bir dönemden geçiyorsunuz. 7. Evinizdeki Satürn ile 2012 yılından bu yana zorlayıcı yanları ile tanışmış olmalısınız. Risk almayan ve sahip olduğunuz şartları değiştirmekten kaçınan sizler aslında çok önemli bir yolculuk yapıyorsunuz. Kariyer hayatınıza yönelik hedeflerinizde hasat toplamak ve somut beklentilerle hareket etmek artık daha önemli olacak.

Ancak işe ait konularda, ortaklaşa alanda beklenmedik gelişmeler ve yüzleşmeler devam ediyor. En önemli etkiler Akrep burcunda yaşanan son Güneş tutulmaları ile kendini gösterdi. Kariyerde yeni bir dönemin içinden geçmenize rağmen, otorite figürleri ve size karşı duran kişilerin getirdiği engeller devam etmekte. Sizin için soğukkanlı olma ve dışsal koşulların getirdiği yenilenmeleri kabullenme zamanı. Aynı zamanda duygusal açıdan konsantre olmanız gereken konular, eski ile olan bağların çözülmesi ile korkularınızı aşma sürecindesiniz. İleriye dönük planlarınıza dahil olmayan ortaklıklar devreden çıkacaktır. Bundan sonraki süreçte yapacağınız tüm anlaşmaların ve ortaklıkların getireceği sorumlulukları almak, iş ilişkilerinin güçlenmesi adına var olan bağları dönüştürmek gerekecek.

24 Aralık 2014 sonrası ise Satürn 8. Eviniz Yay’da olacak. Ortaklıklar, maddi paylaşımlar, başkaları ile olan iş ilişkileri gündeminize yerleşecek. Eş ya da ortağın desteğinden mahrum kalabilirsiniz. Veya onların içinde bulunduğu kısıtlı şartlar sizi etkisi altına alabilir. Başkalarına dayanmayan planlar yapmak ve olası krizleri doğru yönetmek konusunda yeni dersler hayatınızda önemli bir yer tutacak. Bu süreçten sonra yabancılarla ortak yatırım planları,  aşırı riskin getireceği huzursuzluklar gündeminizi dolduracaktır.

JÜPİTER’İN getirdikleri,

Jüpiter 2013 Temmuz’dan bu yana 3.evinizde bulunuyor. Yakın çevre ve kardeşlerle ilgili konulara odaklı konularınız sürecek. Onlarla olan duygusal bağlarınızın güçlendiği, güven alışverişinin hızlandığı süreçlere devam denilebilir. Birbirinize her açıdan destek olduğunuz paylaşımlarla huzurunuz artmış olmalı. Bir yandan da sizi geliştirecek eğitsel temalara daha yakından bakabilirsiniz. Kendiniz için güzel fırsatlar peşinde olmalı, düşündüğünüz eğitim temalarına sıkı sarılmalısınız. Zira düşünsel alanda gelişim sağlayacağınız değişik olanaklar keyifli yolculukları içine alabilir. Yıl ortasına kadar zihinsel aktivitelerinizi hızlandıracak gelişmeler devam edecektir.

16 Temmuz 2014 tarihinde ise Jüpiter 4. eviniz ve Aslan burcunda yerini aldığında çok başka öncelikler girecek hayatınıza. Ailenin genişlemesi, daha geniş bir mekan yaratmak veya lokasyon değişikliği gündeme gelebilir. Yaşadığınız yerle ilgili önemli yenilenmeler yapmak için hevesli adımlar atabilirsiniz. Toprağa ait bir yatırım planı, yerleşik düzenle ilgili maddi beklentileriniz artabilir. Babadan gelebilecek destekle daha iyimser kararlar almak için şanslı bir süreç olacak.  Yuvada ve ailede yaşanacak sıcaklık ilişkilerinize olumlu yönde yansıyacaktır. Ayrıca ümitleriniz ve kişisel dileklerinize destek olacak dostluklar, arkadaşlıklar öne çıkabilir. Destekleri hızlandıracak cesareti kendinizde bulacaksınız.25 Temmuz tarihinde Güneş/Jüpiter kavuşumu, 27 Temmuz’daki Yeni ay bu konularda önemli adımların atılacağı çok elverişli bir zamana işaret ediyor. Aileyi ilgilendiren gelişmeler, özel hayatınız ve diğer konularda son derece geniş imkanlar elde edeceksiniz.

Hayata bakışınız değişiyor,

Transit Pluton 9 eviniz Oğlak’ta yerini koruyor. Pragmatik bakış açınız, tutucu ve geleneksel duruşunuz yavaş ancak köklü biçimde değişmekte. Hayatınıza giren derin tecrübeler ve mücadeleler içinden geçtiğinizi söyleyebiliriz. Artık var olan inanç sisteminiz yanında, belki eğitim hayatınıza ilişkin öncelikleriniz farklı noktalara taşınmakta. Özellikle akademik boyuttaki planlar, üniversite hayatına yönelik hedefleri olanlar için hayat yeni bir yol göstermekte. Yabancılarla bağlantılı temaslarınızda ise yaşadığınız zorlu mücadele hiçte esnek olmayan sizleri zorlamaya devam edecek. Hiç bir şeyin eskisi gibi kalmayacağı yönünde aldığınız uyarılar devam ediyor. Bir yandan da iş hayatınızı içine alan yolculuklar, bu konulara yönelik kurumsal beklentiler içinde olabilirsiniz. Kazandığınız tecrübelerin, başkalarından edineceğiniz deneyimlerin ilerleyen dönemde iş hayatına yansımaları çok önemli olacaktır. Özellikle 30 Nisan/2 Mayıs doğumlu Boğa’lar güçlenerek çıkacakları bu yolculukta kendilerini yukarı taşıyacak kişilerle bir arada olacaklardır.

Aşk ve İlişkiler

2012 Ekim ayından bu yana Satürn 7. Evinizde ilişkilerden ve evlilik temalarından yana da sizi zorlamakta. Var olan ilişkilerde test eden ve değişime zorlayan yönünü size gösteriyor. Size daha fazla sorumluluk getiren bu alanda kararlarınızı ciddi boyutta taşımakta zorlanıyor olabilirsiniz. Miyadı dolmuş ilişkilerin sonlanması yanında size dayatılanlar karşısında ilişkileri gözden geçirme dönemi sürmekte.

Yalnız olanlar içinse,  (belki de olgun) kişilerle yaşanan ilişkilere tamam mı devam mı dönemi olacaktır. Bu süreçte endişelerin ve korkuların gün yüzüne çıkması söz konusu olabilir. Artık, siz daha fazla emek vermek, çaba göstermek durumundasınız. Risk almayı,  yenilenmeyi en önemlisi derin paylaşımları deneyimlemeniz gereken bir yıl daha söz konusu. İlişkilerinizi resmi bir boyuta taşımak adına esnek olmak, uyum göstermek durumunda kalabilirsiniz.

9-10 Mayıs, 11 Haziran ilişkilerde en dikkatli olmanız gereken günler. O tarihler haricinde 29 Mayıs -11 Haziran Venüs Boğa burcunda ilişkilerde olumlu bir hava söz konusu. Daha fazla huzur ve güven içinde olabilirsiniz.

Venüs geri giderken,

Yurt dışı ilişkiler, ticari bağlantılar, yüksek öğrenimle ilgili konularda hırslı olabilirsiniz. Kalıcı sonuçlar almak ve menfaatlerinizin peşinden gitmek konusunda kararlılık öne çıkabilir. Uzaklarla ilgili planlar, medya ve işbirliği içeren işle ilgili projeler, yolculuklar gündeminizi dolduracaktır. Ancak bu konularda çıkar çatışmaları yanında, hukuki meselelerin getirdiği sorunlar baş gösterebilir. Uzlaşı içinde kalınması gereken her konuda temkinli olmalısınız. Ayrıca sağlığınızı zorlayan gelişmeleri ihmal etmeyin. Her tür girişiminizi Retro başlamadan veya sona erdikten sonra hayata geçirmeniz faydalı olacaktır.

MARS gerilerken,

7 Aralık 2013 tarihinden bu yana Mars 6. Eviniz Terazi burcunda bulunuyor. O günden bu yana oldukça mücadeleci ve tempolu bir dönem yaşıyor olmalısınız. Çalışma ortamında ve iş ilişkilerinde rekabetin yanı sıra, iş şartlarında değişiklikler öne çıkmış olabilir. Daha fazla efor sarf edilmesi gereken konular, günlük rutinler ve iş ortamında sizi bağlayan konularda yoğunluk artmış olmalı. Ayrıca geçmişten gelen iş konuları, ortaklaşa bir projenin hayata geçirilmesi süreci sancılı olacaktır. En önemlisi ilişkilerde yaşanabilecek sorunlarla ilgilenmek zorunda kalabilirsiniz. Zira anlaşmalar, davalar ve ortak hareket edilmesi gereken işleriniz sürüncemede kalabilir. Ortaklık ve evliliğinizle ilgili temalar, kontrol edemeyeceğiniz koşullar sizin dışınızda gelişebilir.

Retro yapacağı 1 Mart-20 Mayıs tarihleri arasında daha özenli olmalısınız. Önemli planlarınızı 1 Mart tarihine kadar tamamlamaya gayret edin. Ayrıca, 15 Nisan’daki Ay tutulması sağlığınız yanında, çalışma koşullarındaki sorunlara dikkat çekebilir. Bedensel yorgunluklar, direncinizde düşüşler yaşanabilir.

Güner Yönel

Kasım 2013, Moda