BASAK

MUTLU YILLAR

BAŞAK BURCU/YÜKSELEN BAŞAK

Sevgili Başak’lar Satürn ile başlayan dönemin en önemli dilimi içindesiniz. Düşüncelerinize derin bir bakış açısı kazandıran Satürn’ün 3. Ev yolculuğu size çok şey katmış olmalı. Hayata bakışınızı ve algınızı derinden etkileyecek ve güçlendirecek adımlar atmak için güzel bir dönem yaşıyorsunuz. Şimdiye dek kendinize yaptığınız yatırımlara bu yılda devam edeceksiniz. Ancak düşüncelerde karamsarlıktan kaçınmalı, zihinsel yapınızı yenilemeye devam etmelisiniz. Bilginin güç olduğunu görerek, üzerinde düşünmediğiniz konulara konsantre olmayı sürdüreceksiniz. Üzerinde çalıştığınız konularda yeni bir bilinç kazanmak, ilerleyen dönemlerde kullanmak üzere tecrübelerinize yenilerini eklemek dönemi. Son iki yıldır medya, iletişim, kişisel becerileriniz yönünde giriştiğiniz işler devam edecek.

3. Ev bir yandan da yakın çevre, kardeşler, akrabalarla olan ilişkileri anlatır. Bu transit etkisi ile ilişkilerinizi sorgulama dönemi devam ediyor. Sizin düşüncelerinize uyum göstermekte zorlananlarla ilgili sorunlar sürebilir. En önemlisi kendinizi yargılamaktan kaçınmalısınız. Eğitim hayatı aktif olanlar için zihinsel konsantrasyon gerektiren çalışmalar yorucu olabilir. 2014 Aralık tarihine kadar yaşayacağınız bu süreci sizi başarıya hazırlayan öğrenme ve gelişme dönemi olarak düşünmelisiniz.

24 Aralık sonrası ise tam anlamı ile emeklerinizin üzerine yenilerini ekleme ve sağlamlaştırma süreci. Satürn Yay yolculuğu ailevi konular, yerleşimle ilgili temalar sizi yeni sorumluluklar almaya itecektir. Aynı zamanda kariyer planlarınıza yeni bir yön vermek için yola koyulacaksınız. Esas anlamda iş hayatına yönelik kalıcı adımların atılacağı bu dönemin size daha fazla sorumluluk getireceğini bilmelisiniz.

Kariyer ve İş

Ortaklaşa işlerde ortaya çıkan dalgalanmalar, eşin para durumunda yaşanan ani durumlar da sizi yakından etkileyecektir. Paylaşımlarda yön değiştiren durumlar, sizin kaynaklarınızı zorlayan bağlar karşısında artık daha özgür olmak istiyorsunuz. Özellikle finansal açıdan bağlı olduğunuz kişilerle ortaklıklara son vermeniz söz konusu. Başkalarının paralarına bağlı durumlar yüzünden kaçınılmaz bir yenilenme içinden geçtiğiniz söylenebilir. Krediler ve borç alacak konularına daha gözü kara atlayabilir,  üstesinden gelinemeyecek riskler alabilirsiniz. Ortaklıklarda elinizde olmayan koşullar nedeni ile sizi bağlayan koşullar zorlayıcı olacaktır.  20 Ocak/19 Şubat arası iş hayatı ve ortamında çok yoğun dönemler söz konusu. Yoğunlaşan şartlar nedeni ile çalışma stilinizi yenilemeniz, elle tutulur işler çıkarmanız mümkün. Ancak 6 Şubat/18 Mart arası organize olmakta zorlanabilirsiniz. Detaylar ve planlı olunması gereken konulara çözüm bulmak adına bilinçli hareket edin. Sorumluluklara yeniden göz atmanız gerekebilir. 21 Mayıs/21 Haziran dönemi ise kariyere yönelik planlar, üstlerle ilişkiler, kendinizi göstereceğiniz imkanlar öne çıkacak. İş hayatında yeni başarıların yolu açılacaktır.         

JÜPİTER’İN getirdikleri

11. eviniz Yengeç’te bulunan Jüpiter size pek çok konuda fırsatlar sunmaya devam ediyor. İçinde olduğunuz sosyal gruplar, takım çalışmaları açısından ümit veren gelişmeler sürmekte. 2014 Temmuz ayına kadar meslek hayatınızda ortak çalışmaların getirdiği maddi kazanımlar memnunluk verecek düzeyde olacak.  Toprağa ait bir yatırım planı yanında, gayrimenkulle ilgili projeler konusunda çok ümitli olabilirisiniz. Ailenizle olan bağlarınızı güçlendirmek, umutlarınıza yeniden sıkıca sarılmak konusunda beklentileriniz büyümekte. Arkadaşlıklar ve dostluklar vasıtası ile yeni kişilerle bir araya gelmek için uygun bir dönem.

En önemlisi ortak çalışmalar, belki de hayır kurumları ile ilgili temalar daha fazla dikkat çekecektir. Bu konuda yabancıların içinde olduğu gelişmelerden kendinize çok pay çıkarabilirsiniz. Başkalarından çok şey öğrenmek, sosyal olanaklarınızı genişletmek adına pozitif şartlar yaratılabilir. Siz Başak’lar başkalarına faydalı olmakta zaten doğuştan gönüllüsünüz. Bu dönem tam da bu yönlerinizi diğerlerinin hizmetine sunmanız için mükemmel bir zamanlama olacaktır.

16 Temmuz 2014 sonra ise Jüpiter 12. Evinizde Aslan burcunda yerini alacak. Biraz içe dönmek, geçmişte yolculuk yapmak için güzel zamanlar. Geçmişin yüklerinden kurtulmak, arınmak ve kendinizi başlayacak yeni döneme hazırlamak açısından bu transite ihtiyacınız var. Bilinçaltınızda yer etmiş korkular ve tortularla baş edebilecek gücünüz olacak. Biraz yalnızlık, biraz da sessizlik içinde gezinmek size iyi gelecektir. Pek çok konuda sizi koruyacak bu şanslı etkilere güvenerek endişelerinizi büyütmeyin.

Özellikle ilişkilerde biraz geri planda kalmak isteyebilirsiniz. Eşin tavırları, size  olan tutumu karşısında gereksiz evhamlar geliştirmeyin. Zihninizi dolduran soru işaretleri, beklediğiniz ilgiyi göremediğiniz duygusu sizi yıpratabilir. Sosyal kurumlar, ailenizle ilgili konular veya yuvaya ait gelişmelerde son derece koruyucu ve kollayıcı olacağınız söylenebilir. Akışta kalmak, başkalarının beklentilerine kucak açmak ruhsal açıdan da size güç katacaktır.

Aşk ve İlişkiler

5. Eviniz Oğlak’ta ilerleyen Pluton ile çok farklı senaryolar girmiş olmalı hayatınıza. Öncelikle aşk ilişkilerinize yansıyan değişimleri gözden kaçırmış olamazsınız. Aşk hayatınızın artık eskisi gibi olmadığını hissediyorsunuz. Kendinizi uzun soluklu ve derin ilişkilerin içinde bulabilir, partnerinizi hayatınızın merkezine koyabilirsiniz. Bir yandan da tutku ve kıskançlık ilişkilerinizde takıntılı tavırlar getirebilir. Aşka bakışınızın dönüştüğü, ilişkilerin güç ve tutku mücadelesine dönüşebileceği dönemlerin sizi esir alabileceğini unutmayın. 5.ev aynı zamanda çocuklarımızla ilgili ipuçları bulabileceğimiz bir alandır. Onlarla olan bağların getirdiği çatışmalar ve güç kavgaları da göz ardı edilmemeli.

Bu evde yaratıcı yanlarınıza, sanatsal konulara nasıl baktığınızla ilgili pek çok değişiklik de sizi çevrelemiş olabilir. Hobilerinizde köklü değişiklikler yapabilir, sanatsal becerilerinizi çok başka bir boyuta taşıyabilirsiniz. Bu alanda yeteneklerinizi meslek olarak hayata geçirmek saplantı haline getirmemeli tam tersi sabırlı olmalısınız. Sahip olduğunuz yeteneklerinize daha tutkulu ve güçlü biçimde sarılmalısınız. Spekülatif konularda, kumar ve risk taşıyan alanlarda ise çok daha özenli olmak gerekiyor.

21 Şubat sonrası ilişkilerde daha dışadönük ve destekleyici etkiler altında olacaksınız. Her açıdan işbirliği geliştirmek, ortak paylaşımlara odaklanmak için güzel bir dönem. 6 Nisan/3 Mayıs Venüs 7. Evinizde olacak. İlişkilerde yaşanan hoş paylaşımlara yönelebilirsiniz. Özellikle 17/18 Nisan Venüs/Jüpiter etkisi ile sizi heveslendiren beklentiler içinde olabilirsiniz. Hemen ardından Venüs/Satürn İlişkilerde kontrollü ilerlemek ve sorunları akıl süzgecinden geçirmek için olumlu günler olabilir.

7. eviniz Balık burcundaki Neptün ise bambaşka şeyler fısıldıyor Başak burçlarına. Artık uzun ve ince bir yoldasınız. Öncelikle kendinize karşı daha anlayışlı olmayı öğrenmeye başladınız. Ancak bunu başkalarının hayatınıza getireceği temalardan sağlayacağınızı unutmayın. Başka bir dille, daha yumuşak ve fedakar olabilir, kişisel sınırlarınızı genişletebilirsiniz. Hayatınıza girecek kişiler ruhsal açıdan size çok şey öğretebilir. Ancak bunu yaparken, karşınıza çıkacak kişilerin gerçek niyetlerini anlamakta zorlanabilirsiniz. Neptün eşliğinde gözlerinizi kapatabilir, kişileri gerçek yüzlerini görmekte çok gecikebilirsiniz. Aldanmalar, aciz ve size yaslanmak isteyen kişileri iyi gözleyin. Özellikle ilişkiler, ortaklaşa işler ve anlaşmalar açısından çok daha dikkatli olmalısınız. Hukuki davalar, sözleşmeler ve evlilik kararları açısından aynı uyarılar verilebilir.

Venüs geri giderken,

Aşk yaşamınızda aşırı kontrollü ve kuralcı olabilir, sizde bu tür davranışlarla karşılaşabilirsiniz. Sadakat duygunuz ve güven problemleri ilişkinizi zorlayabilir. Bu süreci ilişkinizi gözden geçirmek, sorunları masaya yatırmak için değerlendirmelisiniz. Bir yandan da eski aşklar ve ilişkilerin ortaya çıkması söz konusu. Çocuklarla ilişiklerde bazı sorunlar öne çıkarken, aşırı kuralcı ve disiplinli tavırlardan kaçınılmalı. Bebek sahibi olmak isteyen ya da bekleyenler bu dönemi sabırlı geçirmeliler. Spekülatif konular ve riskli yatırımlar için uygun bir dönem olmayacaktır. Sanatsal ya da yaratıcı konularla ilgilenenler için ise çok verimli ve dikkat çekecekleri bir süreç geçirebilirler.

MARS gerilerken,

7 Aralık tarihinden bu yana Mars 2. Eviniz Terazi burcunda ilerliyor. Gelir ve giderler arasında yeni bir denge kurmak adına mücadele içinde olduğunuz söylenebilir. Kaynak arayışına yönelik adımlar, bütçenizi sağlamlaştırmak ve ortak kaynaklara yönelim söz konusu. Ancak çok fazla efor sarf etmek, eldeki kaynakları doğru yönetmek için dikkatli olunması gereken bir süreç. Ortak projeler, başkalarının kaynakları ile ilgili planlarda yeni hedefler peşinde olabilirsiniz. Beklenmedik harcamalar ve kontrol edemediğiniz para çıkışları yaşanabilir. 1 Mart/20 Mayıs tarihleri arasında önemli planlar ve girişimlerden uzak durun. Özellikle Nisan ortası Mars/Uranüs kontağı maddi açıdan krizlere sebep olabilir. Zira Terazi burcunda yaşanacak Ay tutulması da eklenince finansal konularda riskli gelişmeler yaşanabilir.

 

Güner Yönel

Kasım 2013, Moda