akrep                                

MUTLU YILLAR                        

AKREP BURCU/YÜKSELEN AKREP

 

Sevgili Akrep’ler en zorlu süreçleri 2012 Ekim’den bu yana Satürn’ün birinci evinize geçmesi ile yaşıyorsunuz. Artık pek çok konuda,  kararlı duruşunuzu, gücünüzü yeniden yapılandırmak için üstün bir çaba içindesiniz. Olumsuz gibi görünse de, kişiliğinizi, imajınızı yenileyeceğiniz, hayatınızın kontrolünü yeniden ele alacağınız önemli bir dönemdesiniz. Eskiyen, çürüyen, gereksiz ve yük olduğuna inandığınız pek çok şey artık eskiye gömülmekte.

2012 Kasım ve 2013 Kasım dönemlerinde yaşanan Güneş tutulmaları size özellikle dış dünyada değil, iç dünyada gezintiye çıkmanız konusunda yeni açılımlar getirmiş olmalı. Özellikle kim olduğunuz konusunda yeni bir yön arayışınız söz konusu. 2014 Aralık tarihine kadar, şimdiye dek yaşanan döngüde yaptığınız hataları sorgulamak ve dersler çıkarmak üzere bu zorlu süreçten önemli kazanımlarla çıkacaksınız. Hayatınıza daha sağlam temeller atmanın, uzun vadede ulaşmak istediğiniz başarılara odaklanmanın tam da zamanı.

Kariyer ve İş

Kariyer hayatınız ise uzun vadede Satürn 1. Evdeki yolculuğu ile bağlantılı olacak. Zira kendinize yapacağınız yatırımlar için önemli bir döngü başlatmış durumdasınız. Satürn/Güneş etkisi yaşayan Akrepler, hayatın sorumlulukların almaktan çekinmeyecekler. Kısa vadede sizi etkileyecek olumlu süreç Jüpiter transiti ile hayatınıza girecek. 16 Temmuz 2014 tarihinde Aslan burcunda kariyer evinizde yerini alacak. Kazandığınız deneyimlerle toplum karşısına çıkmak için bundan güzel bir dönem olamaz.

Kariyere ait yeni amaçlar hedefleyecek, bir yıl süresince çok şey yapacaksınız. Adeta yıldızınız parlayacak denilebilir. Her şeyden önce ast üst ilişkilerini geliştirmek, onların gücünden ve desteğinden yararlanmak mümkün olacak. Özellikle, 25 Temmuz tarihinde Jüpiter/Güneş kavuşumu, 27 Temmuz’daki Yeni ay yılın en pozitif dönemlerini gösteriyor. Meslek hayatına yönelik önemli gelişmeler artık sizinle. Yeni görevler, toplumsal rolünüzü etkileyen sıçramalar bu döneme işaret edecek. Toplum karşısındaki duruşunuz ve sosyal statünüz açısından şanslı ve tanınır olacağınız gelişmeler hızlanabilir. Önemli görev değişiklikleri, kariyere yönelik yeni adımlar adına güvenle harekete geçebileceksiniz.

2014 Aralık döneminden sonra Satürn 2.evinizde Yay burcunda olacak. İş ve para konularında kendinizi geliştirmek, nakit durumunuza yönelik kararlar almak için yoğun bir tempo başlayacak. Özellikle yetenekleriniz ve çalışma kapasiteniz konusunda daha disiplini bir dönem söz konusu. İçinde yabancıların olduğu temalar parasal konularda da etkisini gösterecektir.

Uranüs 6.evinizdeki yolculuğu ile iş ortamında yeni bir yaklaşım sergileyeceğiniz fırsatlar sürecek. Çok yeni teknikler kullanabilir, teknolojilerden daha fazla yararlanabilirsiniz. Mesleğinizi değiştirmekle ilgili planlarınız sizi farklı iş kollarına yöneltebilecektir.  işinizde daha özgür hareket etme isteği, yenilenmeler hızlı biçimde hayatınıza girmeye devam edecek. 

JÜPİTER’İN getirdikleri,

26 Haziran 2013’ten bu yana Yengeç burcunda 9.evinizde olan Jüpiter’in olumlu etkileri ile yola devam ediyorsunuz. Hayata iyimser ve hevesli baktığınız dönemler yıl ortasına kadar sizinle. Öncelikle yurt dışı ilişkilerinizi geliştirmek için değişik fırsatlar peşinde koşmuş olmalısınız. Yeni kişilerle bir araya gelmek, uzun yolculukların getirdiği heyecanlardan bahsedebiliriz. O tarihten bu yana pek çok yeni adım atmış, Akademik alanda ve eğitsel konularda yeni arayışlar içindesiniz. Bir kısmınız ise ticari faaliyetlerin, ithalat ve ihracatla ilgili bağlantıların meyvelerini almaya devam ediyor. Özellikle iş ortaklıkları olanlar adına çok daha verimli bir dönem diyebiliriz.

Yabancılarla olan bağlantılarınızı güçlendirmek, içinde çok uluslu konular, iş ve maddi kaynakları içinde barındıran bazı şanslar karşınıza çıkabilir. Bazılarınız ise yeni yerler görmek, farklı kültürler tanımak, size değişik gelen düşüncelerle zenginleşmek adına daha sık yolculuklar yapabilirsiniz. Hukuki konularda sorunları olanlar için şanslı bir süreç söz konusu. Bir yandan da çocukları olanlar, onların eğitim hayatlarına ilişkin yaşanan pozitif ilerlemeler ve sevdikleri ile yapacakları keyifli yolculuklar söz konusu olacaktır.

Aşk ve İlişkiler

Birinci evde (ASC) bulunan Satürn transiti yeniden inşa ettiğiniz kişiliğinizin, ilişkilerinize olan yansımalarına işaret edecek. Soğutan, mesafe getiren ve gerçekçi olmaya iten Satürn ilişkiler boyutunda da zorlayıcı yüzünü size gösteriyor. Zira yalnızlıkla baş başa olma arzunuz daha da derinleşmiş, inzivaya çekilmiş olabilirsiniz. Ancak kontrol edilemeyen kadersel etkiler yakanızı bırakmamış olabilir. Geçmişten gelen ilişkileri, sizi kısıtlayan ve anlamakta zorlanan kişileri hayatınızdan çıkarma zamanı denilebilir. Özellikle Güney Ay düğümü 7. Evinizde yerini korumakta. Dışsal koşulların sizi bağladığı, başkalarının beklentileri ve sorunları karşısında sıkıştığınız süreçler 2014 Şubat ortasına kadar devam edebilir. Bu etkiler dışında artık sınırlarınızı daha keskin çizeceğiniz, mantık ağırlıklı kararlar alacağınız bir dönem olacaktır.

Neptün’ün 5. evdeki transiti,  çok başka yolculuklara çıkarıyor olabilir sizi. Aşkı çok fazla idealize edebilir, romantik ilişkilerin yoğunluğu karşısında hayallere dalabilirsiniz. Çünkü gerçekçi olmakta zorlanabilirsiniz. İşte bu yüzden karşınıza çıkabilecek kişilere dikkat etmeli, gözü kapalı hareket etmekten sakınmalısınız. Kendinizi kurban edebileceğiniz riskli ilişkiler hayal kırıklıklarına sebep olabilir.  Neptün’ün bir başka etkisi ise yaratıcılığınızı bir üst seviyeye taşıyabileceğiniz olanaklar getirmesi. Hayal gücüne dayalı bir işte çalışıyorsanız ya da, sanatla ilgili bir konu içindeyseniz bu süreçten büyük kazanımlarla çıkabilirsiniz.

Bu önemli transitin kişisel ifadenize ve yaratıcı konulara olan yansımalarını da yabana atmayın. Edineceğiniz hobiler ve uğraşlar üzerinden çok şey yapabilirsiniz. 19 Şubat-21 Mart, 6 Nisan-2 Mayıs aşk hayatında son derece dışadönük ve keyifli dönemler. Kendinizden çok şey verebileceğiniz, keyifli tatil planları yapabileceğiniz söylenebilir. Aynı zamanda işle ilgili konularda yaratıcı yanların, sanatsal çalışmaların öne çıkacağı fırsatlara odaklanabilirsiniz.  20 Nisan/20 Mayıs evlilik ve ilişkilerde olumlu bir hava esecek. Özellikle Venüs Boğa burcuna geçtiği 20 Mayıs/23 Haziran, huzurun hakim olacağı, güvenli paylaşımların yaşanacağı olum bir dönem. 29 Mayıs ise Güneş tutulmasının etkileriö ne çıkacak. İlişkiler ve evlilik temalarında pozitif beklentiler içine girebilirsiniz. 24 Ekim/17 Kasım ise cazibeniz artıyor. Başkalarını etkileme gücünüz ve çekiciliğiniz aşk ve ilişkilerde heyecan ve tutku getirebilir. Ancak aşırı kontrol ve güç kullanma arzunuzu dizginlemeye çalışmalısınız.

Venüs geri giderken,

Tatil ya da işle ilgili yolculuklarda aksaklıklar yaşanabilir. Eğitim hayatınızla ilgili yeni projelerinizi askıya almanız gerekebilir. Aynı zamanda yazışmalar ve anlaşmalar açısından tersliklere açık olmalı, verilen sözlere itibar etmemelisiniz. Çıkarların masaya yatırılacağı anlaşmalarda problem yaratabilir. Bir takım iş sunumlarının yaratacağı stresler olabilir. Yakın çevre ve kardeşlerle olan ilişkilerin de sorgulanacağı bu dönem tatsız sorunlarla ilgilenmek durumunda kalabilirsiniz. Geçmişten gelen ilişkiler sizi daha fazla etkileyecektir. Bu alanlardaki karalarınızda Retro başlamadan veya sona erdikten sonra harekete geçmeye gayret edin.

Mars gerilerken,

Bir başka önemli etki 7 Aralık 2013 tarihinden bu yana 12. eviniz  Terazi’de bulunan Mars olacak. Kontrol edilemeyen gelişmelere dikkat edin. Kendinizi kıstırılmış hissedebilirsiniz. Bir Akrep olarak gizli kapaklı konuların içine girmeyin. Sizin gizlediğiniz veya sizden gizlenen şeyler her açıdan sorun yumağı haline gelebilir. Ya da farkında olmadığınız bilinçaltı korkularla kendinize zarar verebilirsiniz. Kişisel başlangıçlarınızı ilerletmekte zorlanabilirsiniz. İlişkilerinizde yaşanabilecek aksaklıklar, elde olmayan gelişmeler hayatınıza çok kolay sızabilir. Aynı zamanda çok çalışmanın getirdiği koşullar sağlığınızı ve bedeninizi zorlayacaktır. İlişkiler, ortaklıklar ve evlilik temaları üzerinden yaşanabilecek sorunlar 1 Mart sonrası daha yoğun yaşanabilir. Temmuz ayından sonra daha olumlu yönde ilerletebileceğinizi unutmayın.

Güner Yönel

Kasım 2013, Moda